Yeni Malatyaspor o întâlnește sămbătă, pe teren propriu, pe Alanyaspor, într-un meci din etapa a 26-a din Turcia. Jucătorii gazdelor au protestat față de restanțele salariale pe care le au de recuperat de la club.
Malatyaspor – Antalyaspor | Foștii jucători ai lui Marius Șumudică au făcut protest
Jucătorii celor de la Malatya au refuzat să facă vreo mișcare în momentul în care arbitrul a fluierat startul partidei. Foștii elevi ai lui Marius Șumudică au stat nemișcați timp de 20 de secunde. În același timp, rezervele și membrii staff-ului tehnic de la Malatyaspor s-au așezat în linie la marginea terenului.
Yeni Malatyaspor’da futbolcular, Antalyaspor’la oynadıkları karşılaşmanın ilk 20 saniyesinde maaşlarını alamadıkları için protesto amaçlı hareketsiz bir şekilde beklediler.
Yedek kulübesindekiler de taç çizgisi kenarında birbirine kenetlenip sahadaki arkadaşlarına katıldı… pic.twitter.com/zvqIPoWQsl
— Spor Arena (@sporarena) February 19, 2022
Ulterior, în timpul primei reprize, aceeași jucători de la Malatyaspor au pasat mingea în terenul lor timp de un minut și jumătate, fără ca adversarii de la Antalyaspor să-i atace.
De cinci luni n-au mai fost plătiți jucătorii lui Malatyaspor. Un astfel de protest nu s-a mai întâmplat niciodată în campionatul Turciei.
Marius Șumudică a plecat de la Malatyaspor
Marius Şumudică nu a rezistat pe banca lui Malatyaspor fără să fie plătit și a plecat din Turcia la începutul acestui an. Şumi susţine că nu a fost vina lui pentru situaţia teribilă în care a ajuns echipa de pe ultimul loc din Turcia.
„Am primit o mulțime de mesaje de când am plecat din Malatya. E timpul să spun ceva. Aţi văzut ce s-a întâmplat astăzi la club? Jucătorii au refuzat să se antreneze. Credeţi că este ușor să motivezi un astfel de grup, având în vedere că băieții au fost neplătiți luni de zile? Nu, sigur că nu.
Am tot respectul pentru toți cei cu care am lucrat la Malatya și pentru suporteri. Credeţi-mă, am dat totul în circumstanțe foarte dificile.

Am acceptat o provocare nu pentru bani (pe care nici nu i-am primit), ci pentru pasiunea și dragostea pe care le am pentru fotbalul turcesc. Acum, sunt pregătit pentru o nouă provocare. Ce-i mai bun urmează să vină”, a scris Marius Şumudică, pe Twitter.
- Scene incredibile la Malatyaspor – Antalyaspor
- Foștii jucători ai lui Marius Șumudică au făcut protest
- WTT Champions Macao 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 9-14 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Gianluigi Donnarumma a vorbit despre Pep Guardiola, după ce a semnat cu Manchester City: “M-a dorit, sunt mândru”
- O adversară a Universității Craiova, din Conference League, sancționată de UEFA! Care este motivul
- Kylian Mbappe, verdict despre lupta pentru Balonul de Aur: “Nu pot câștiga în acest an!”
- Ianis Hagi poate debuta sâmbătă pentru Alanyaspor. Programul din weekend al celor mai importanți stranieri
- Daniel Popa pleacă de la clubul pe care l-a ajutat să promoveze: “Veți rămâne în inima mea”