Joan Laporta, primele explicaţii după despărţirea Barcelonei de Leo Messi: „Salariul este 110% din venituri!” Preşedintele aruncă vina pe La Liga

Dragoș Vasile Publicat: 6 august 2021, 12:36

Comentarii
Joan Laporta, primele explicaţii după despărţirea Barcelonei de Leo Messi: „Salariul este 110% din venituri! Preşedintele aruncă vina pe La Liga

Joan Laporta şi Leo Messi / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Joan Laporta, primele explicaţii după despărţirea Barcelonei de Leo Messi

Negocierile au durat mai multe luni şi au picat, în principal, din cauza problemelor financiare ale echipei care a terminat pe locul 3 ultima ediţie din La Liga. Conducătorii Barcelonei nu au putut să facă rost de bani pentru a îndeplini cerinţele lui Messi. Joan Laporta a oferit explicaţii pentru anunţul care a şocat lumea fotbalului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Din păcate, am primit o moştenire dezastruoasă. Salariul său reprezintă 110% din veniturile clubului. Când am ajuns la club, numerele care fuseseră prezentate după audit erau mult mai mari decât ceea ce ne-au spus și ceea ce anticipasem pe baza numerelor oficiale. Pierderile anticipate sunt foarte mari, datoriile anticipate sunt mari.

Vreau să fiu cât se poate de clar. Leo a vrut să rămână şi clubul a vrut ca el să rămână. Vine o vreme când trebuie să analizezi cu cifre. Regulile La Liga puteau fi mai flexibile, dar nu e nicio scuză pentru că ştiam.

Va lăsa o moşternire. Este un jucătorul cu cele mai multe trofee din istoria clubului. Va rămâne cel mai mare jucător din istoria clubului. A lăsaat bucurie şi avem recunoştinţă eternă”, a declarat Joan Laporta, în cadrul unei conferinţe de presă, citat de Marca.

Lionel Messi, în stare de șoc după despărțirea de Barcelona

Pentru prima dată după 21 de ani, Lionel Messi nu mai este jucătorul Barcelonei. Starul argentinian a fost șocat de vestea ca va trebui să-și continue cariera departe de Camp Nou.

Reclamă
Reclamă

Potrivit Mundo Deportivo, care citează surse apropiate jucătorului, Leo Messi are nevoie de timp pentru a se acomoda cu situația în care s-a trezit brusc.

„Nu vrea să plece fără să-și ia la revedere de la fani, dar are nevoie de câteva ore ca să digere totul. Se gândește mult la cum să-și ia adio. Va fi o scrisoare scrisă cum se cuvine”, notează jurnaliștii iberici.

Barcelona a anunțat despărțirea de Messi

Barcelona a confirmat despărțirea de Lionel Messi prin intermediul unei postări pe contul oficial de Instagram.

Reclamă

„Deși Barcelona și Lionel Messi și-au exprimat intenția clară de a semna un contract în ziua de azi, acesta nu poate fi formalizat din cauza obstacolelor economice și structurale.

În această situație, Lionel Messi nu va continua la FC Barcelona. Ambele părți regretă profund că până la urmă nu s-au îndeplinit dorințele atât ale jucătorului, cât și ale clubului”, a fost anunțul făcut de Barcelona care a șocat lumea.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
2:15 20 iul.

Rodri, „Balonul de Aur” al Cupei Mondiale. Toate premiile acordate după finala Spania – Argentina

2:05 20 iul.

EXCLUSIVGică Hagi şi Adrian Mutu, primele reacţii după ce Spania a devenit campioană mondială: „Messi nu s-a trezit”

2:01 20 iul.

VideoLionel Messi şi Lamine Yamal, încă o imagine pentru eternitate

1:50 20 iul.

Spania – Argentina 1-0: Ferran de mi vida

1:37 20 iul.

VIDEOBătaie după ce Spania a câștigat Cupa Mondială! Gesturi golănești comise de Leandro Paredes

1:26 20 iul.

Ferran Torres, reacţie uriaşă după ce a fost decisiv în finala Spania – Argentina 1-0: „Nu e golul meu, e al lor”

1 Cum s-a despărţit Simona Halep de iubit printr-un SMS. Tatăl ei a intervenit: „Nu i-a picat bine…” 2 Dusan Vukovic a semnat în Liga 1. Cu ce echipă a bătut palma 3 Anunţul făcut de Trabzonspor despre transferul lui Denis Drăguș la FCSB 4 VIDEOFranța – Anglia 4-6. Mulţumim, domnilor! Fotbalul în cea mai pură formă a spectacolului 5 Gigi Becali transferă la FCSB un fotbalist de la Cupa Mondială 2026. A fost egalul lui Cristiano Ronaldo 6 Și-a făcut praf coechipierii după Franța – Anglia 4-6: „Comportamentul unora e de neacceptat”
Citește și