FCSB a încasat 3,5 milioane de euro de la Galatasaray pentru Olimpiu Moruţan, dar aceasta nu este singura sumă pe care a pus mâna gruparea patronată de Gigi Becali. Noi bonusuri urmează să intre în conturile vicecampioanei datorită performanţelor lui Moruţan la gruparea CIM-Bom-Bom.
Olimpiu Moruţan, “mină de aur” pentru FCSB
Deşi Galatasaray – Fenerbahce s-a terminat 1-2, a reuşit o pasă decisivă pentru echipa antrenată de către Fatih Terim. Astfel, românul a bifat partida cu numărul 15 în tricoul formației turce. Conform înțelegerii dintre cele două cluburi, când mijlocașul atinge această bornă, FCSB va primi un bonus de 600.000 de euro, anunţă ajansspor.com.
Nu a fost singura sumă care a intrat în conturile roş-albaştrilor. Gigi Becali a anunţat că după ce Galata s-a calificat în grupele Europa League FCSB a mai primit 500.000 de euro. Astfel, suma totală a transferului ar fi ajuns la 4,6 milioane de euro. “Dacă se califică anul ăsta în Europa League luăm 500 000 de euro. Am pus niște clauze, le-au acceptat, prin care să iau banii 100%. 5.7 milioane vor fi bani siguri”, declara Gigi Becali.
Bilanţul lui Moruţan în tricoul Galatei
Până acum, Moruţan are 15 meciuri în tricoul Galatei, în acest sezon, 11 în Super Lig și patru în Europa League, Moruțan a reușit trei goluri și trei pase decisive. Dacă în Europa League Galata e lider în grupa cu Lazio, Marseille și Lokomotiv Moscova, trupa antrenată de Fatih Terim are probleme în campioant. Ocupă doar locul 8, cu 21 de puncte strânse în 13 etape, la nouă lungimi de liderul Trabzonspor. Olimpiu Moruțan a semnat un contract valabil până în 2026 cu Galatasaray.
- Olimpiu Moruţan, “mină de aur” pentru FCSB
- Suma care urmează să intre în conturile vicecampioanei
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- 6 Hours of Spa-Francorchamps e live în AntenaPLAY, pe 9 mai
- „Eu nu aș fi făcut asta niciodată!” Sumudică, vești proaste pentru Rădoi după 3 înfrângeri la Gaziantep
- I-au oprit conferința lui Arda Turdan! Ce au făcut jucătorii lui Șahtior după câștigarea titlului
- Echipa perfectă a lui Luis Enrique rămâne fără o stea: vrea neapărat în Premier League! Liverpool și Arsenal se luptă pentru el
- „Tăntălăul și gogomanul” au jucat în aceeași echipă! Ce au putut să facă portarul și un fundaș, la ultima fază
- Mirel Rădoi taie în carne vie după o nouă înfrângere la Gaziantep: “Nu pot accepta niciodată”


































