Într-un interviu pentru beIN Sports, președintele UEFA a ținut să asigure că respectă decizia guvernului francez, chiar dacă aceasta a fost hazardată. În alte țări extrem de afectate, precum Italia, Franța și Spania, meciurile se vor relua.
Aleksander Ceferin, nemulțumit de încheierea sezonului din Ligue 1
"Din punctul meu de vedere, decizia a fost prematură. Cred că au decis să anuleze sezonul prea devreme. Nu este ideal, pentru ca lucrurile se pot îmbunătăți mult și toată lumea ar putea juca, cu excepția câtorva campionate. Dar este o decizie guvernamentală și cluburile nu pot decât să o respecte", a spus președintele UEFA.
Slovenul care conduce fotbalul european se așteaptă ca primele două clasate din Ligue 1 să sufere din cauza acestei decizii. Ceferin crede că PSG și Olympique Marseille să acuze mari probleme în startul sezonului viitor
"Sunt două cluburi franceze care evoluează în Champions League. Ele nu vor putea juca până în august. Nu știu dacă este un lucru bun pentru echipele respective. Nu pot juca până atunci iar, în momentul în care revin, au programate astfel de meciuri importante", a mai declarat Ceferin.
- Sezonul din Ligue 1 a fost "înghețat"
- PSG a primit deja titlul de campioană
- Aleksander Ceferin, nemulțumit de această decizie
- Argentina - Austria e luni, de la ora 20:00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Franța - Iraq e luni spre marți noapte, de la ora 00:00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic
- Leo Messi, negocieri pentru revenirea în tricoul Barcelonei! Totul s-ar putea petrece după Cupa Mondială
- Fostul jucător al lui Real Madrid a suferit un infarct, la numai 40 de ani! A fost operat de urgenţă după meci
- Inter Miami, super-lovitură pe piața transferurilor! Fostul jucător al Realului va juca cu Lionel Messi
- Real Madrid a pregătit o mega-ofertă de 220.000.000€ și a primit răspunsul! Ce se întâmplă cu mutarea






























