Mircea Lucescu, luat la rost după declaraţiile despre sportivii ruşi! Replica antrenorului a venit imediat: “Am fost înțeles greșit!”

Dragoș Vasile Publicat: 26 aprilie 2022, 15:44

Comentarii
Mircea Lucescu, luat la rost după declaraţiile despre sportivii ruşi! Replica antrenorului a venit imediat: Am fost înțeles greșit!

Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mircea Lucescu (76 ani) a fost luat la rost înainte de meciul caritabil dintre Dortmund şi Dinamo Kiev. “Sportul nu trebuie implicat în evoluțiile politice”, a fost declaraţia antrenorului pe care germanii au scos-o la lumină.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Ar fi de imaginat ca naționala Rusiei să joace un baraj de Cupa Mondială în timp ce armata rusă a pornit războiul?”, l-au întrebat jurnaliştii nemţi pe “Il Luce”.

Mircea Lucescu, luat la rost după declaraţiile despre sportivii ruşi

Replica antrenorului a venit imediat: “Spuneam doar că sportivii Rusiei nu ar trebui să plătească prețul pentru ceea ce se întâmplă în Ucraina. Cu siguranță un sportiv sau o asociație care pledează pentru acest război trebuie sancționate. O astfel de atitudine ar pune sub semnul întrebării spiritul fair-play-ului și sportul în general. Pe de altă parte, cred că sportul este capabil să acționeze ca un ambasador și să contruiască punți între națiuni”, a replicat Mircea Lucescu, citat de „Frankfurter Allgemeine”.

76 de ani are Mircea Lucescu. Românul e pe banca lui Dinamo Kiev din iulie 2020. În sezonul trecut, el a câștigat în Ucraina toate trofeele posibile: Cupa, Supercupa și campionatul.

“Il Luce”, dorit la un „colos” din Turcia

Mircea Lucescu e dorit pe banca celor de la Fenerbahce. „Il Luce” ar putea să antreneze „colosul” din Istanbul în stagiunea următoare.

Reclamă
Reclamă

Fenerbahce e pregătită acum de Ismail Kartal, venit în ianuarie, dar șefii fostei campioane a Turciei nu doresc să continue colaborarea și în sezonul viitor. Jurnaliștii de la sport.ua anunță că pe lista de posibili antrenori ai lui Fener se numără și Mircea Lucescu.

Favoritul conducerii lui Fenerbahce e portughezul Jorge Jesus, fost tehnician la Benfica și Sporting. Conform sursei citate, Fener i-a oferit un contract de șapte milioane de euro pe an. Jesus încă nu a răspuns propunerii.

În cazul în care varianta Jorge Jesus pică, Fenerbahce se poate reorienta asupra lui Mircea Lucescu. Viitorul lui „Il Luce” la Dinamo Kiev e incert din cauza războiului. În plus, antrenorul român a fost asupra criticat de fanii lui Dinamo Kiev din cauza trecutului său pe banca rivalei Șahtior.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:01

Fotbalistul de la Genoa a semnat cu Rapid!

17:02

Barcelona a trimis oferta pentru jucătorul dorit şi de Real Madrid

16:38

Dinamo, la turaţie maximă! Victorie clară în amicalul cu LKS Lodz 2, iar noul atacant a marcat un gol superb

15:52

Colegul lui Andrei Raţiu şi-a dat acordul pentru transferul la Chelsea! Suma uriaşă oferită de londonezi

15:13

VIDEO“Carlo Ancelotti, venim după tine!” Discursul genial din vestiar al lui Stale Solbakken, înainte de Brazilia – Norvegia

15:03

Tun financiar pentru Dan Şucu! Acordul cu gigantul european îi aduce aproape 20 de milioane de euro!

1 Kylian Mbappe a scris istorie! Recordul doborât de superstarul francez la Cupa Mondială 2 FCSB a anunţat despărţirea OFICIALĂ de încă un jucător: “Astăzi se încheie în mod oficial aventura în roș-albastru” 3 “Ofertă scandaloasă!” Florentino Perez sparge banca pentru starul de la Cupa Mondială! Real Madrid, gata să doboare recordul 4 Surpriză! Marius Marin semnează, dar nu cu Sevilla! Echipa la care va evolua mijlocaşul naţionalei 5 VIDEOFranța – Suedia 3-0! Kylian Mbappe a făcut spectacol! „Les Bleus”, în optimile Campionatului Mondial 6 Harry Kane, lovitură uriaşă şi contract de 90 de milioane de euro. Atacantul Angliei e gata să semneze
Citește și