Lovitură dură pentru Olimpiu Moruţan! Românul va rata derby-ul cu Fenerbahce. Ce probleme i s-au descoperit

Gabriel Zamfirescu Publicat: 16 noiembrie 2021, 17:05

Comentarii
Lovitură dură pentru Olimpiu Moruţan! Românul va rata derby-ul cu Fenerbahce. Ce probleme i s-au descoperit

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ghinion teribil pentru Olimpiu Moruţan. După ce a ratat calificarea la barajele de Mondiale, internaţionalul român nu va juca aproape sigur în derby-ul dintre Galtasaray şi Fenerbahce.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lovitură dură pentru Olimpiu Moruţan

Cei de la Galatasaray spun că mijlocașul român a acuzat dureri la coapsa dreaptă și nu a putut participa la antrenamente. ”Olimpiu Moruțan a suferit o accidentare în meciul cu Liechtenstein și nu s-a antrenat cu restul lotului, în schimb Alex Cicâldău a intrat în programul normal al echipei”, a fost anunțul celor de la Cim Bom.

Deocamdată, oficialii turci au comandat mai multe teste medicale suplimentare, deoarece vrea să știe dacă se poate baza pe Moruțan la derby-ul cu Fener de dumincă, din etapa a 13-a. Se pare însă că Moruțan are șanse infime să fie apt de joc, conform jurnaliştilor turci.

Românul, preferatul lui Fatih Terim

Deşi nu este titular indiscutabil la Galatasaray, Olimpiu Moruțan este unul dintre preferaţii lui Fatih Terim. Presa din Turcia spune că Terim este impresionat de calitățile individuale ale românului, dar încearcă să-l facă pe Moruțan să-și pună talentul în slujba echipei. Mai mult, mijlocaşul român ar putea fi şi o bună afacere pentru club dacă va fi vândut la o echipă mare din Europa.

Moruțan a fost achiziționat pentru aproape 5 milioane de euro de la FCSB, iar el ar urma să fie vândut pentru 20 de milioane de euro, adică suma la care spera Gigi Becali la un moment dat. Galatasaray ar obține astfel un profit de 4 ori mai mare decât investiția făcută, scriu ziariștii turci.

Reclamă
Reclamă

Terim crede că asta va fi valoarea fotbalistului în următorii 2-3 ani. Asta după ce Moruțan este doar de 3 luni pe malul Bosforului. Antrenorul Galatei l-a folosit până acum pe două posturi, cel de mijlocaș dreapta sau în spatele vârfurilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:27

„E frustrant, adversarii n-ajung la poartă și pleci fără punct!” Concluzia lui Marius Baciu după înfrângerea cu CFR

0:16

Gigi Becali i-a decis soarta lui Baciu, după ce fanii i-au cerut demisia antrenorului: „Eu îi respect pe suporteri”

0:15

„A fost mai mult decât un meci de fotbal, a fost război!” Andrei Cordea, după ce a învins fosta sa echipa, FCSB

0:12

Șumudică, lăsat mască de ce au reușit jucătorii de la CFR cu FCSB: „N-am niciun merit, am făcut doar 6 antrenamente cu ei!”

23:57 23 aug.

Gigi Becali l-a „distrus” pe arbitrul George Găman! Ce l-a scos din minţi pe patronul FCSB-ului: „Eşti nebun?”

23:51 23 aug.

Gigi Becali, ironic cu Ilie Dumitrescu după eșecul cu CFR Cluj: „Am ajuns să ne luăm după analiști?!”

1 Buldozerele au ajuns deja la hotelul deţinut de Gică Hagi în Mamaia. Ce se întâmplă la IAKI 2 Dublă-plecare înainte de CFR Cluj – FCSB! Au fost dați afară 3 Dan Petrescu la FCSB? Antrenorul a dat cărţile pe faţă. Ce urmează pentru „Bursuc” 4 Jucătorul FCSB-ului făcut praf de Gigi Becali după înfrângerea cu CFR: „Am vrut să-l schimb în minutul 25” 5 VideoMax Verstappen, accident teribil la el acasă în Țările de Jos! Mașina a fost distrusă complet 6 VideoGafă incredibilă la Campionatul European! România, implicată fără să vrea! Ce a apărut pe tabelă
Citește și