Închide meniul

Olimpiu Moruţan are Turcia la picioare! Dezvăluire uriaşă despre internaţionalul român după ultimul gol marcat

Gabriel Zamfirescu Publicat: 1 noiembrie 2021, 10:19

Comentarii
Olimpiu Moruţan are Turcia la picioare! Dezvăluire uriaşă despre internaţionalul român după ultimul gol marcat

Profimedia

Olimpiu Moruţan e zeu în Turcia după ce a marcat pentru echipa antrenată de către Fatih Terim în meciul cu Gaziantep. A fost 2-0 pentru Galatasaray în ultima etapă din Superlig.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Olimpiu Moruţan are Turcia la picioare

Fanii turci nu se opresc din a-l lăuda pe Moruțan. Spun despre acesta că este cel mai bun playmaker pe care l-a avut echipa în ultimii ani, iar presa a descoperit că românul este un adevărat talisman pentru echipa Cim Bom Bom.

Galatasaray nu pierde atunci când Moruțan înscrie sau dă pasă de gol. Românul a fost decisiv în 4 meciuri, reușind 3 goluri și un assist. Astfel, Galata a obținut 10 puncte, 3 victorii și un egal, în partidele în care Moruțan a fost implicat în goluri, conform fotomac.tr.

Olimpiu Moruţan, comparat cu Sneijder

Turcii nu se opresc aici. Îl compară pe Olimpiu Moruţan cu Wesley Sneijder, fostul mijlocaș olandez. În primul său sezon în Turcia, Galatasaray nu a pierdut niciun meci în care el marca.

„Moruțan e introvertit, dar are calități fotbalistice foarte bune. Poate juca atât în bandă, cât și în centru. Sper că performanța lui să crească, să poată evolua pe cât mai multe poziții și să aibă rezultate atletice superioare”, a declarat Fatih Terim, antrenorul lui Galatasaray, la finalul partidei cu Gaziantep.

Reclamă
Reclamă

Moruțan a marcat în finalul primei reprize a meciului cu Gaziantep. Românul a profitat de o respingere nefericită a oaspeților și a deschis scorul la Istanbul. Din colțul careului, fostul jucător de la FCSB a plasat excelent cu stângul la „lung”, în plasa laterală! „O lovitură superbă!”, a punctat beIN SPORTS pe Twitter.

Alex Cicâldău și Olimpiu Moruțan au fost titulari la Galatasaray în meciul cu Gaziantep. La oaspeți au început din primul minut Alin Toșca și Alexandru Maxim. Moruțan a fost înlocuit după 74 de minute, în timp ce Alex Cicâldău a fost integralist. De partea cealaltă, Maxim a jucat 77 de minute, iar Toșca a evoluat tot meciul.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:24 17 dec.
„Ne-am împotmolit”. Mihai Stoica, detalii despre transferul pregătit la FCSB. Negocierile au intrat în impas
22:44 17 dec.
Andrei Nicolescu, declarația care îi va dezamăgi pe fanii lui Dinamo: „Nu e planul nostru pentru anul ăsta”
22:22 17 dec.
PSG a câștigat dramatic Cupa Intercontinentală, după finala cu Flamengo. Șase lovituri de departajare ratate
22:13 17 dec.
Gică Craioveanu, mesaj savuros pentru Răzvan Marin înainte de AEK Atena – Universitatea Craiova: „Veniră oltenii”
22:06 17 dec.
Bayern Munchen, taxată de UEFA după incidentele de la meciul cu Sporting. Ce sancțiuni au primit bavarezii
21:52 17 dec.
Donald Trump, decizie uluitoare pentru Cupa Mondială! A interzis fanii din două țări
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
Citește și