VIDEO

Olimpiu Moruțan, pasă de gol spectaculoasă în Ankaragucu – Gaziantep! Și-a servit perfect coechipierul si a uimit pe toată lumea

Alex Ioniță Publicat: 13 aprilie 2024, 17:59

Comentarii
Olimpiu Moruțan, pasă de gol spectaculoasă în Ankaragucu – Gaziantep! Și-a servit perfect coechipierul si a uimit pe toată lumea

Assist-ul reușit de Olimpiu Moruțan / Twitter

Olimpiu Moruțan a oferit o pasă de gol spectaculoasă în Ankaragucu – Gaziantep! Fostul jucător de la FCSB impresionează în campionatul din Turcia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mijlocașul român a fost titularizat de antrenorul lui Ankaragucu, pentru duelul cu Gaziantep. La fosta echipă a lui Marius Șumudică, au fost trimiși pe teren din primul minut și românii Niță, Drăguș și Sorescu.

Olimpiu Moruțan, pasă de gol spectaculoasă în Ankaragucu – Gaziantep

În minutul 31 al duelului, atunci când Ankaragucu era condusă cu 0-1, Olimpiu Moruțan a găsit o soluție incredibilă pentru o fază care nu se anunța a fi periculoasă.

Mijlocașul echipei naționale a trimis o centrare perfectă, de la jumătatea terenului, care l-a găsit pe Bekiroglu. Colegul lui Moruțan l-a învins apoi fără probleme pe Florin Niță.

VEZI AICI PASA DE GOL DATĂ DE OLIMPIU MORUȚAN

Reclamă
Reclamă

În cadrul acestui sezon din campionatul Turciei, Olimpiu Moruțan a jucat 29 de partide, în care a marcat 2 goluri și a oferit 3 pase decisive. În momentul de față, românul este cotat la suma de 4 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Olimpiu Moruţan, gest de „fair-play al secolului”!

Olimpiu Moruţan i-a impresionat pe turci în timpul unui meci cu Galatasaray, cu un gest de „fair-play al secolului”. Fanii lui Ankaragucu au aruncat o sticlă către un jucător al campioanei Turciei, însă internaţionalul român a fost pe fază şi a prins obiectul, care l-ar fi putut lovi pe un jucător al grupării din Istanbul.

Într-un moment în care jocul era oprit, jucătorii lui Galatasaray se aflau în apropierea peluzei fanilor lui Ankaragucu. Suporterii au aruncat cu o sticlă către adversari, însă Olimpiu Moruţan a fost pe fază şi a reuşit să prindă sticla.

Reclamă

Imediat după acest gest, turcii au avut doar cuvinte de laudă la adresa internaţionalului român. Aceştia au remarcat gestul mijlocaşului, mărturisind că sticla l-ar fi putut accidenta pe un jucător al lui Galatasaray. De asemenea, fanii turci au mai transmis că nu vor uita reacţia lui Olimpiu Moruţan, mărturisind că gestul său a fost gestul de fair-play al secolului.

„Nu este gestul de fair play al anului, ci al secolului. Mulțumim, Moruțan!”, „Fără îndoială, a fost momentul special al meciului. Acest reflex pe care l-ai arătat pentru colegul tău nu va fi uitat niciodată”, „I-ar fi spart capul lui Berkan, dacă Moruțan nu ar fi prins sticla aruncată din tribună” şi „Nu vom uita acest gest, Moruțan!” au fost doar câteva dintre comentariile fanilor turci, după gestul lui Olimpiu Moruţan.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru meciul dintre Slovacia şi România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:12

Surpriza din lotul lui Mircea Lucescu, ofertă de la o fostă campioană din Europa. Clubul a confirmat: “La vară”

17:10

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 31 martie

17:09

Rapid reuşeşte două “transferuri” de la CFR Cluj. Bilaşco nu vine singur în Giuleşti

17:01

România, calificare dramatică în elita Europeanului U19 din 2027! Golul de 2-2 cu Danemarca, marcat în minutul 90

17:00

Dănuț Lupu a găsit vinovații, după o nouă calificare ratată la Cupa Mondială: „Nu e problema federației”

16:56

Leo Grozavu trage un semnal de alarmă: “Dacă nici Hagi nu va reuși, înseamnă că avem chiar o problemă”

1 Doi jucători nu mai intră în planurile lui Gică Hagi la naţionala României. Gigi Becali ştie cine sunt 2 Prima plecare de la FCSB. Mirel Rădoi a decis să renunţe la jucătorul de naţională 3 A refuzat FRF! Fostul antrenor de la FCSB i-a spus “NU” lui Burleanu: “Mie mi s-a propus” 4 Putin, anunț în ziua cea mare: „Rusia este pregătită” 5 Nebunie în Italia. 30.000 de fani au umplut Piazza dei Signori după promovarea din liga a treia 6 Bogdan Vătăjelu a revenit în România după doi ani și a semnat
Citește și