Manchester City – Real Madrid şi Liverpool – Villarreal, semifinalele Ligii Campionilor. Când se vor juca duelurile de vis

Valentin Pîrcălabu Publicat: 14 aprilie 2022, 0:01 / Actualizat: 14 aprilie 2022, 1:11

Tragerea la sorți a optimilor Ligii Campionilor LIVE TEXT (13:00).

uefa.com

Manchester City – Real Madrid şi Liverpool – Villarreal sunt cele două semifinale ale UEFA Champions League din acest sezon. Partidele se vor juca pe 26/27 aprilie și 3/4 mai.

Manchester City s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor după ce a trecut în sferturi de Atletico Madrid. După victoria din tur cu 1-0, echipa lui Guardiola a terminat la egalitate pe Wanda Metropolitano, scor 0-0.

Real Madrid a oferit cea mai spectaculoasă „dublă” din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. După victoria cu 3-1 obţinută pe Stamnford Bridge, Real Madrid părea că are califcarea asigurată. Numai că Chelsea a făcut un meci mare pe Santiago Bernabeu şi chiar a condus cu 3-0, scor de calificare. Goluri lui Rodrygo şi Benzema, din prelungiri, au calificat Real Madrid în a 10-a semifinală din UEFA Champions League din ultimii 12 ani.

Liverpool – Villarreal, a doua semifinală a UEFA Champions League

Liverpool a trecut de Benfica Lisabona, după ce a câştigat cu 3-1 în deplasare şi a remizat pe teren propriu, scor 3-3. Marea surpriză a acestui sezon a produs-o Villarreal. Echipa lui Unai Emery a produs şoc după şoc în acest sezon. După ce a eliminat-o în optimile Ligii Campionilor pe Juventus, în sferturi echipa din Spania a eliminat-o pe Bayern Munchen.

Villarreal s-a impus pe teren propriu cu 1-0, iar în retur a remizat, scor 1-1.

23:45 Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol 23:40 Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă 23:31 FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma 23:12 Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva” 23:02 VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris 22:36 Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 22:04 Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile” 21:48 Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului 21:29 Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A! Vezi toate știrile