Liverpool, victorie la scor de tenis! Calificare dramatică reuşită de Leverkusen! Rezultatele serii din Europa

Alex Ioniță Publicat: 14 martie 2024, 23:45 / Actualizat: 18 martie 2024, 16:54

Liverpool, victorie la scor de tenis în Europa League

Jucătorii de la Liverpool, în timpul unui meci/ Profimedia

PAOK – Dinamo Zagreb 5-1 şi Liverpool – Sparta Praga 6-1 au fost în format live score, pe AS.ro. Formaţia lui Răzvan Lucescu s-a calificat superb în sferturile Conference League, după ce s-a impus categoric în retur, scor 5-1, după ce în tur croaţii s-au impus cu 2-0.

Şi Liverpool s-a calificat spectaculos în sferturile Europa League, după ce a învins-o în retur pe Sparta Praga cu scorul de 6-1. În aceeaşi fază a competiţiei s-au mai calificat şi AS Roma, West Ham şi AC Milan. Bayern Leverkusen s-a calificat şi ea în sferturi, într-un mod dramatic, după ce a învins-o pe Qarabag.

PAOK – Dinamo Zagreb 5-1 | AS Roma, Liverpool şi AC Milan s-au calificat fără emoţii în sferturile Europa League

Update: Bayern Leverkusen a învins-o cu 3-2 pe Qarabag, după două goluri marcate în prelungiri de Schik!

Final! Liverpool – Sparta Praga 6-1! „Cormoranii” au „distrus-o” pe Sparta Praga şi s-au calificat fără emoţii în sferturile Europa League.

Min. 55: Liverpool – Sparta Praga 6-1! Gakpo a reuşit „dubla” şi a mărit proporţiile scorului.

Min. 48: Liverpool – Sparta Praga 5-1! Szoboszlai şi-a trecut şi el numele pe tabela de marcaj.

Min. 42: Liverpool – Sparta Praga 4-1! Cehii au marcat golul de onoare, prin Birmancevic.

Update: Start fabulos de meci pentru Liverpool cu Sparta Praga. A marcat de 4 ori în primele 14 minute: Nunez, Clark, Salah şi Gakpo.

Min. 1: Au început meciurile Liverpool – Sparta Praga şi Brighton – AS Roma!

Echipele de start la Liverpool – Sparta Praga:

Liverpool: Kelleher – Bradley, Gomez, Quansah, Robertson – Clark, Endo, Szoboszlai – Salah, Nunez, Gakpo.

Sparta Praga: Vundahl – Vitik, Zeleny, Krejci – Preciado, Laci, Solbakken, Kairinen, Rynes – Birmacevic, Kuchta.

Final! PAOK – Dinamo Zagreb 5-1! Formaţia lui Răzvan Lucescu s-a calificat în sferturile Conference League! Grecii au întors rezultatul din tur şi au spulberat-o pe Dinamo Zabreg!

Min. 88: PAOK – Dinamo Zagreb 5-1! Zivkovic a marcat şi el pentru formaţia lui Răzvan Lucescu, din penalty!

Min. 73: PAOK – Dinamo Zagreb 4-1! Koulierakis a marcat pentru greci şi i-a dus în avantaj, la general.

Min. 49: PAOK – Dinamo Zagreb 3-1! Croaţii au redus din diferenţă, după golul marcat de Hoxha.

Min. 42: PAOK – Dinamo Zagreb 3-0! Thomas a punctat pentru echipa lui Răzvan Lucescu! Repriză de vis pentru formaţia elenă!

Min. 34: PAOK – Dinamo Zagreb 2-0! Sucic şi-a dat autogol şi grecii au egalat scorul, la general!

Min. 27: PAOK – Dinamo Zagreb 1-0! Baba a deschis scorul pentru formaţia lui Răzvan Lucescu! Grecii forţează revenirea pentru a se califica în sferturile Conference League! Croaţii s-au impus cu 2-0 în tur.

Min. 1: A început partida dintre PAOK şi Dinamo Zagreb!

PAOK – Dinamo Zagreb

Echipele de start:

PAOK: Kotarski – Vieirinha, Kedziora, Koulierakis, Baba – Meite, Schwab – Zvkovic, Konstantelias, Taison – Thomas

Dinamo Zagreb: Nevistic – Ristovski, Bernauer, Theophile, Perkovic – Misic, Sucic – Spikic, Baturina, Hoxha – Petkovic.

La fel ca și în cazul celor de la PAOK, englezii au o misiune foarte dificilă pentru a obține calificarea în sferturile de finală ale Europa League.

„Pescărușii” au fost învinși de capitolini în manșa tur cu scorul de 3-1, iar formația din Premier League are nevoie de cel puțin un avantaj de 2 goluri, pentru a duce partida în prelungiri.

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, cea mai eficientă echipă din lume

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, cea mai eficientă echipă din lume! Formația din Grecia este pe primul loc, într-un top publicat de Observatorul pentru Fotbal an Centrului Internațional pentru Studii Sportive.

Chiar dacă a pierdut primul loc în Grecia, PAOK este la doar 2 puncte de liderul AEK Atena. De asemenea, grecii lui Răzvan Lucescu sunt și în optimile Conference League, acolo unde mai au de jucat returul „dublei” cu Dinamo Zagreb. În tur, croații s-au impus cu 2-0, pe teren propriu.

Nu mai puţin de 900 de cluburi din 54 de ligi au fost luate în considerare în acest studiu, care are la bază cifrele oferite de platforma Wyscout, pe trei variabile, numărul aşteptat de goluri rezultat din ocazii periculoase create (excluzând penalty-urile), numărul de şuturi pe spaţiul porţii şi numărul total de şuturi la poartă, notează agerpres.ro.

13. Rapid Bucureşti (România) +0,43

16:54 VideoCamelia Bălțoi prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari știri ale zilei de 26 aprilie 16:42 „Nu poţi să te dai în spectacol!” Florinel Coman a aflat cum e viaţa în Qatar: „Mâncare bună, plaje şi acces la orice” 16:27 Surpriză la FCSB! Jucătorul pe care Gigi Becali îl vrea în primul 11: „Va intra și va juca titular” 15:31 Ebru Bolat s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! Va reprezenta România la iahting! 15:22 „Toată lumea așteaptă titlul!” Elias Charalambous, declarație în forță înainte de FCSB – Farul! 14:50 FRF a anunțat ce echipe au primit licența pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara 14:41 Reacția lui Gigi Becali, după ce a aflat că Risto Radunovic e pe lista lui CFR Cluj! Mesaj direct pentru vedeta de la FCSB 14:17 QPR – Leeds LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:00). Continuă lupta incendiară pentru promovarea în Premier Leauge! Echipele probabile 14:07 NEWS ALERTDaniel Niculae, urmărit penal în dosarul materialelor pirotehnice 13:47 Mircea Lucescu, Ion Ţiriac şi Nicolae Badea, super-proiect la unicul Dinamo: „Au avut o întâlnire cei trei” Vezi toate știrile