Închide meniul

Sir Alex Ferguson a dat verdictul: “El merită Balonul de Aur! A doborât record după record!”

Antena Sport Publicat: 14 octombrie 2021, 14:45

Comentarii
Sir Alex Ferguson a dat verdictul: El merită Balonul de Aur! A doborât record după record!

Profimedia

Cristiano Ronaldo nu a câștigat trofee în acest an, însă a doborât record după record în acest an. Starul portughez a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri marcate din istoria fotbalului. De asemenea, Ronaldo a devenit și jucătorul cu cele mai multe goluri marcate pentru echipa națională. După hat-trick-ul de senzație cu Luxemburg, Ronaldo a ajuns la 115 goluri înscrise în tricoul Portugaliei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În acest context, legendarul Sir Alex Ferguson, cel care l-a convins să semneze în această vară cu Manchester United, e de părere că Ronaldo merită să câștige Balonul de Aur.

Sir Alex Ferguson: “Cristiano Ronaldo merită Balonul de Aur”

“Cristiano Ronaldo merită Balonul de Aur. În acest an, a doborât record după record”, a spus Sir Alex Ferguson, comform jurnaliștilor de la marca.com.

Cine sunt favoriții pentru Balonul de Aur

Ziua decernării Balonului de Aur se apropie cu pași repezi, iar Lionel Messi și Robert Lewandowski au cele mai mari șanse să primească prestigiosul trofeu. Cu toate acestea, și alți fotbaliști sunt cotați cu șanse bune.

Cristiano Ronaldo pornește cu șansa a 5 -a. Înaintea lui mai sunt Jorginho și Kante.

Reclamă
Reclamă

Candidații pentru Balonul de Aur, anunțați de France Football

Cesar Azpilicueta (Chelsea)
Nicolo Barella (Inter Milan)
Karim Benzema (Real Madrid)
Leonardo Bonucci (Juventus)
Kevin de Bruyne (Manchester City)
Giorgio Chiellini (Juventus)
Cristiano Ronaldo (Manchester United)
Ruben Dias (Manchester City)
Gianluigi Donnarumma (PSG)
Bruno Fernandes (Manchester United)
Phil Foden (Manchester City)
Erling Haaland (Dortmund)
Jorginho (Chelsea)
Harry Kane (Tottenham Hotspur)
N’Golo Kanté (Chelsea)
Simon Kjaer (AC Milan)
Robert Lewandowski (Bayern Munich)
Romelu Lukaku (Chelsea)
Riyad Mahrez (Manchester City)
Lautaro Martinez (Inter Milan)
Kylian Mbappé (PSG)
Lionel Messi (PSG)
Luka Modric (Real Madrid)
Gerard Moreno (Villarreal)
Mason Mount (Chelsea)
Neymar (PSG)
Pedri (Barcelona)
Mohamed Salah (Liverpool)
Raheem Sterling (Manchester City)
Luis Suarez (Atletico Madrid)

Ceremonia de decernare a Balonului de Aur va avea loc pe 29 noiembrie. Până atunci, France Football va elimina treptat nume de pe listă, iar în marea finală vor rămâne doar trei candidați.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica Inter în optimile Ligii Campionilor, după 1-3 în tur cu Bodo/Glimt?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:16
Zoran Mitrov şi-a atacat colegii după FC Botoșani – U Cluj 1-3: “Fiecare am luat-o pe alt drum”
22:54
Coșmar pentru Marius Șumudică! Un nou eșec pentru român în Arabia Saudită
22:41
Leo Grozavu, mesaj pentru jucători: “Acum trebuie să arătăm caracter”
22:29
Alex Chipciu, discurs sincer după victoria de la Botoșani: „Nu suntem calificați”
22:24
Valeriu Iftime: “În prostia mea credeam la titlu!” Face praf un jucător: “Parcă a băut două sticle de whiskey”
21:58
Botoşani – U Cluj 1-3. „Șepcile roșii” defilează către o nouă prezență în play-off
1 Rezultatul istoric al Juliei Sauter, făcut zob în România: “Cea mai mare umilință pentru sportul românesc” 2 Florin Bratu, antrenor în Liga 1! Cu ce echipă este în negocieri avansate 3 Ilie Dumitrescu a anunţat cine este selecţionerul care stă pe banca României cu Turcia: “100%” 4 Reacţia lui Meme Stoica după ce Florin Prunea l-a făcut “agarici” 5 Julia Sauter, prima reacţie după ce a făcut istorie pentru România: “Wow, sinceră să fiu, nu m-am gândit niciodată la așa ceva” 6 Julia Sauter a intrat în istoria României la Jocurile Olimpice. Cea mai bună clasare la patinaj artistic feminin
Citește și