Moruţan are Turcia la picioare! Ce a spus Împăratul Terim după reuşita românului: „A jucat mai bine în repriza secundă”

De Gabriel Zamfirescu
Publicat: 27.09.2021, 9:50

Olimpiu Moruţan se integrează perfect la Galatasaray. Românul plecat de la FCSB a avut o evluţie entuziasmantă cu Goztepe. A reuşit să marcheze golul victoriei pentru Galatasaray, iar reacţia antrenorul Fatih Terim a fost una pe măsură.

Meciuri tari pentru stranieri în Europa

Imagine fabuloasă cu Cicâldău şi Moruţan

Twitter Galatasaray

Olimpiu Moruţan a fost omul decisiv pentru Cim-Bom-Bom în Galatasaray – Goztepe 2-1. A marcat şi a adus trei puncte pentru cei de la Galatasaray. Împăratul Fatih Terim l-a elogiat la finalul meciului, atât pe el, cât şi pe celălalt român, Alexandru Cicâldău.

Moruţan are Turcia la picioare

Fatih Terim este mulţumit mai ales de prestaţia din repriza a doua a echipei sale. „În a doua repriză, am creat mai multă presiune şi am avut mai multe ocazii. Primul gol l-am marcat după o greşeală a portarului advers, apoi Moruţan a reuşit un gol frumos, foarte elegant. La fel ca Alex Cicâldău, Moruţan a jucat mai bine în repriza secundă.

Nu am câştigat alte jocuri pe care am fi meritat să le câştigăm, iar acum sunt foarte fericit pentru victorie. Jocul a fost pe placul meu, iar scorul ne-a mulţumit pe toţi la final”, a declarat Terim, citat de presa din Turcia.

Primul gol al lui Olimpiu Moruţan în tricoul celor de la Galatasaray nu va fi uitat prea uşor de fanii echipei Cim-Bom-Bom. Românul a marcat contra lui Goztepe după o acţiune personală superbă. Şi Cicâldău a contribuit la reuşita fostului jucător de la FCSB.

Galata, salvată de Moruţan

Galata a suferit cu Goztepe. A fost condusă cu 1-0 la pauză, dar a revenit şi a egalat în minutul 49 prin Dervişoglu. Apoi a intrat în scenă Olimpiu Moruţan. A fost văzut bine de către Alexandru Cicâldău, care i-a pasat. Moruţan a luat faza pe cont propriu, a driblat elegant cei doi adversari ieşiţi în cale, apoi a ales o finalizare inspirată, la colţul scurt, un şut rapid care l-a lăsat pe Irfan Egribayat fără replică.

Astfel, Galatasaray a întrerupt seria de patru meciuri consecutive fără victorie în Superliga Turciei. Trupa din Istanbul a învins-o pe Goztepe, 2-1, într-un meci decis de reuşita superbă a lui Olimpiu Moruţan.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Decizia luată azi de DNA după ce Gigi Becali a fost acuzat de spălare de bani
Fotbal intern • 12 oct., 12:51
Gigi Becali, implicat într-un nou scandal! Acuzaţii grave la adresa celor de la FCSB: „Facem plângere. Nu ne-a răspuns la nicio solicitare”
Atmosferă incendiară în Ghencea
Fotbal intern • 12 oct., 8:29
Jucătorul care îi va înfuria pe fanii Stelei! Face anunţul momentului după meciul naţionalei: „Ghencea e locul FCSB-ului”
Alex Mitriţă
Echipa naţională • 12 oct., 8:10
România – Armenia 1-0 | Olimpiu Moruţan, în culmea fericirii după debutul la echipa naţională: „Nu mai contăm pe nimeni, trebuie doar să câştigăm”. Ce le-a spus Mirel Rădoi după meci
Alena Mazanik are părul atât de lung, că "i se prind deseori insecte în el". Cum arată tânăra și cât măsoară podoaba ei capilară
Iuliu Mureșan și-a pus mâinile în cap când a aflat că Dario Bonetti ar putea veni în locul lui Mircea Rednic. Ce se întâmplă la Dinamo
1
12:40 Istvan Kovacs îl arbitrează pe Pep Guardiola. Ce meci spectacol a primit arbitrul român în Liga Campionilor 12:17 FCSB – Mioveni 3-0. Mihai Stoica nu a glumit! Andrei Vlad avea pregătit echipament de jucător de câmp!!! ”Era pregătit, e tehnicuț” 11:59 FCSB – Mioveni 3-0 | Mihai Stoica iese la contraatac: „Numai lamentări prin studiouri”. Ce reclamă oficialul vicecampioanei 11:51 VIDEOFază monumentală la finalul meciului Lazio – Inter 3-1. Ce a putut face Luiz Felipe. Arbitrul l-a eliminat direct 10:57 Cosmin Olăroiu, dat de gol! Ce a făcut antrenorul înainte de FCSB – Mioveni: „Acum am dat din casă” 10:43 Mirel Rădoi, atacat fără menajamente: „Nu l-am cunoscut aşa ranchiunos”. Neconvocarea lui Ronaldo Deaconu, motivul discordiei 10:10 Momente dramatice pentru Denis Drăguș: i-a fost anulat un gol după 7 minute și Standard a fost egalată în minutul 90+10 9:22 Finală incredibilă la Indian Wells. Cei doi nu câștigaseră niciun meci în California până la ediția 2021 9:04 Lovitură dură pentru Gigi Becali! A pierdut o mare sumă de bani. Totul a devenit oficial 9:02 Nota primită de Ciprian Tătărușanu după AC Milan – Verona 3-2. Ce au spus italienii după primul meci al românului din acest sezon