Rareş Ilie a debutat în Ligue 1 pentru Nice. Erling Haaland, „dublă” în West Ham – Manchester City 0-2

Valentin Pîrcălabu Publicat: 7 august 2022, 20:15 / Actualizat: 9 ianuarie 2024, 18:44

Rareş Ilie a debutat în Ligue 1 pentru Nice. Erling Haaland, „dublă în West Ham – Manchester City 0-2

Rareş Ilie a debutat în Ligue 1 pentru Nice

Rareş Ilie / Twitter OGC Nice

• Rareş Ilie a debutat în Ligue 1 pentru Nice
  • Erling Haaland, „dublă” în West Ham – Manchester City 0-2

Rareş Ilie a debutat în Ligue 1  pentru Nice. Românul a fost rezervă contra lui Toulouse și a intrat minutul 63. În Premier League, Erling Haaland a reuşit o „dublă” la debutul în Premier League pentru Manchester City. West Ham a fost „victima” norvegianului.

A fost o zi uriaşă pentru Rareş Ilie. Românul transferat de Nice în această vară pentru suma de 5 milioane de euro a debutat  în Ligue 1.

Update 90+3: Fluier final în West Ham – Manchester City 0-2.

Update Min 65: West Ham – Manchester City 0-2! Erling Haaland a făcut „dubla”.

Update Min 35: Haaland a debutat cu gol în Premier League. Atacanul norvegian a deschis scorul din penalty în West Ham – Manchester City 0-1. Lovitura de la 11 metri a fost obţinută tot de el.

VEZI AICI GOLUL MARCAT DE ERLING HAALAND

Update Min 90: Final de meci! Manchester United – Brighton s-a terminat 1-2! Erik ten Hag a debutat cu o înfrângere în Premier League.

Update Min. 68: Manchester United – Brighton 1-2! Alexis Mac Allister şi-a băgat mingea în propria poartă.

Update Min 39: Manchester United – Brighton 0-2! Gross a făcut dubla.

Update Min 30: Manchester United – Brighton 0-1! Gross a deschis scorul pe Old Trafford.

Update 15:50: Cristiano Ronaldo este rezervă în Manchester United – Brighton.

Update Min. 90: Rareş Ilie a debutat în Ligue 1, însă Nice a remizat în deplasarea de la Toulouse, scor 1-1. Românul a avut o ocazie de a marca în finalul meciului.

Update Min. 78: GOOOL Nice! Ramsey a egalat pentru echipa lui Rareș Ilie.

Update Min. 63: Rareş Ilie a debutat în Ligue 1. Fostul jucător al Rapidului a intrat în locul lui Alexis Beka Beka.

Update Min. 20: Toulouse a deschis scorul prin Dallinga.

Update 13.15: Rareş Ilie este rezervă la Nice, în partida cu Toulouse.

Rareş Ilie poate debuta în Ligue 1

Rareș Ilie a fost transferat la Nice în această vară, de la Rapid, în schimbul sumei de cinci milioane de euro. Transferul lui Rareş Ilie intră în topul celor mai scumpi jucători din istoria Rapidului, fiind pe locul 2. Lider în această ierarhie este Cristi Săpunaru, vândut de giuleşteni, la Porto, pe 6 milioane de euro, în 2008-2009.

Se anunţă show total şi în Premier League. Manchester United debutează în noul sezon pe teren propriu, cu Brighton. Deşi nu a făcut pregătirea de vară, Cristiano Ronaldo anunţă show total. Haaland e gata şi el de spectacol în deplasarea de la West Ham.

Meciurile zilei în Europa

Toulouse – Nice 1-1

Manchester United – Brighton 1-2

Stuttgart – Leipzig 1-1

Koln – Schalke 3-1

West Ham – Manchester City 0-2

Rareș Ilie, felicitat de Lucien Favre, după pasa de gol din partida Nice – Torino 1-0

Rareș Ilie a bifat al doilea amical pentru noua sa echipă, Nice. Transferat în această vară de clubul francez de la Rapid, mijlocașul a fost introdus pe teren în minutul 71 al partidei cu Torino.

Rareș Ilie și-a făcut simțită prezența pe teren, la 7 minute după ce a fost introdus de către Lucien Favre. Mijlocașul a pasat decisiv la golul marcat de Calvin Stengs, după o fază frumoasă construită în careu.

La finalul partidei, antrenorul lui Nice a analizat jocul echipei sale, și a lăudat prestația reușită de Rareș Ilie. Lucien Favre este de părere că mijlocașul român a fost unul dintre jucătorii care au făcut diferența în ultimul amical disputat de Nice.

La pauză, le-am spus jucătorilor că am pierdut multe mingi ușoare. Le-am spus să-și ia mai mult timp în posesie, să-și pregătească acțiunile. În repriza a doua, mingea a circulat mult mai bine.

Jucătorii care au intrat pe parcurs au făcut diferența, e un lucru foarte important. Am muncit mult pentru această victorie. Față de precedentele meciuri amicale, cu Benfica, cu Roma, am reușit să corectăm anumite aspecte din joc.

„Sunt bucuros pentru Rareş Ilie, care a intrat şi a fost decisiv”

Am văzut multe lucruri pozitive în repriza a doua. Am driblat, am verticalizat și ne-am creat trei-patru ocazii foarte bune. Toată lumea e fericită că am câștigat. Începe campionatul, vor fi multe meciuri, cinci meciuri în luna august.

Este greu să spun acum cine va juca duminică (n.r. – pe 7 august, în meciul cu Toulouse, în prima etapă din Ligue 1). Avem jucători buni pe toate pozițiile. Sunt mulțumit de mulți jucători după meciul de azi.

Rareș (n.r. Ilie) a intrat foarte bine, a driblat, un-doi, apoi i-a dat pasă de gol lui Stengs. E foarte bine! Sunt bucuros. Avem un nou recrut, Rareș (n.r. Ilie), care a intrat și a fost decisiv. Iată că avem un jucător care poate să îmbunătățească echipa. Perioada de transferuri nu s-a încheiat, dar nu este ușor să găsești jucători buni”, a declarat Lucien Favre într-un interviu, după amicalul Nice – Torino, pentru OGC Nice TV.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

18:51 Victor Angelescu, dezvăluire de ultimă oră în scandalul materialelor pirotehnice: „Ştiam că fanii dau cu torţe cu FCSB” 18:50 Sandro Tonali, acuzat de Federaţia Engleză că a pariat din nou! De câte ori a încălcat regulamentul după transferul la Newcastle 18:12 Reacţie categorică a presei din Scoţia, după anunţul făcut de Ianis Hagi: „Este impresionant” 18:00 Tudorel Stoica a reacţionat după declaraţiile lui Gică Hagi despre fiul său, Ianis: „A exagerat, îi face rău băiatului lui” 17:42 Dani Alves şi Robinho, desfiinţaţi de un fost coechipier: „Dacă îi făceau asta fiicei mele, nu mai eram la interviu acum” 16:59 Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca, fără set pierdut de la revenirea în circuit 16:57 Bocciu şi ceilalţi doi ultraşi ai Rapidului rămân în arest! Decizia de ultimă oră a instanţei 16:43 VideoCamelia Bălțoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari știri ale zilei de 28 martie 16:39 Andrei Borza a reacţionat, după ce a fost pus la zid de Edi Iordănescu! Replica fundaşului de la Rapid după escapada de la Iaşi 16:22 „Merită Ianis Hagi să fie la EURO?” Răspunsul pe care l-a dat Anghel Iordănescu Vezi toate știrile
Haaland la FC Barcelona poate fi transferul bombă din fotbalul mondial
Fotbal extern • 26 mart., 16:48
Haaland la FC Barcelona poate fi transferul bombă din fotbalul mondial! Anunţul făcut de spanioli
Real Madrid - Manchester City, "şocul" din sferturile Champions League
Liga Campionilor • 15 mart., 13:37
Real Madrid – Manchester City, „şocul” din sferturile Champions League! Pep Guardiola revine pe Santiago Bernabeu
Erling Haaland a spus cine este cel mai bun jucător din istoria fotbalului
Fotbal extern • 5 mart., 20:36
Erling Haaland a spus cine este cel mai bun jucător din istoria fotbalului: „A câștigat toate trofeele”
Erling Haaland, ratarea carierei, în Manchester City - Manchester United
Premier League • 3 mart., 18:45
Erling Haaland, ratarea carierei, în Manchester City – Manchester United. Cum a trimis din 2 metri
Erling Haaland, hat-trick fabulos la Manchester City
Fotbal extern • 27 feb., 23:06
Erling Haaland, meci istoric la Manchester City! A dat cinci goluri într-o oră! Kevin de Bruyne, patru pase decisive