Închide meniul

Juventus, salvată de la colaps de jucători. Cristiano Ronaldo și coechipierii săi au renunțat la 90 de milioane de euro

Iulian Focșăneanu Publicat: 31 martie 2020, 4:05

Comentarii
Juventus, salvată de la colaps de jucători. Cristiano Ronaldo și coechipierii săi au renunțat la 90 de milioane de euro

Juventus, ajutată de jucători să își rezolve problemele financiare

Căpitanul Giorgio Chiellini a fost mandatat de conducătorii Bătrânei Doamne să poarte discuții cu toți coechipierii săi. Acestea s-au dovedit a fi de un real succes.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Juventus, ajutată de jucători să își rezolve problemele financiare

Liderul din Serie A este lovit puternic de pandemia de coronavirus. Întreruperea campionatului i-a adus, în mai puțin de o lună, pierderi de aproximativ 140 de milioane de euro. Din moment ce sezonul nu va fi reluat prea curând, conducătorii lui Juventus au apelat la ajutorul lui Maurizio Sarri și a fotbaliștilor. Reacția acestora a fost peste așteptări.

"Juventus a ajuns la o înțelegere cu jucătorii și antrenorul primei echipe. Aceasta prevede reducerea salariilor cu o sumă egală cu plățile lunare din martie, aprilie, mai și iunie 2020. Efectele financiare atinse se ridică la aproximativ 90 de milioane de euro", se arată în comunicatul emis pe site-ul clubului. 

O parte importantă din această sumă vine de la Cristiano Ronaldo, care este cel mai bine plătit jucător din Serie A. Portughezul are un salariu anual de 31 de milioane de euro. Golgheterul lui Juventus a înscris de 21 de ori în această ediție de campionat și este al doilea cel mai bun marcator din Italia, după Ciro Immobile (27).
 

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar trebui schimbaţi antrenorii la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:09
E nebunie cu transferul lui Louis Munteanu! Anunţul făcut în Franţa! Neluţu Varga dă lovitura
11:05
EXCLUSIV“Se poate da Louis Munteanu pe 10 milioane de euro?”. Cristi Balaj nu a stat pe gânduri
10:46
România şi-a aflat deja primele două adversare din grupa principală a Campionatului Mondial
10:34
VIDEOGolden State Warriors, o nouă victorie în absența lui Steph Curry. Minnesota câștigă la limită cu Boston
10:17
Dinamo visează la 20 de milioane de euro. Cum vrea conducerea să ajungă la bugetul imens
9:41
Scandal imens în Serie A! Lazio, în “silenzio stampa” după o decizie controversată: “Imaginile vorbesc”
1 FotoAfacerea în care a pierdut 25 de milioane de euro românul celebru care are avion privat, dar merge cu metroul 2 VIDEOOscar Piastri, pole-position în Marele Premiu din Qatar. Cursa e duminică de la 18:00 (Antena 3 CNN și AntenaPLAY) 3 “Asta mi-a spus” Decizia lui Nicolae Stanciu în privinţa viitorului său! 4 Marea companie din România care i-a adus lui Cristi Borcea “300 de milioane de euro”. Afaceristul a recunoscut 5 Genoa, o nouă victorie în Serie A. Ce a făcut Nicolae Stanciu 6 Decizia incredibilă luată de Marius Şumudică: “Nu pot să fiu chiar cârpă! Nu mai calc acolo cât oi trăi”
Citește și