Sevilla, prima finalistă a Europa League. A învins-o cu 2-1 pe Manchester United. "Diavolii", răpuşi pe final de Luuk de Jong!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 16.08.2020, 20:55

Sevilla - Manchester United 2-1 a fost meciul la finalul căruia s-a aflat prima finalistă a acestei ediţii speciale din Europa League. Cea mai titrată echipă din competiţie a mai obţinut un succes răsunător.

Luuk de Jong

Profimediaimages

Andaluzii au fost conduşi de "diavoli" după numai 9 minute. Bruno Fernandes a executat incredibil un penalty. Gruparea din Premier League s-a văzut învinsă însă pe stadionul din Koln.

Suso a restabilit egalitatea până la pauză. În repriza secundă, Lopetegui a făcut o mutare extrem de inspirată. L-a trimis în teren pe Luuk de Jong, care a înscris golul victoriei. Portarul Sevillei, Yassine Bounou, a avut intervenţii miraculoase pe durata partidei. A intervenit de patru ori decisiv!

SEVILLA – MANCHESTER UNITED 2-1

UPDATE Min. 78: GOOOLLL Sevilla! Din centrarea lui Jesus Navas, Luuk de Jong înscrie cu uşurinţă, din marginea careului mic.

UPDATE Min. 26: GOOOLLL Sevilla! Spaniolii au restabilit egalitatea prin Suso, din pasa lui Reguilon!

UPDATE Min. 9: GOOOLLL Manchester United! Bruno Fernandes deschide scorul cu o execuţie remarcabilă. A trimis mingea sub transversală şi nu i-a dat nicio şansă portarului advers.

UPDATE Min. 7: Penalty pentru Barcelona. Martial scoate o lovitură de la 11 metri după o intervenţie întârziată a lui Diego Carlos.

UPDATE Min. 1: A început meciul

UPDATE 21.15:Echipă de start Sevilla:
Bounou – Navas, Kounde, Carlos, Reguilon – Banega, Fernando, Jordan – Suso, En Nesyri, Ocampos

Echipă de start Manchester United:
De Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Williams – Fred – Greenwood, Fernandes, Pogba, Rashford – Martial

Sevilla este, fără doar şi poate, cea mai titrată echipă din competiţie. Andaluzii au câştigat de cinci ori trofeul, în 2006, 2007, 2014, 2015 şi 2016. Mai mult decât atât, sunt neînvinşi în ultimul act.

Sevilla – Manchester United, în semifinalele Europa League

"Diavolii" promit că vor da o replică pe măsură. În această ediţie s-au distrat cu Club Brugge şi LASK Linz, echipe în faţa cărora au câştigat cu 5-0. Mult mai dificil le-a fost jucătorilor lui Solskjaer pe timpul pandemiei. În turul precedent s-a chinuit cu FC Copenhaga. A avut nevoie de prelungiri pentru a obţine calificarea.

Cu 1-0 a învins-o şi Sevilla pe Wolverhampton, în "sferturi". Raul Jimenez a avut un penalty ratat, spaniolii dând lovitura pe final. Ocampos a înscris golul victoriei în minutul 88. Gruparea din La Liga nu ar fi ajuns până aici în cazul în care golul lui Păun nu ar fi fost anulat după intervenţia sistemului VAR. CFR Cluj a fost aproape să o elimine pe Sevilla în 16-imi.

Echipă probabilă Sevilla:
Bounou – Navas, Carlos, Kounde, Reguilon – Jordan, Fernando, Banega – Suso, En-Nesyri, Ocampos

Echipă probabilă Manchester United:
Romero – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Williams – Matic, Pogba – Greenwood, Fernandes, Rashford – Martial

Paul Pogba, Manchester United
Fotbal extern • 25 oct., 10:26
Scandal la United după umilinţa cu Liverpool! Paul Pogba, făcut praf de o legendă a clubului: „A cauzat haos şi nu are respect”
Prima reacție a lui Cristiano Ronaldo după umilința cu Liverpool
Fotbal extern • 25 oct., 7:52
Prima reacție a lui Cristiano Ronaldo după umilința cu Liverpool. Pe cine dă vina starul lui Manchester United pentru rezultat
Kylian Mbappe, Neymar și Lionel Messi
Fotbal extern • 24 oct., 23:55
Spectacol total în derby-urile Europei! Mbappe, Neymar și Messi au călcat strâmb în Marseille – PSG 0-0! Umilință fără precedent în Manchester United – Liverpool 0-5. Barcelona – Real Madrid 1-2 și Inter – Juventus 1-1. Rezultatele zilei sunt AICI

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Ramona Olaru, momente de panică în timpul emisiunii. Asistenta tv a aflat în direct că invitatul i-a lovit mașina în parcare
25
oct.
22:54
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Echipa lui Dan Petrescu nu l-a impresionat pe Cristiano Bergodi: „Nu mi s-a părut extraordinară!”
25
oct.
22:20
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | Campioana s-a distanțat tot mai mult de rivalele FCSB și Universitatea Craiova! Bouhenna și Culio au adus victoria echipei lui Dan Petrescu
25
oct.
22:04
EXCLUSIVVideoGrigore Turda, prima reacție despre interesul lui Gigi Becali: „Mă bucură chestia asta!” Ce mesaj i-a transmis „noul Belodedici” patronului FCSB
25
oct.
21:25
Beşiktaş – Galatasaray 2-1. Alexandru Cicâldău a deschis scorul cu o nebunie de gol! Beșiktaș a întors rezultatul. Al doilea gol a fost marcat îmediat după ce Moruțan a fost scos de Terim din teren
25
oct.
21:09
Alex Cicâldău a declanșat nebunia în Turcia! Mijlocașul român, reușită de senzație în derby-ul Beșiktaș – Galatasaray: „Mi-a venit în minte Gică Hagi!”
25
oct.
20:56
OFICIAL | Prima reacție a FRF, după ce FCSB a anunțat că nu poate juca partida din Cupa României cu FC Voluntari
25
oct.
20:13
Academica Clinceni – UTA Arad 0-3 | Ionuț Chirilă, un nou discurs uluitor: „Per ansamblu, eu sunt mulțumit!” L-a făcut praf pe puștiul Ștefan Dobre: „Îi trebuie clar o pauză! E hilar!”
25
oct.
19:58
Simona Halep, anunț uriaș! Transylvania Open nu este ultimul turneu la care va participa în 2021. Ce a spus despre meciul cu Gabriela Ruse
25
oct.
19:20
Academica Clinceni – UTA Arad 0-3 | „Bătrâna Doamnă” a urcat pe loc de play-off! Dezastrul continuă la echipa lui Ionuț Chirilă
25
oct.
18:57
Mihai Stoica a ieșit la atac după eliminarea FCSB-ului din Cupa Românei! Replică acidă pentru Dan Petrescu: „El are grija noastră și și-ar fi amânat meciuri!”
WOW! Rico și Ben Saddik au făcut meciul anului! Marocanul i-a spart obrazul lui Verhoeven dar a pierdut prin TKO