Marius Şumudică nu se deminte. După victoria cu 2-0 pe terenul celor de la Adana Demirspor, echipa pregătită de Vincenzo Montella şi cu Mario Balotelli în atac, antrenorul român s-a descătuşat. A făcut o nouă declaraţie de dragoste la adresa Turciei.
Marius Şumudică, avertisment după prima victorie la Malatya
Mai mult, Marius Şumudică a lansat şi un avertisment. „Personalitatea mea seamănă cu cea a turcilor. Am o fire agresivă, la fel ca ei. Primul nostru obiectiv e rămânerea în prima ligă, dar nu acesta e obiectivul principal. Vreau să fac fericiți oamenii din Malatya, care au suferit mult în ultimii doi ani.
Astăzi, aceste 3 puncte sunt un cadou de la Șumudică pentru oamenii de aici! Nu e ușor să ridici o echipă care a pierdut 5 jocuri la rând, îmi felicit jucătorii. Mi-a fost dor de Turcia, Șumudică s-a întors!”, a declarat antrenorul român la finalul partidei.
Yeni Malatya a scăpat de locurile care duc în liga a doua
Yeni Malatyaspor a bătut cu 2-0 după golurile marcate de Benjamin Tetteh, în minutul 36, și Simon Deli, în minutul 55. Graţie acestei victorii, Yeni Malatyaspor are 9 puncte şi este prima deasupra locurilor care duc în liga a doua, pe locul 16 din 20 de echipe.
Marius Şumudică, atacat de fostul translator
Marius Șumudică, noul antrenor la formația de primă ligă din Turcia, Malatyaspor, a fost atacat de un fost translator al său dintr-un mandat precedent. Oguzhan Erdogmuș, fostul translator al lui Șumudică, l-a acuzat pe acesta în presa locală că, deși antrenorul român consideră Turcia ca a doua sa țară, acesta nu se ferește să o jignească.
- Marius Şumudică, avertisment după prima victorie la Malatya
- Cum i-a cucerit pe turci
- WTT Champions Yokohama 2026 se vede în AntenaPLAY (4-9 august)
- Juventus - Inter e pe 8 august, de la ora 14:00, în AntenaPLAY
- Argentina îl susține în continuare pe Gianni Infantino! Comunicatul vicecampionilor mondiali
- Ce au făcut Elias Charalambous şi Mihai Pintilii la meciul de debut
- Ferran Torres a luat decizia finală! Ce le-a transmis celor de la PSG și Barcelona
- Fotbalist de doar 27 de ani, agresat mortal! S-a opus unei tentative de jaf
- Trabzon îi face toate poftele lui Salah: vor să-l aducă pe colegul său preferat de la Liverpool

































