Lukaku, victima rasismului în Juventus – Inter 1-1. Mbappe a reacţionat imediat! Promisiunea starului naţionalei Franţei

Bogdan Stănescu Publicat: 5 aprilie 2023, 17:30

Lukaku, victima rasismului în Juventus - Inter 1-1

Romelu Lukaku, eliminat în Juventus - Inter / Profimedia Images

• Lukaku a fost ţinta rasismului în Juventus – Inter 1-1
  • Mbappe a reacţionat la incidentul rasist

Lukaku a fost victima rasismului în meciul Juventus – Inter 1-1, din Cupa Italiei. Starul naţionalei Franţei, Kylian Mbappe, a reacţionat imediat. Se ştie că Mbappe este un mare luptător contra rasismului.

Romelu Lukaku a fost introdus pe teren în minutul 69, iar fanii lui Juventus l-au apostrofat, înjurat în permanenţă şi au recurs şi la jigniri rasiste la sfârşitul meciului.

Lukaku, victima rasismului în meciul Juventus – Inter 1-1

Lukaku a egalat în minutul 95, transformând o lovitură de pedeapsă. Ceea ce i-a scos din minţi pe fanii lui Juventus a fost modul în care s-a bucurat Lukaku după reuşita prin care a egalat scorul în Juventus – Inter. Lukaku a celebrat ducându-şi degetul la gură, moment în care fanii lui Juventus i-au adresat jigniri rasiste.

Pentru gestul lui, Lukaku a fost eliminat, primind al doilea cartonaş galben.

Mbappe a reacţionat pe Instagram după ce Lukaku a fost ţinta jignirilor rasiste. „Suntem în 2023 și există mereu aceleași probleme. Dar nu vom permite. Toți uniți împotriva rasismului„, a scris Mbappe pe Instagram.

La conferinţa de presă de după meci, antrenorul lui Inter, Simone Inzaghi, a evitat să vorbească despre ce i s-a întâmplat jucătorului său.

Ce spun reprezentanţii lui Lukaku

Agenţia care îl reprezintă pe Lukaku a reacţionat după ce atacantul lui Inter a fost victima rasismului în semifinala de Cupă dintre Inter şi Juventus.

Remarcile rasiste la adresa lui Romelu Lukaku din partea suporterilor lui Juventus sunt mai mult decât dispreţuitoare şi nu pot fi acceptate„, a declarat Michael Yormark, preşedintele Roc Nation Sports International, agenţia de management sportiv care îi gestionează interesele lui Lukaku, potrivit digisport.ro.

Înainte, în timpul şi după penalty, el a fost victima unor insulte rasiste ostile şi revoltătoare. A sărbătorit în acelaşi mod în care a mai sărbătorit deja goluri. Romelu merită scuze din partea clubului Juventus. Autorităţile italiene trebuie să folosească această oportunitate pentru a lupta împotriva rasismului, mai degrabă decât pentru a pedepsi victima„, a subliniat ulterior Yormark.

Juventus – Inter 1-1, meci „nebun”, cu 3 eliminări

Turul semifinalei Juventus – Inter din Cupa Italiei a fost incendiar. Meciul s-a aprins serios în finalul partidei, după ce Cuadrado a deschis scorul pentru Juventus (min. 83).

Lukaku a egalat în minutul 95, din penalty.

Nu mai puţin de 3 jucători au fost eliminaţi în finalul întâlnirii. Lukaku a primit cel de al doilea galben pentru modul în care a celebrat reuşita din penalty, iar ulterior au mai fost eliminaţi Cuadrado şi portarul lui Inter, Handanovic.

Returul va avea loc pe 26 aprilie.

Va cuceri Dan Petrescu titlul din Liga 1, cu CFR Cluj, în 2024-2025?

23:55
Cristiano Bergodi, criză de nervi după Rapid – Sepsi 0-1! Întrebarea care l-a scos din minţi: „Nu mă înveţi tu fotbal!”
15
23:29
Dan Şucu a anunţat o decizie radicală la Rapid după a patra înfrângere la rând în play-off a giuleştenilor!
15
23:17
Cristiano Bergodi, anunţ despre plecarea de la Rapid, după înfrângerea cu Sepsi: „Cel mai greu moment!”
15
23:16
Reacţia lui Paul Iacob, după ce suporterii giuleşteni i-au cerut demisia lui Bergodi: „Noi suntem principalii responsabili”!
15
22:52
Reacţia lui Marius Ştefănescu după ce a fost înjurat de fanii Rapidului! Mesajul către suporterii giuleşteni
15
22:43
Fanii de la Rapid i-au cerut demisia lui Cristiano Bergodi! Numele lui Marius Şumudică, scandat în Giuleşti
15
22:21
Florinel Coman, sfătuit să nu se grăbească să plece de la FCSB! Când ar putea prinde un transfer de vis
15
22:20
FotoRapid – Sepsi 0-1. Debeljuh a dat lovitura în prelungirile partidei! Fanii giuleşteni i-au cerut demisia lui Bergodi
15
21:44
„Trebuia schimbat şi antrenorul!” Cristiano Bergodi a răbufnit şi a explicat de ce a exclus din lot trei jucători de la Rapid
15
21:19
FotoFanii Rapidului, reacţie vehementă după ce au văzut spectacolul pirotehnic de la Leverkusen! Mesaje dure de protest
Victor Becali, reacţie clară după ce italienii au anunţat că Dennis Man e aproape de Juventus
Serie A • 24 mart., 21:16
Vestea proastă pe care a primit-o Ionuţ Radu, cu 3 luni înainte de startul EURO 2024!
Echipa naţională • 19 mart., 10:00
Atletico Madrid - Inter 2-1 (3-2 d.l.d). Echipa lui Horaţiu Moldovan s-a calificat dramatic în sferturile de finală
Liga Campionilor • 13 mart., 23:55
Atletico Madrid – Inter 2-1 (3-2 d.l.d). Echipa lui Horaţiu Moldovan s-a calificat dramatic în sferturile de finală
Manchester City, victorie uriaşă în derby-ul cu Manchester United
Premier League • 3 mart., 22:27
Manchester City, victorie uriaşă în derby-ul cu Manchester United! Napoli – Juventus 2-1. Spectacol în Europa
Mihai Stoica a dezvăluit visul său din 2024: "Asta e tripla mea ideală"
Liga 1 • 2 mart., 20:14
Mihai Stoica a dezvăluit visul său din 2024: „Asta e tripla mea ideală”. Ce îşi doreşte oficialul FCSB