Robert Lewandowski, în istoria fotbalului! A depăşit recordul legendarului Gerd Muller în ultimul minut al campionatului, în Bayern – Augsburg 5-2!

De Dragoș Vasile
Publicat: 22.05.2021, 18:33
Actualizat: 22.05.2021, 19:23

Robert Lewandowski a intrat definitiv în istoria fotbalului. În vârstă de 32 de ani, atacantul polonez a depăşit recordul legendarului Gerd Muller.

Robert Lewandowski

profimediaimages.ro

Robert Lewandowski a intrat definitiv în istoria fotbalului în ultimul minut al confruntării Bayern – Augsburg, scor 5-2.

Robert Lewandowski a intrat definitiv în istoria fotbalului

Bayern a făcut spectacol în Bundesliga, scor 5-2 cu Augsburg, iar Robert Lewandowski a marcat un gol pentru istorie. Atacantul lui Bayern a reuşit golul cu numărul 41 din actualul sezon în confruntarea cu Augsburg şi i-a depăşit recordul legendarului Gerd Muller, devenind astfel primul jucător care atinge o astfel de bornă.

4⃣1⃣ goals. 🔥
Top scorer. Record breaker. @Lewy_Official. 👑 pic.twitter.com/rgJpev6oJC
— Bundesliga English (@Bundesliga_EN) May 22, 2021

Atacantul polonez a reuşit performanţa în doar 29 de meciuri, iar maniera în care a făcut-o a fost de-a dreptul dramatică. Lewandowski a marcat în minutul 90 al meciului, în ultima etapă din Bundesliga. Recordul legendarului Gerd Muller era deţinut din 1972.

4️⃣1️⃣ goals
2️⃣9️⃣ games#LewanGO41ski #TheBest pic.twitter.com/e2tEPusiTM
— 🏆CHAMPIONS🏆 (@FCBayernEN) May 22, 2021

Cotat la 60 de milioane de euro pe site-urile de specialitate, Robert Lewandowski este mare favorit pentru „Gheata de Aur”. În acest moment, Messi, 30 de goluri în La Liga, şi Cristiano Ronaldo, 29 de goluri în Serie A, se luptă cu atacantul polonez pentru mult râvnitul trofeu.

Twitter Champions League

Bayern Munchen, campioană pentru al noulea sezon la rând

Bayern Munchen a câştigat titlul în urmă cu două etape. Bavarezii aveau 7 puncte peste RB Leipzig, cu 3 etape rămase de jucat. Înfrângerea echipei lui Nagelsmann, cel care va prelua din vară pe Bayern, i-a făcut campioni pe bavarezi.

În ultima etapă, Bayern a făcut spectacol, scor 5-2 cu Augsburg. Gouweleeuw, autogol, Gnabry, Kimmich şi Coman au marcat în prima repriză, iar Hahn şi Florian Niederlechner au redus din diferenţă în a doua jumătate a meciului. Tabela a fost închisă de Robert Lewandowski, care a marcat golul cu numărul 41, în minutul 90.

#LewanGO41ski pic.twitter.com/o6i6tR1o5h

Este al 9-lea titlu consecutiv pentru Bayern Munchen. În ultimele două decenii, bavarezii au cucerit de 15 ori coroana de campioni. În istoria clubului, Bayern a cucerit 31 de titluri.

Ibrahimovic, noua perlă de la Bayern
Fotbal extern • 20 iulie, 18:26
Ibrahimovic, noua „perlă” de la Bayern Munchen! S-a antrenat deja alături de Lewandowski și restul vedetelor
Robert Lewandowski, Bayern Munchen
Fotbal • 9 iulie, 17:25
Robert Lewandowski, imagini impresionante. Starul lui Bayern a jucat fotbal cu mai mulţi copii într-o piaţă din Sardinia
Bayern Munchen, pierderi uriaşe din cauza pandemiei de Covid-19
Fotbal extern • 6 iulie, 13:34
Bayern Munchen, pierderi uriaşe din cauza pandemiei de Covid-19. „Acesta e marele nostru obiectiv”
Tinerele românce care au dezvoltat o aplicație împotriva agresiunii. Sunt eleve ale unui liceu din București
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
15:15 LIVE TEXTŞahtior Karagandy – FCSB 2-1. Aici Radio Erevan! FCSB a primit gol în minutul 90+1! Chin şi dramatism total în Armenia. Prestaţie jenantă a echipei lui Dinu Todoran 14:56 Jocurile Olimpice 2020 | Paavo Nurmi, nouă medalii de aur. Cum și-a luat ”zborul” un atlet 14:56 EXCLUSIV AS.ro LIVEMarius Urzică își pregătește urmașul pentru medalii! Improvizație de zile mari făcută de campionul olimpic: ”M-am dus în piață și am luat o oală în care se face gulaș!” :) 14:17 VIDEOUn iranian, mai bun decât Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo. Cel mai frumos gol al sezonului în competiţiile UEFA 13:52 VIDEOJocurile Olimpice 2020 | Larisa Iordache, mesaj emoţionant. „Sper din suflet să fim fericiţi!” Câţi medici au pus-o pe picioare pentru finala de la bârnă 13:37 LIVE SCOREUniversitatea Craiova – KF Laci (21.30). Laurenţiu Reghecampf, debut la două zile după ce a semnat. Oltenii, fără spectatori în Conference League. Echipele probabile 13:30 Jocurile Olimpice 2020 | Cum a reacţionat Ana Maria Popescu, după scuzele lui Eduard Novak. „Gestul meu a fost nepoliticos!” Ce i-a urat ministrului 13:27 Salvarea lui Dinamo vine de afară! Ofertă oficială pentru Deian Sorescu. Decizia luată de ”câini” 12:53 EXCLUSIVDumitru Dragomir a anunţat viitorul lui Constantin Budescu! „E băiat deştept. Faptul că a slăbit dovedeşte că vrea să mai joace câţiva ani” 12:28 Jocurile Olimpice 2020 | Poza care a devenit virală cu unul dintre vicecampionii României de la Tokyo. „Aşa arată palmele după 24 de kilometri de vâslit!”