Reacţia FIFA, după ce Rusia a atacat Ucraina! Ce se întâmplă cu meciurile din playoff-ul de calificare pentru Campionatul Mondial din Qatar

Antena Sport Publicat: 24 februarie 2022, 21:50

Comentarii
Reacţia FIFA, după ce Rusia a atacat Ucraina! Ce se întâmplă cu meciurile din playoff-ul de calificare pentru Campionatul Mondial din Qatar

Profimedia

Mesajul transmis de FIFA, după ce Rusia a atacat Ucraina

FIFA condamnă folosirea forţei de către Rusia în Ucraina şi orice tip de violenţă în scopul soluţionării conflictelor. Violenţa nu este niciodată o soluţie şi FIFA face un apel pentru restabilirea păcii prin dialog constructiv. De asemenea, FIFA îşi exprimă solidaritatea cu oamenii afectaţi de acest conflict.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În ceea ce priveşte chestiunile legate de fotbal din Ucraina şi Rusia, FIFA va continua să monitorizeze situaţia şi noi informaţii cu privire la play-off-ul pentru Cupa Mondială din Qatar vor fi comunicate în timp util”, a precizat forul mondial.

Toate detaliile despre războiul din Ucraina sunt pe observatornews.ro

Federaţiile de fotbal din Polonia, Suedia şi Cehia au emis, joi, un comunicat prin care anunţă că nu vor ca meciurile din play-off-ul pentru Cupa Mondială din Qatar să se dispute pe teritoriul Rusiei.

Forurile şi-au exprimat poziţia fermă cu privire la faptul că meciurile de calificare din 24 şi 29 martie nu trebuie să aibă loc în Rusia, având în vedere situaţia actuală legată de Ucraina.

Rusia, Polonia, Suedia şi Cehia luptă pentru un loc la Cupa Mondială din Qatar, fiind repartizate în calea C a play-off-ului. Semifinalele calificărilor vor fi Rusia – Polonia şi Suedia – Cehia, la 24 martie, iar gazda finalei va fi în mod normal câştigătoarea semifinalei Rusia – Polonia, la 29 martie.

Campionatul din Ucraina a fost întrerupt, după ce a fost aplicată legea marțială pe teritoriul țării!

Rusia a început războiul în Ucraina în această dimineață. Ca urmare, campionatul de fotbal din Ucraina a fost întrerupt oficial. Rusia a început să acționeze militar pe teritoriul Ucrainei în această dimineață. Vestea a cutremurat întreaga lume, iar urmările n-au întârziat să apară.

Reclamă
Reclamă

Președintele Volodimir Zelenski a anunțat introducerea legii marțiale în Ucraina. În urma acestei decizii, campionatul din Ucraina a fost oficial întrerupt, anunță sport.ua. “În urma impunerii legii marțiale pe teritoriul Ucrainei, Premier League (n.r. – prima ligă din Ucraina) a fost oficial întreruptă“, au anunțat jurnaliștii ucraineni.

Campionatul ucrainean va fi întrerupt după 18 etape, cu Șahtior Donețk pe primul loc. “Minerii” au două puncte avans față de Dinamo Kiev, trupa pregătită de Mircea Lucescu.

Este pentru a doua oară în istorie când Ucraina aplică legea marțială. Prima dată s-a întâmplat în timpul celui De-al Doilea Război Mondial.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:46

Slovacia – România e live în Universul Antena (marţi, 21:45), după ratarea calificării la World Cup 2026

23:45

Vincenzo Montella, iritat de întrebarea unui român după victoria Turciei: “Sunteți provocator”. Ce replică a dat

23:39

LIVE SCORESlovacia – Kosovo 3-4. Surpriză uriașă la Bratislava! Vom avea prelungiri la Cehia – Irlanda și Țara Galilor – Bosnia

23:30

Răzvan Marin a spus ce s-a întâmplat în vestiarul României, după eşecul cu Turcia: “Asta cred că va face domnul Lucescu”

23:23

“Următorii la rând!”. Presa din Turcia, reacție arogantă după victoria contra României în barajul de Mondial

23:10

Marius Șumudică a desființat naționala României, după 0-1 cu Turcia. Atac la adresa lui Mircea Lucescu

1 Patru jucători, în afara lotului pentru duelul cu Turcia de la Istanbul. Pe cine a trimis Lucescu în tribune 2 VideoMircea Lucescu, anunţ despre viitorul său după Turcia – România 1-0. Ce jucător a criticat “Il Luce” 3 Mircea Lucescu a decis echipa de start pentru meciul cu Turcia! Revenire importantă în primul 11 4 Turcia – România 1-0. Tricolorii ratează și ultima șansă de calificare la World Cup 2026 5 Mihai Rotaru îşi face o nouă echipă la Craiova. A început selecţia 6 „Mulțumim UEFA pentru decizie” Turcii exultă după ce au aflat cine e arbitru cu România
Citește și