Mircea Lucescu, cale liberă spre Beşiktaş! “Vulturii” şi-au demis antrenorul pus în ianuarie. Fernando Santos e OUT

Dan Roșu Publicat: 14 aprilie 2024, 11:22

Comentarii
Mircea Lucescu, cale liberă spre Beşiktaş! Vulturii şi-au demis antrenorul pus în ianuarie. Fernando Santos e OUT

Mircea Lucescu, în timpul unui meci - Profinedia Images

Mircea Lucescu are cale liberă spre Beşiktaş! “Vulturii” şi-au demis antrenorul pus în ianuarie. Fernando Santos a fost eliberat din funcţie din cauza rezultatelor slabe ale clubului turc. Din vară, Il Luce ar putea ajunge pe banca turcilor pentru a treia oară în carieră.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Antrenorul portughez Fernando Santos a sosit la Besiktas la începutul lunii ianuarie cu scopul de a da un suflu nou unei echipe aflate în dificultate, însă nu a rezistat prea mult. Într-un comunicat publicat sâmbătă, conducerea clubului turc a anunţat că s-a despărţit de antrenorul său.

Mircea Lucescu, cale liberă spre Beşiktaş

Decizia vine după remiza 1-1 pe teren propriu cu Samsunspor, echipă aflată pe locul patru, la 36 de puncte în spatele actualului lider Galatasaray (care are un meci în plus), care nu a mai câştigat din 25 februarie.

O situaţie nesustenabilă pentru fostul selecţioner al Portugaliei (2014-2022), care a fost deja demis din funcţia de selecţioner al Poloniei după doar şase meciuri în 2023.

Până la finalul campionatului, antrenorul secund Serdar Topraktepe va asigura interimatul. Mai sunt cinci meciuri de campionat de disputat, iar Vulturii Negri sunt implicaţi în semifinalele Cupei Turciei împotriva lui MKE Ankaragücü (prima manşă la 23 aprilie, a doua la 8 mai).

Reclamă
Reclamă

Mircea Lucescu a refuzat-o pe Beşiktaş la începutul lui 2024

La începutul lui 2024, Mircea Lucescu a negociat intens cu turcii, însă în cele din urmă le-a spus pas, deoarece nu a vrut să preia echipa în plin sezon.

„Am refuzat pentru că nu vreau să-i iau decât la început de campionat, nu intru în mijlocul lui, pentru că nu se ştie niciodată. Mă întorc cu alte probleme după”, a declarat Mircea Lucescu, pentru AntenaSport.

Turcii au venit la Bucureşti pentru a-l convinge pe antrenorul de 78 de ani să preia echipa. Până la urmă, negocierile nu s-au finalizat, iar Mircea Lucescu nu a acceptat să preia o echipă în mijlocul sezonului.

Reclamă

Mircea Lucescu a mai antrenat-o pe Beşiktaş timp de două sezoane, între 2002 şi 2004. În sezonul 2002-2003, antrenorul român a reuşit să câştige titlul în Turcia pe banca „vulturilor”.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:45 17 apr.

Bogdan Andone a răbufnit după eşecul cu CFR Cluj: “Nu ne mai prezentăm la joc”

23:22 17 apr.

EXCLUSIVVictor Piţurcă crede că Ianis va avea viaţă grea cu Gică Hagi selecţioner: “Vai de capul meu”

23:09 17 apr.

VIDEOValentin Mihăilă, pasă de geniu în Fenerbahce – Rizespor 2-2. Echipa românului a egalat în minutul 90+8

23:00 17 apr.

Inter – Cagliari 3-0. Victorie fără emoții pentru Chivu, Inter e la 12 puncte peste Napoli

23:00 17 apr.

Iuliu Mureşan, declaraţie incredibilă înainte de meciul direct cu U Cluj: “Îi văd campioni”

22:56 17 apr.

Reacția lui Pancu atunci când a fost întrebat de plecarea la Rapid

1 Nici nu a venit bine că riscă să plece. Ce se întâmplă cu Puşcaş? Andrei Nicolescu: “Va trebui să luăm o decizie” 2 Adevărul despre demiterea lui Cristiano Bergodi. Dezvăluirea lui Cristi Săpunaru: “Să iasă și să spună” 3 Anunț neașteptat în Spania. Ce decizie a luat Vinicius Jr cu noul contract la Real 4 “Coteț de găini”. Patronul lui AEK Atena a răbufnit după duelul 100% românesc dintre Rațiu și Răzvan Marin 5 Prima plecare de la FRF şi echipa naţională a fost anunţată. “Sunt liber de contract” 6 EXCLUSIVDieta cu care Piţurcă se menține într-o formă remarcabilă la 70 de ani! “Poate beau și un pahar de vin”
Citește și