Lionel Messi, primit ca un erou de Inter Miami, după ce a câştigat Copa America! Cum a fost marcat noul record al argentinianului

Alex Masgras Publicat: 21 iulie 2024, 10:29

Lionel Messi / Twitter Inter Miami

Lionel Messi a fost primit ca un erou de Inter Miami, după ce a câştigat Copa America cu Argentina. Campioana mondială din 2022 a cucerit al doilea titlu continental la rând, după succesul din 2021.

Accidentat în finala cu Columbia, Lionel Messi este indisponibil pentru Inter Miami pe perioadă nedeterminată, dar acest lucru nu i-a împiedicat pe oficialii formaţiei din MLS să îl primească pe Messi ca un adevărat erou.

Înaintea meciului cu Chicago Fire, câştigat de echipa din Florida cu 2-1, Inter Miami a pregătit un moment special pentru starul argentinian. Lionel Messi a cucerit la Copa America trofeul cu numărul 45, fiind jucătorul cu cele mai multe trofee câştigate în istoria fotbalului.

Pentru a marca acest moment, 45 de copii din academia lui Inter Miami au venit cu poze ale celor 45 de trofee cucerite de Lionel Messi în cariera sa.

Topul celor mai buni 100 de sportivi din secolul XXI

Iată cum arată TOPUL celor mai buni 100 de sportivi din secolul XXI, în opinia maericanilor! Postul american de televiziune sportivă ESPN a publicat un clasament celor mai buni atleți din secolul curent, luat în consdierare de la 1 ianuarie 2000, chiar dacă secolul XXI a început la 1 ianuarie 2001. Sportivul care a ieşit pe primul loc a fost Michael Phelps, înotătorul american cu 23 de medalii olimpice de aur.

Pentru a întocmi acest top 100, ESPN s-a bazat pe „experţi” din diverse sporturi şi susţine că au fost numărate „peste 70.000 de voturi”.

Următoarea pe listă este campioana la tenis Serena Williams, câştigătoare a 23 de titluri de Grand Slam. Fotbalistul argentinian Lionel Messi, de opt ori câştigător al Balonului de Aur, ocupă locul al treilea, notează news.ro.

Cu baschetbalistul LeBron James pe locul patru şi fundaşul Tom Brady pe cinci, Statele Unite plasează patru sportivi în top 5. Acest lucru ar putea fi greu de digerat pentru sprinterul jamaican Usain Bolt, abia pe locul 9, fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, locul 13, şi pilotul britanic Lewis Hamilton, locul 19.

De fapt, 56 dintre cei 100 de sportivi sunt americani. Franţa are trei sportivi în acest clasament, printre care şi Zinédine Zidane, locul 50, care, în mod curios, vine după Thierry Henry, 48. Kylian Mbappé ocupă locul 65.

Câte medalii va cuceri David Popovici la Jocurile Olimpice 2024?

Agentul care l-a adus pe Siyabonga Ngezana la FCSB a răbufnit când a auzit despre plecarea la Neftchi: „Aberaţii mari de tot”

13:10

LIVE VIDEOCursa din Porsche Supercup din Ungaria este ACUM în AntenaPLAY! Marvin Klein a plecat din pole-position

13:00

FotoDavid Popovici a purtat mască la plecarea spre Paris! Team România, pregătită de Jocurile Olimpice 2024

12:49

Gala de box | Joe Joyce vs Derek Chisora (27 iulie). Duelul titanilor e în AntenaPLAY. Românul Băluţă luptă şi el pentru centură

12:15

VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa de Formula 2 din Marele Premiu al Ungariei, LIVE în AntenaPLAY! Cursă nebună la Hungaroring

12:01

Azerii anunţă că Siyabonga Ngezana e aproape de Neftchi Baku! FCSB, la un pas să rămână fără sud-african

1 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Ungariei! Cursa e duminică, de la ora 15:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY 2 VIDEONikola Tsolov a câştigat cursa de Formula 3 din Marele Premiu al Ungariei! Final de cursă sub Safety Car la Hungaroring 3 FotoNeymar a devenit tată pentru a treia oară! Helena s-a născut la începutul acestei luni 4 Gigi Becali, reacţie virulentă după Unirea Slobozia – FCSB 2-2: „Au mintea întunecată!” 5 Rapid – CFR Cluj 2-2. Hasani, eroul giuleştenilor! Echipa lui Neil Lennon a obţinut un egal la ultima fază 6 Universitatea Craiova – UTA 4-2. Prima victorie a sezonului pentru echipa lui Gâlcă. Mitriţă, gol şi pasă decisivă