Primera Division. Echipă. Getafe. 450 de minute fără gol. Niciun șut pe poartă în trei meciuri!

Antena Sport Publicat: 15 februarie 2021, 11:15

Profimediaimages

Cucurella, săracul, a marcat pentru Getafe ultimul gol pe 25 ianuarie

Cum stai și privești clasamentul din Primera Division, ceva nu pare în regulă. Adică Getafe e pe locul 14, dar are un singur rezultat de egalitate în ultimele cinci jocuri, un gol marcat și 450 de minute de ”secetă”.

În secunda 18 a jocului cu Athletic Bilbao, din deplasare, elevii lui Bordalas marchează prin Cucurella, din pasa lui Alena, fostele două mari speranțe de la FC Barcelona. Dar bascii se trezesc, rapid, și se termină 5-1 pentru gazde. Apoi, un rezultat de egalitate, ”alb”, 0-0 cu Alaves, ”acasă”. 0-3 la Sevilla, 2-0 cu Real Madrid și din nou eșec, pe propria arenă, 0-1 cu Real Sociedad.

Dacă acum ceva vreme Angel, de Mata sau Jorge Molina punctau, Getafe a adunat, acum, trei partide fără un șut pe spațiul porții. Statisticienii trebuie să caute și să meargă până la meciul cu Alaves, pentru a ”găsi” ultima reușită de acest gen. Deși nu pare să recunoască faptul că echipa traversează o criză profundă, antrenoul Jose Bordalas e din ce în ce mai nervos, fiind eliminat pentru a doua partidă consecutiv: ”roșu” pe ”Sanchez Pizjuan”, meci văzut din tribune cu Real Madrid, apoi provocarea lui Carlos Fernandez și… la vestiare! ”Nimeni nu mi-a cerut demisia, n-am vorbit despre asta cu prședintele, dar, din punctul meu de vedere, e o lipsă de respect din partea jucătorilor, a arbitrilor”, a spus el…

După 23 de etape scurse, Getafe e pe 14, cu șase victorii, șase rezultate de egalitate și 11 înfrângeri. A marcat 17 goluri și a primit 29…

0:39 Gigi Becali l-a comparat pe Florinel Coman cu Diego Maradona: „Asta a făcut la FCSB!”. Propunere în direct de 500.000 de euro 0:21 Decizia luată de Gigi Becali, după gafa colosală a lui Ştefan Târnovanu din Sepsi – FCSB 2-2: „Înseamnă că nu vede bine!” 0:07 „Mi-am bătut joc!” Ştefan Târnovanu şi-a asumat toată răspunderea după Sepsi – FCSB 2-2. Răspuns la ameninţările lui Gigi Becali 0:05 Cât de gravă e accidentarea lui Florinel Coman, din Sepsi – FCSB! Anunţ înaintea confruntării cu Gică Hagi: „Să rupem blestemul!” 24
23:40
Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi! Roş-albaştrii, la un pas de titlu
24
22:40
Sepsi – FCSB 2-2. Coman s-a „rupt”, Târnovanu a gafat. Sărbătoarea de titlu a roş-albaştrilor se amână, după un meci de coşmar!
24
22:40
Fabrizio Romano a anunţat că Xavi va rămâne la Barcelona! Cine l-a făcut pe antrenorul catalanilor să se răzgândească
24
22:35
VIDEOImagini COLOSALE din vestiarul Unirii Slobozia, după promovarea în Liga 1! S-a sărbătorit pe „modelul” Inter
24
22:30
VIDEOAEK – Panathinaikos 3-0 şi Aris – Olympiacos 1-1 au fost în AntenaPLAY! Pas uriaş spre titlu pentru AEK. Probleme pentru Lucescu
24
22:26
Florinel Coman s-a accidentat în Sepsi – FCSB! Lovitură pentru „Mbappe”, înainte de EURO 2024