Seară nebună în preliminariile UEFA Champions League! Rapid Viena, victorie uriaşă în faţa Spartei Praga + Celtic s-a încurcat cu Midtjylland

De Dragoș Vasile
Publicat: 20.07.2021, 23:59

Seară nebună în preliminariile UEFA Champions League. Rapid Viena a câştigat partida de foc cu Sparta Praga, iar Celtic s-a încurcat pe teren propriu cu Midtjylland.

Rapid Viena - Sparta Praga 2-1

Ladislav Krejci a deschis rapid tabela pentru cehi, în minutul 3. Oaspeţii au fost în avantaj până în minutul 63, când Christoph Knasmullner a stabilit rezultatul final cu o „dublă” reuşită în doar 8 minute.

Gazdele au dominat şi la capitolul posesie, 57% faţă de 43%, dar şi la ocazii de gol. Austriecii au expediat 14 şuturi, dintre care 7 au fost pe spaţiul porţii, în timp ce cehii au avut doar 7 ocazii, dintre care 2 şuturi pe spaţiul porţii.

KONEC
Vedení jsme ve Vídni neudrželi, odjíždíme s porážkou 1:2. Za týden musíme vyhrát! #acsparta #UCL pic.twitter.com/bZaPOJWyZf
— AC Sparta Praha (@ACSparta_CZ) July 20, 2021

Celtic s-a încurcat cu Midtjylland

Tot în această seară, Celtic s-a încurcat pe teren propriu cu Midtjylland. Abada a descis scorul în minutul 39, iar scoţienii au rămas în inferioritate numerică încă din minutul 44.

Egalitatea de pe teren a fost restabilită în minutul 56, îdupă ce Dreyer a văzut cartonaşul roşu. Evander a marcat pentru danezi şi a închis tabela, în minutul 66.

A goal apiece in the first-leg of our #UCL Second Qualifying Round.#CELFCM
— Celtic Football Club (@CelticFC) July 20, 2021

Lincoln Red Imps – CFR Cluj 1-2 | Victorie cu emoții pentru campioana României. Gabriel Debeljuh, „dublă” în 6 minute

Lincoln – CFR Cluj 1-2. Campioana României s-a impus cu emoții în Gibraltar, după ce a fost condusă la pauză. Gabriel Debeljuh a făcut „dubla” în partea secundă și a adus victoria pentru echipa lui Marius Șumudică.

Returul dintre CFR Cluj și Lincoln Red Imps este programat pe 28 iulie, în Gruia.

CFR Cluj venea după dubla dramatică cu Borac Banja Luka, după care ardelenii au obținut calificarea în urma scorului de 4-3, la general.

De partea cealaltă, Lincoln a obținut un succes categoric în turul 1 preliminar UCL, împotriva formației Fola, din Luxemburg, scor 7-2, la general.

Cristina Neagu
Handbal • 24 oct., 16:51
CSM București – Buducnost Podgorica 30-22 | „Tigroaicele” au obținut a treia victorie din Liga Campionilor! Cristina Neagu a făcut spectacol
Ianis Hagi, pregătit să scrie istorie la Rangers.
Fotbal extern • 24 oct., 16:04
Ianis Hagi, contribuţie importantă la o nouă victorie a lui Rangers! Trupa lui Steven Gerrard e lider în Scoţia
Dinamo, handbal
Handbal • 22 oct., 23:39
Veste senzațională pentru handbalul românesc masculin: „Campioana României va avea locul asigurat în Champions League!” CS Dinamo a contribuit decisiv: „Performanțele echipei au urcat România!”

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Ramona Olaru, momente de panică în timpul emisiunii. Asistenta tv a aflat în direct că invitatul i-a lovit mașina în parcare
8:09 Dușmani până la moarte! CFR a eliminat-o pe FCSB din Cupa României! Război total între cele două grupări 0:05 Transylvania Open 2021 | Când se joacă Emma Răducanu – Polona Hercog. Programul zilei de marți 25
oct.
23:58
Beșiktaș – Galatasaray 2-1 | Alex Cicâldău, cu capul în pământ: „Am marcat, dar nu sunt fericit!” Fatih Terim, deranjat de gestul făcut de mijlocaș: „Alex trebuia să se impună!”
25
oct.
23:28
AS.ro LIVE | Irina Baianț este invitata lui Cătălin Oprişan! Superba soprană a jucat tenis de câmp 9 ani
25
oct.
23:23
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | „Am văzut că unii de la FCSB s-au supărat pe mine!” Dan Petrescu, răspuns pentru Mihai Stoica: „Am zis adevărul!” Meciul „infernal” pentru campioană: „E cel mai greu!”
25
oct.
23:07
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Emmanuel Culio, mesaj clar pentru rivale: „Suntem favoriți la titlu pentru că suntem echipă mare!” Ce a spus Rachid Bouhenna
25
oct.
22:54
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Echipa lui Dan Petrescu nu l-a impresionat pe Cristiano Bergodi: „Nu mi s-a părut extraordinară!”
25
oct.
22:20
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Campioana s-a distanțat tot mai mult de rivalele FCSB și Universitatea Craiova! Bouhenna și Culio au adus victoria echipei lui Dan Petrescu
25
oct.
22:04
EXCLUSIVVideoGrigore Turda, prima reacție despre interesul lui Gigi Becali: „Mă bucură chestia asta!” Ce mesaj i-a transmis „noul Belodedici” patronului FCSB
25
oct.
21:25
Beşiktaş – Galatasaray 2-1. Alexandru Cicâldău a deschis scorul cu o nebunie de gol! Beșiktaș a întors rezultatul. Al doilea gol a fost marcat îmediat după ce Moruțan a fost scos de Terim din teren
WOW! Rico și Ben Saddik au făcut meciul anului! Marocanul i-a spart obrazul lui Verhoeven dar a pierdut prin TKO