Radu Drăgușin, intervenție salvatoare în Tottenham – Liverpool! Fundașul român a scos mingea de pe linia porții

Alex Ioniță Publicat: 8 ianuarie 2025, 23:49

Comentarii
Radu Drăgușin, intervenție salvatoare în Tottenham – Liverpool! Fundașul român a scos mingea de pe linia porții

Radu Drăgușin și-a salvat echipa în meciul cu Tottenham / Captură Digisport

Radu Drăgușin a avut o intervenție salvatoare în minutul 71 din Tottenham – Liverpool. Fundașul român a blocat un șut excelent, de pe linia porții.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ange Postecoglou l-a titularizat pe Radu Drăgușin pentru partida cu Liverpool, din Cupa Ligii Angliei. Românul s-a făcut remarcat încă din primele minute, atunci când a ratat o ocazie importantă de a deschide scorul.

Intervenția salvatoare a lui Radu Drăgușin, din Tottenham – Liverpool

În minutul 71, Liverpool a lasat un atac către poarta lui Tottenham, iar balonul a ajuns în lateralul careului, la Trent Alexander Arnold.

Fundașul lui Arne Slot a trimis apoi un șut puternic, către poartă, însă Radu Drăgușin a respins mingea de pe linia porții. Fundașul echipei naționale și-a salvat astfel echipa.

Echipele de start în Tottenham – Liverpool:

Reclamă
Reclamă

Tottenham: Kinsky – Porro, Drăgușin, Gray, Spence – Bergvall, Bissouma, Bentancur – Kulusevski, Solanke, Son
Rezerve: Austin, Dorrington, Johnson, Lankshear, Moore, Olusesi, Reguilon, Werner, Yang

Liverpool: Alisson – Bradley, Quansah, van Dijk, Tsimikas – Gravenberch, Mac Allister – Salah, Jones, Gakpo – Jota
Rezerve: Alexander-Arnold, Chiesa, Diaz, Elliot, Endo, Kelleher, Konate, Nunez, Robertson

Bentancur s-a prăbuşit sub ochii lui Radu Drăguşin şi a fost scos pe targă cu guler cervical şi mască de oxigen

Radu Drăguşin a avut o ocazie uriaşă în minutul 6 al partidei cu Liverpool. Şutul fundaşului român a fost respins de Alisson. La aceeaşi fază, Rodrygo Bentancur s-a accidentat grav.

Reclamă

Tottenham a avut un start avântat în partida cu Liverpool. Iar echipa lui Ange Postecoglu a ratat prima mare ocazie a meciului prin Radu Drăguşin.

După un corner, mingea a ajuns la Radu Drăguşin care a reluat cu latul din 8 metri. Şutul fundaşului român a fost respins cu un reflex fantastic de Alisson. La aceeaşi fază, Rodrigo Bentancur a suferit o accidentare groaznică.

Mijlocaşul uruguayan a încercat să devieze cu capul centrarea din corner, dar a căzut extrem de rău şi a rămas întins pe gazon. După câteva minute, Bentancur a fost scos pe targă şi i s-a montat un guler cervical. Mijlocaşul celor de la Tottenham a fost transportat la spital. Bentancur a fost înlocuit cu Brennan Johnson.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:48 24 mart.

“Nimic” Piţurcă a dat verdictul după ce l-a văzut pe Rădoi pe banca FCSB-ului! Un alt antrenor, jenat: “Păi ce?”

23:26 24 mart.

Ioan Andone “i-a făcut echipa” lui Mircea Lucescu pentru meciul cu Turcia! Ce prim 11 ar trimite în teren

23:20 24 mart.

Mihai Stoica, categoric după revenirea lui Ionuț Radu în România, pentru barajul cu Turcia: „Nu s-a victimizat, dar…”

23:02 24 mart.

Veste “bombă” înainte de Turcia – România! Hakan Calhanoglu ar putea pleca de la Inter: “Contract dublu”

22:48 24 mart.

Mohamed Salah nu duce lipsă de oferte! Cluburile dispuse să arunce cu bani pentru legenda lui Liverpool

22:33 24 mart.

Ilie Dumitrescu i-a „citit” pe turci și anunță o surpriză în echipa de start a României: „Eu așa aș juca”

1 Mircea Lucescu l-a scos din lot înainte de Turcia – România. Ce explicaţii i-a dat: “O decizie comună” 2 “Cedez clubul!” O echipă de tradiţie din Liga 1 caută patron: se vinde “gratis” 3 Transferul cerut de Gigi Becali care l-a făcut pe Mihai Stoica să ameninţe cu demisia la FCSB: “Râde lumea de noi” 4 Dinamo, anunţ decisiv despre transferul lui Vladislav Blănuță 5 Decizia de ultim moment luată de Mircea Lucescu, după ce Ionuț Radu a aterizat în România 6 Gazzetta dello Sport a dat verdictul: cu ce scor se termină Turcia – România
Citește și