Chelsea, regina Europei. Clubul londonez este la al doilea triumf din istorie, după cel din 2012. Dacă atunci Chelsea, a avut nevoie de prelungiri, londonezii au rezolvat acum meciul în timpul regulamentar.
Chelsea, regina Europei, este specialista finalelor
Chelsea a câştigat 6 din cele 7 finale europene jucate până acum. De când clubul este patronat de Roman Abramovich, londonezii au luat 4 trofee: Champions League, în 2012 şi 2021, şi Europa League, în 2013 şi 2019. Singura dată când Chelsea a pierdut o finală a fost în 2008, când londonezii pierdeau la penalty-uri împotriva lui Manchester United.
6 – Chelsea have lifted the trophy in six of their seven major European finals in their history – with this their fourth European success in the Roman Abramovich era alone (Champions League in 2020-21 & 2011-12, Europa League in 2012-13 & 2018-19). Glory. #UCLFinal pic.twitter.com/HcdNKf8pXm
— OptaJoe (@OptaJoe) May 29, 2021
Thomas Tuchel, călăul lui Pep Guardiola
Thomas Tuchel l-a înfruntat pe Guardiola de 3 ori de când a ajuns în Anglia. De fiecare dată, antrenorul german a câștigat.
Prima dată, Tuchel l-a învins pe Guardiola în semifinalele Cupei Angliei, scor 1-0.
Al doilea succes a venit în Premier League, chiar pe Etihad Stadium. Chelsea s-a impus cu 2-1, într-un meci în care Sergio Aguero s-a făcut de râs de la 11 metri.
A treia victorie a venit în marea finală Champions League. Tuchel a devenit al treilea antrenor german la rând care câștigă râvnitul trofeu, după Klopp în 2019 și Hansi Flick în 2020.
3 – Thomas Tuchel is just the second manager to record three consecutive wins in all competitions against Pep Guardiola (excl. Barcelona B), after fellow German Jürgen Klopp did so in 2018 with Liverpool. Masterminds. #UCLFinal pic.twitter.com/s8T4xVuGnv
— OptaJoe (@OptaJoe) May 29, 2021
Roman Abramovich, în tribune la Porto
Chelsea a fost susţinută la Porto şi de patronul Roman Abramovich, care s-a bucurat bătând palma cu Andrei Şevcenko, fostul mare fotbalist ucrainean, aflat cu un rând în faţa sa.
Roman Abramovich a rămas fără viză şi a fost nevoit să plece din Marea Britanie. El locuieşte la Tel Aviv şi a fost la doar trei meciuri jucate de Chelsea în ultimii trei ani, potrivit The Sun.
Este vorba despre finala Europa League din 2019, un meci amical jucat contra lui FC Salzburg din acelaşi an și la deplasarea cu Krasnodar din grupele Champions League, din 2020.
- Chelsea, al doilea trofeu din istorie
- Thomas Tuchel, călăul lui Guardiola
- Spania - Austria e live pe Antena 1 şi AntenaPLAY pe 2 iulie, de la ora 22:00
- Portugalia - Croaţia e live pe Antena 1 şi AntenaPLAY pe 3 iulie, de la ora 02:00
- Henrikh Mkhitaryan şi-a prelungit contractul cu Inter Milano
- Darius Olaru, debut în forță la Union SG. Ce a reușit fostul căpitan de la FCSB, la primul meci bifat pentru noua echipă
- Caz șocant în Italia: Un star antrenat de Cristi Chivu, chemat în instanță după o presupusă relație cu o minoră
- Marius Marin a fost prezentat oficial la Al Nasr Dubai! A oferit și prima reacție: „Voi da totul”
- Surpriză! Marius Marin semnează, dar nu cu Sevilla! Echipa la care va evolua mijlocaşul naţionalei
































