Olimpiu Moruţan nu a primit numărul 10 la Galatasaray. Fatih Terim a preferat să rămână fără decar în lot! Motivul invocat

Iulian Focșăneanu Publicat: 29 august 2021, 9:46

Comentarii
Olimpiu Moruţan nu a primit numărul 10 la Galatasaray. Fatih Terim a preferat să rămână fără decar în lot! Motivul invocat

Twitter Galatasaray

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Fanii lui Galatasaray au fost puşi să aleagă ce număr va purta românul pe tricou. Au avut trei variante: 10, 14 şi 21.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Olimpiu Moruţan nu a primit numărul 10 la Galatasaray

Potrivit sporx.com, suporterii şi-au dorit ca Moruţan să poarte numărul 21 la Galatasaray. Aceştia au şi făcut publică o imagine cu noul echipament pe care îl va îmbrăca fostul jucător de la FCSB.

Decizia este surprinzătoare din moment ce Fatih Terim nu mai are niciun decar în lot. Rămâne de văzut dacă numărul 10 îi va fi atribuit unui alt jucător al echipei care a cucerit 22 de titluri în Turcia. Antrenorul lui Galata a şi dezvăluit de ce numărul purtat pe tricou de Gică Hagi are o însemnătate atât de importantă.

Când spui numărul 10, ai aşteptări extraordinare. Când nu sunt îndeplinite aşteptările… copiii aceştia sunt foarte tineri. Să nu uităm de Belhanda…el putea să reziste criticilor atunci când nu oferea foarte mult. Aceşti tineri nu pot face asta. Simt un pericol şi vom vedea cine va merita acest tricou“, a declarat Fatih Terim pentru sursa citată.

Moruţan a evoluat cu numărul 11 la FCSB şi la echipa naţională. Galatasaray l-a transferat de la FCSB pentru 5.7 milioane de euro.

Reclamă
Reclamă

Olimpiu Moruţan, pregătit să debuteze pentru Galatasaray

Fatih Terim a fost anunţat de conducătorii clubului că se poate deja baza pe internaţionalul român. Pentru a-l putea include pe Moruţan în lot, era nevoie să fie scos un alt stranier din echipă.

Galatasaray a reuşit să îl introducă pe mijlocaşul de 22 de ani pe lista trimisă Federaţiei. Totul după ce Jesse Sekidika a fost împrumutat în Belgia, la OH Leuven. În aceste condiţii s-a emis o nouă licenţă, iar Moruţan este pregătit să debuteze la echipa care are în palmares 22 de titluri.

Olimpiu Moruţan ar putea bifa primele minute în tricoul lui Galatasaray chiar în această seară, de la ora 19:15, când trupa lui Fatih Terim joacă în deplasare cu Kasimapaşa. Moruţan şi Cicâldău ar putea fi titulari în confruntarea din etapa a 3-a.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
4:13

LIVE VIDEOBrazilia – Haiti 1-0. “Selecao” face spectacol şi fără Neymar. Cunha a reuşit dubla

3:49

Despre asta este Mondialul: momentul în care un fan englez ajunge din greșeală într-un bar cu scoțieni

3:00

Programul zilei a 9-a de la Campionatul Mondial. Ce meciuri sunt transmise pe Antena 1 şi AntenaPLAY

3:00

VIDEOScoția 0-1 Maroc. Fast and furious: Saibari înscrie unicul gol în secunda 68, Maroc e cu gândul la 16-imi

2:06

Cinci lucruri după SUA – Australia 2-0, meciul în care americanii au arătat că știu (mult) fotbal

1:28

VideoCe lovitură a dat Bayern! Jucătorul transferat de lângă Man a dat cel mai rapid gol de la Mondial, după 68 de secunde

1 Un nou transfer în Belgia după Olaru. Fotbalistul din Liga 1 și-a dat acordul 2 Trabzonspor a decis: ce se întâmplă cu Denis Drăguş, după ce atacantul s-a înţeles cu Gigi Becali 3 Se pregătește să fugă de la FCSB. Mihai Stoica: “Am mari dubii că vine la reunire” 4 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 5 Răsturnare uriaşă de situaţie: Anderson Ceara nu mai ajunge la FCSB! Gigi Becali a făcut anunţul 6 Pierluigi Collina a dezvăluit cum l-a ales pe Istvan Kovacs să arbitreze meciul 1.000 de la Mondiale
Citește și