Robert Lewandowski, în istoria fotbalului! A depăşit recordul legendarului Gerd Muller în ultimul minut al campionatului, în Bayern – Augsburg 5-2!

De Dragoș Vasile
Publicat: 22.05.2021, 18:33
Actualizat: 22.05.2021, 19:23

Robert Lewandowski a intrat definitiv în istoria fotbalului. În vârstă de 32 de ani, atacantul polonez a depăşit recordul legendarului Gerd Muller.

Robert Lewandowski

profimediaimages.ro

Robert Lewandowski a intrat definitiv în istoria fotbalului în ultimul minut al confruntării Bayern – Augsburg, scor 5-2.

Robert Lewandowski a intrat definitiv în istoria fotbalului

Bayern a făcut spectacol în Bundesliga, scor 5-2 cu Augsburg, iar Robert Lewandowski a marcat un gol pentru istorie. Atacantul lui Bayern a reuşit golul cu numărul 41 din actualul sezon în confruntarea cu Augsburg şi i-a depăşit recordul legendarului Gerd Muller, devenind astfel primul jucător care atinge o astfel de bornă.

4⃣1⃣ goals. 🔥
Top scorer. Record breaker. @Lewy_Official. 👑 pic.twitter.com/rgJpev6oJC
— Bundesliga English (@Bundesliga_EN) May 22, 2021

Atacantul polonez a reuşit performanţa în doar 29 de meciuri, iar maniera în care a făcut-o a fost de-a dreptul dramatică. Lewandowski a marcat în minutul 90 al meciului, în ultima etapă din Bundesliga. Recordul legendarului Gerd Muller era deţinut din 1972.

4️⃣1️⃣ goals
2️⃣9️⃣ games#LewanGO41ski #TheBest pic.twitter.com/e2tEPusiTM
— 🏆CHAMPIONS🏆 (@FCBayernEN) May 22, 2021

Cotat la 60 de milioane de euro pe site-urile de specialitate, Robert Lewandowski este mare favorit pentru „Gheata de Aur”. În acest moment, Messi, 30 de goluri în La Liga, şi Cristiano Ronaldo, 29 de goluri în Serie A, se luptă cu atacantul polonez pentru mult râvnitul trofeu.

Twitter Champions League

Bayern Munchen, campioană pentru al noulea sezon la rând

Bayern Munchen a câştigat titlul în urmă cu două etape. Bavarezii aveau 7 puncte peste RB Leipzig, cu 3 etape rămase de jucat. Înfrângerea echipei lui Nagelsmann, cel care va prelua din vară pe Bayern, i-a făcut campioni pe bavarezi.

În ultima etapă, Bayern a făcut spectacol, scor 5-2 cu Augsburg. Gouweleeuw, autogol, Gnabry, Kimmich şi Coman au marcat în prima repriză, iar Hahn şi Florian Niederlechner au redus din diferenţă în a doua jumătate a meciului. Tabela a fost închisă de Robert Lewandowski, care a marcat golul cu numărul 41, în minutul 90.

#LewanGO41ski pic.twitter.com/o6i6tR1o5h

Este al 9-lea titlu consecutiv pentru Bayern Munchen. În ultimele două decenii, bavarezii au cucerit de 15 ori coroana de campioni. În istoria clubului, Bayern a cucerit 31 de titluri.

Joshua Kimmich refuză să se vaccineze
Fotbal extern • 24 oct., 14:31
Joshua Kimmich refuză vaccinul împotriva Covid-19. Explicațiile starului de la Bayern Munchen. Thomas Muller: „Sper ca colegii mei să se vaccineze!”
Uluitor! Lucas Hernandez poate juca fotbal în timpul zilei, iar noaptea poate fi la închisoare
Extra • 19 oct., 18:35
Uluitor! Lucas Hernandez poate juca fotbal în timpul zilei, iar noaptea poate fi la închisoare. Cum a ajuns starul lui Bayern în această situație
Robert Lewandowski, gol superb cu călcâiul
Fotbal extern • 17 oct., 18:05
Măcel în Budesliga! Bayern a marcat 4 goluri în 7 minute împotriva lui Leverkusen: „Încercați să ne opriți!” Robert Lewandowski, gol superb cu călcâiul

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Ramona Olaru, momente de panică în timpul emisiunii. Asistenta tv a aflat în direct că invitatul i-a lovit mașina în parcare
25
oct.
22:54
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Echipa lui Dan Petrescu nu l-a impresionat pe Cristiano Bergodi: „Nu mi s-a părut extraordinară!”
25
oct.
22:20
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Campioana s-a distanțat tot mai mult de rivalele FCSB și Universitatea Craiova! Bouhenna și Culio au adus victoria echipei lui Dan Petrescu
25
oct.
22:04
EXCLUSIVVideoGrigore Turda, prima reacție despre interesul lui Gigi Becali: „Mă bucură chestia asta!” Ce mesaj i-a transmis „noul Belodedici” patronului FCSB
25
oct.
21:25
Beşiktaş – Galatasaray 2-1. Alexandru Cicâldău a deschis scorul cu o nebunie de gol! Beșiktaș a întors rezultatul. Al doilea gol a fost marcat îmediat după ce Moruțan a fost scos de Terim din teren
25
oct.
21:09
Alex Cicâldău a declanșat nebunia în Turcia! Mijlocașul român, reușită de senzație în derby-ul Beșiktaș – Galatasaray: „Mi-a venit în minte Gică Hagi!”
25
oct.
20:56
OFICIAL | Prima reacție a FRF, după ce FCSB a anunțat că nu poate juca partida din Cupa României cu FC Voluntari
25
oct.
20:13
Academica Clinceni – UTA Arad 0-3 | Ionuț Chirilă, un nou discurs uluitor: „Per ansamblu, eu sunt mulțumit!” L-a făcut praf pe puștiul Ștefan Dobre: „Îi trebuie clar o pauză! E hilar!”
25
oct.
19:58
Simona Halep, anunț uriaș! Transylvania Open nu este ultimul turneu la care va participa în 2021. Ce a spus despre meciul cu Gabriela Ruse
25
oct.
19:20
Academica Clinceni – UTA Arad 0-3 | „Bătrâna Doamnă” a urcat pe loc de play-off! Dezastrul continuă la echipa lui Ionuț Chirilă
25
oct.
18:57
Mihai Stoica a ieșit la atac după eliminarea FCSB-ului din Cupa Românei! Replică acidă pentru Dan Petrescu: „El are grija noastră și și-ar fi amânat meciuri!”
WOW! Rico și Ben Saddik au făcut meciul anului! Marocanul i-a spart obrazul lui Verhoeven dar a pierdut prin TKO