Închide meniul

Răzvan Lucescu, discurs dur împotriva huliganilor care au ucis un fan la Atena: “Viaţa înseamnă altceva, nu să ucizi oameni”

Alex Masgras Publicat: 9 august 2023, 17:59

Comentarii
Răzvan Lucescu, discurs dur împotriva huliganilor care au ucis un fan la Atena: Viaţa înseamnă altceva, nu să ucizi oameni

Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK / Profimedia

Răzvan Lucescu, discurs dur împotriva huliganilor care au ucis un fan la Atena. Antrenorul lui PAOK Salonic a susţinut conferinţa de presă premergătoare duelului din turul 3 preliminar Conference League cu Hajduk Split.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La începutul acestei săptămâni, fanii lui Dinamo Zagreb au atacat fanii celor de la AEK Atena. În urma incidentelor, un fan grec, Michalis Katsouri, în vârstă de 29 de ani, a încetat din viaţă, după ce a fost înjunghiat de mai multe ori. Din cauza evenimentelor nefericite de la Atena, UEFA a decis amânarea partidei dintre AEK şi Dinamo Zagreb, care ar fi trebuit să aibă loc marţi seară.

Răzvan Lucescu, discurs dur împotriva huliganilor care au ucis un fan la Atena: “Viaţa înseamnă altceva, nu să ucizi oameni”

Răzvan Lucescu se pregăteşte pentru duelul cu Hajduk Split din turul 3 preliminar Conference League. Prima manşă va avea loc în Croaţia, iar antrenorul celor de la PAOK Salonic a avut un discurs dur la adresa huliganilor.

Întrebat la conferinţa de presă despre evenimentele nefericite care au avut loc la Atena, Răzvan Lucescu a reacţionat dur:

“Ce s-a întâmplat la Atena este oribil, fără nicio îndoială. Locul idioților care fac asemenea lucruri e la închisoare. Viața înseamnă altceva, nu să ucizi oameni”, a declarat Răzvan Lucescu, citat de gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Partida AEK Atena – Dinamo Zagreb a fost amânată! Un suporter grec a fost ucis! Incidente grave în Grecia

Alte opt persoane au fost rănite la Atena, printre care şi un tânăr de 17 ani. Trei greci şi cinci croaţi au fost internaţi în spital, iar poliţia elenă a făcut 96 de arestări, potrivit protothema.gr. Fanii croaţilor nici nu ar fi trebuit să asiste la partida de la Atena. Ultraşii celor două echipe s-au luat la bătaie pe străzile din Atena, în apropierea stadionului „Agia Sophia”.

Formaţia din Atena acuză fanii echipei din Zagreb, dar şi autorităţile din Grecia. Peste 150 de fani croaţi au făcut deplasarea la Atena, în ciuda interdicţiei primite de Dinamo Zagreb în ceea ce priveşte suporterii la meciurile din deplasare.

Acum rămâne de văzut cum suporterii croaţi au ajuns la Atena, fără ca autorităţile să prevină aceste incidente. Potrivit presei din Grecia, alături de suporterii lui Dinamo Zagreb au fost şi mai mulţi fani ai celor de la Panathinaikos, cu care sunt înfrăţiţi.

Reclamă

După ce a amânat partida, UEFA a anunţat că meciul din Croaţia, programat pe 15 august, va avea loc fără alte modificări. Partida de la Atena a fost reprogramată pentru 19 august. De asemenea, UEFA menţine interdicţia pentru cele două partide în ceea ce îi priveşte pe fanii oaspeţi.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:41
De 22 de sezoane nu i s-a mai întâmplat asta lui Real Madrid. Contraperformanța din meciul cu Manchester City
8:32
Thibaut Courtois a dat cărţile pe faţă despre relaţia vestiarului cu Xabi Alonso
8:24
Conducerea lui Real Madrid i-a decis viitorul lui Xabi Alonso. Anunţul spaniolilor după eșecul cu Man. City
8:20
Xabi Alonso, întrebat dacă pleacă de la Real Madrid după eşecul cu City. Răspunsul direct
23:55 10 dec.
Real Madrid – Manchester City 1-2, în meciul serii din UCL. Viitorul lui Xabi Alonso, în pericol. Rezultatele și clasamentul
23:52 10 dec.
Cum se poate califica FCSB în „primăvara europeană”. Calculele făcute de Mihai Stoica înaintea meciului cu Feyenoord
1 Gigi Becali vrea un alt fundaș din Liga 1, după ce transferul lui Kevin Ciubotaru a intrat în impas. Noua țintă de la FCSB 2 Arne Slot a recunoscut că nu a fost penalty în Inter – Liverpool 0-1! Reacţia genială a olandezului 3 Nota primită de Cristi Chivu după ce Inter a pierdut cu Liverpool. Verdictul dat de italieni 4 Cristi Chivu, reacție dură după penalty-ul controversat primit de Liverpool în victoria cu Inter: „Să înțeleagă!” 5 Lovitură pentru Universitatea Craiova! Un jucător de bază, direct pe masa de operaţie! Nu va mai juca în 2025 6 Super-transferul anunţat de Gigi Becali la FCSB nu e făcut! Agentul a rupt tăcerea: “Asta e prioritatea”
Citește și