Levante – Barcelona 2-3 | Elevii lui Xavi, „remontada” de senzație! + Olimpiu Moruţan şi Alex Cicâldău, eşec în Fenerbahce – Galatasaray 2-0

De Dragoș Vasile
Publicat: 11 aprilie 2022, 0:06

A fost o seară nebună în Europa. După duelul pentru titlu Manchester City – Liverpool 2-2, Barcelona a făcut spectacol în La Liga. Elevii lui Xavi au reuşit „remontada” cu Levante şi au urcat pe poziţia secundă în La Liga. Show a fost şi în Turcia, unde Fenerbahce şi Galatasaray au avut derby.

Levante - Barcelona 2-3

După o primă repriză fără goluri, Jose Luis Morales a deschis balul, în minutul 52. Aubameyang a egalat după 6 minute, iar Pedri a reuşit „remontada” în minutul 63.

Levante – Barcelona 2-3

Avantajul catalanilor nu a durat mult, după ce Melero a egalat în minutul 83. Luuk de Jong a fost eroul lui Xavi. Olandezul a marcat în minutul 90+3 şi o duce pe echipa lui Xavi pe poziţia secundă în La Liga, cu 60 de puncte.

Diferenţa faţă de liderul Real Madrid este de 12 puncte.

FULL TIME! #LevanteBarça pic.twitter.com/0hib9BnkUU
— FC Barcelona (@FCBarcelona) April 10, 2022

Olimpiu Moruţan şi Alex Cicâldău, eşec în Fenerbahce – Galatasaray 2-0

Galatasaray a pierdut derby-ul cu Fenerbahce, scor 0-2. Golurile lui Miha Zajc, în minutul 26, şi Serdar Dursun, minutul 68, au decis duelul de foc.

Alex Cicâldău a fost titular, dar nu a rezistat 90 de minute. Domenec Torrent l-a schimbat în minutul 74. De cealaltă parte, Olimpiu Moruţan a intrat pe teren abia în minutul 84.

În urma acestui rezultat, Fenerbahce este pe locul 2 în Turcia, cu 59 de puncte, în timp ce Galatasaray ocupă locul 14, cu 41 de puncte.

Final whistle! #FBvGS pic.twitter.com/sWjQfTGUZ6
— Galatasaray EN (@Galatasaray) April 10, 2022

iul.
22:25
Gabriel Tamaş, replică virală: „Nici când eram mic nu am băut apă plată!”
4
iul.
22:09
Cristian Tudor Popescu, după ce Simona Halep a „distrus-o” pe Badosa: „S-a plimbat năucită pe teren, aştepta să piardă!”
4
iul.
22:07
Răzvan Lucescu, anunţ şoc! Antrenorul lui PAOK e cu gândul la retragere: „Îmbătrânesc şi mă gândesc serios să mă opresc!”
4
iul.
21:52
VIDEONana Boateng, pregătit înainte de Pyunik – CFR Cluj: „Toţi suntem gata”
4
iul.
21:50
VIDEODan Petrescu, discurs uluitor înainte de Pyunik – CFR Cluj: „Putem să şi pierdem!” „Bursucul” a făcut iar praf fotbalul românesc: „Uităm unde suntem!”
4
iul.
21:39
VideoBănel Nicoliţă, amintiri senzaţionale înainte să facă show la Splash! Dialog fabulos cu fraţii săi: „‘Aruncă-te!’ / ‘Nu, nu mă arunc!'”
4
iul.
21:00
Wimbledon 2022 | Simona Halep, lăudată în presa internaţională după prestaţia stelară cu Paula Badosa! Cifrele uluitoare ale campioanei noastre
4
iul.
20:50
Reacţii fabuloase după ce Simona Halep a „demolat-o” pe Badosa: „Nu s-a chinuit s-o bată!” / „E agresivă, mai bună pe iarbă decât pe zgură!”
4
iul.
20:40
Simona Halep – Amanda Anisimova, în sferturi la Wimbledon 2022. „Simo” conduce la duelurile directe