Închide meniul

Kylian Mbappe şi-a desemnat favoritul la Balonul de Aur 2025! Cu cine va vota căpitanul Franţei

Gabriel Zamfirescu Publicat: 7 iunie 2025, 15:41

Comentarii
Kylian Mbappe şi-a desemnat favoritul la Balonul de Aur 2025! Cu cine va vota căpitanul Franţei

Profimedia

Kylian Mbappe nu are nicio îndoială. Căpitanul naţionalei Franţei şi starul celor de la Real Madrid şi-a stabilit favoritul pentru Balonul de Aur 2025. Jucătorul echipei de pe Santiago Bernabeu va vota un fost coleg de la Paris St. Germain. Este vorba despre un alt francez, Ousmane Dembele.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Kylian Mbappe nu are nicio îndoială atunci când vine vorba despre cel care trebuie să câştige Balonul de Aur 2025. Paariază toţi banii şi votează cu noul deţinător Champions League, Ousmane Dembele.

Kylian Mbappe, alături de Ousmane Dembele

Kylian Mbappe a spus clar. Îl va vota pe compatriotul său Ousmane Dembele în ancheta pentru desemnarea câştigătorului trofeului Balonul de Aur în sezonul 2024-2025, informează agenţia EFE. “Dacă aş vota pentru Dembele? Da. Nu cred că trebuie să explic. Oamenii vorbesc în acest moment despre Lamine Yamal şi Ousmane Dembele, iar eu votez pentru Dembele. Este foarte clar”, a declarat Mbappe, citat de Agerpres. A făcut anunţul într-o conferinţă de presă înaintea meciului cu Germania pentru stabilirea ocupantei locului 3 în Liga Naţiunilor.

Mbappe nu s-a oprit aici. A spus că în ultimii ani nu a existat un câştigător clar, iar jucători despre care abia se vorbea au câştigat Balonul de Aur. Acum, lucrurile se schimbă foarte repede”. “de acum până în septembrie (n.r. – când va fi atribuit trofeul) se pot întâmpla multe”, a afirmat francezul.

Atacantul echipei Real Madrid, care a cucerit în acest sezon Gheata de Aur, acordată celui mai bun marcator european, s-a numărat în ultimii ani printre candidaţii la câştigarea Balonului de Aur. Mbappe s-a clasat anul trecut pe locul al şaselea în ancheta organizată de France Football, după ce în 2023 a fost al treilea.

Reclamă
Reclamă

Selecţionerul Franţei, Didier Deschamps, care a ezitat iniţial să aleagă un favorit între Dembele şi Mbappe pentru Balonul de Aur, a optat în cele din urmă pentru jucătorul echipei Paris Saint-Germain, miercurea trecută: “Îl susţin pe Ousmane 100%”.

Campania pentru ca Ousmane Dembele, fostul jucător al lui FC Barcelona, să câştige trofeul este în desfăşurare, spaniolul Lamine Yamal, noua vedetă a clubului catalan, fiind principalul său rival.

Cupa Mondială a Cluburilor, care începe săptămâna viitoare în Statele Unite, i-ar putea oferi însă puncte francezului, în condiţiile în care FC Barcelona nu participă la această competiţie.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:03
“«The papagals» încep să sară din nou”. Elias Charalambous, mesaj dur pentru cei care critică FCSB
15:50
Veste teribilă pentru Gigi Becali! Ce arată motivarea instanţei în procesul pentru palmares dintre FCSB şi CSA
15:23
Borussia Dortmund – Inter, 22:00, LIVE TEXT. Cristi Chivu luptă pentru optimi, cu Istvan Kovacs la centru
15:07
„Petrescu a înscris pentru țara lui, dar și pentru binele comun!” Ce scria presa lumii după România – Anglia 2-1, în 1998
14:56
“Lipsă de respect” Novak Djokovic s-a enervat la conferinţa de presă!
14:21
“Nu se poate aşa ceva” Titi Aur a reacţionat după informaţiile legate de posibila cauză a accidentului!
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 “Şocant! Ce tragedie!” Reacţia presei din Grecia după accidentul şocant în care 7 fani PAOK au murit în România 3 Primul 11 al celor mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Liderul Craiova nu are niciun jucător. Cum arată Dream Teamul 4 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 5 VIDEODramă în România: un microbuz cu fani ai lui PAOK, implicat într-un accident cu 7 morţi şi 3 răniţi 6 VIDEOGestul făcut de Răzvan Lucescu şi PAOK după decesul fanilor greci în accidentul din România
Citește și