Seara remizelor în „optimile” Champions League! Puștiul Elanga i-a salvat pe ”diavoli” în Atletico Madrid – Manchester United 1-1. Meci nebun la Lisabona în Benfica – Ajax 2-2

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 23.02.2022, 23:50

Anthony Elanga

Anthony Elanga a marcat în Atletico Madrid - Manchester United

Cristiano Ronaldo revine în Spania, dar puștiul Anthony Elanga a strălucit pe ”Wanta Metropolitano”. Acesta i-a salvat pe ”diavoli” și a smuls un punct, după ce Joao Felix a deschis scorul în prima repriză.

În celălalt meci al serii, Benfica și Ajax au remizat la Lisabona. Campioana Olandei a deschis scorul în minutul 18, prin Dusan Tadic. Au urmat apoi două faze uluitoare, desfășurate într-un interval de numai 3 minute. În minutul 26, Sebastian Haller și-a trimis mingea în proprie poartă, după recentrarea lui Vertonghen. Atacantul de 27 de ani s-a revanșat în minutul 29, când a reușit să-și readucă echipa în avantaj. Roman Yaremchuk a închis tabela, în repriza secundă.

ATLETICO – MANCHESTER UNITED 1-0, BENFICA – AJAX 2-2

Update: Fluier final în ambele meciuri! Atletico Madrid – Manchester United s-a încheiat 1-1, iar Benfica – Ajax 2-2.

Update: Atletico Madrid – Manchester United 1-1. GOOOL! Puștiul Elanga a restabilit egalitatea cu primul său gol în UEFA Champions League.

Update: Benfica – Ajax 2-2. GOOOL! Luistanii au restabilit egalitatea prin Roman Yaremchuk.

Update: A început repriza secundă în ambele meciuri.

Update: Pauză în Atletico Madrid – Manchester United 1-0 și Benfica – Ajax 1-2.

Update: Atletico Madrid – Manchester United 1-0. Ocazie uriașă! Madrilenii au lovit bara!

Update: Benfica – Ajax 1-2. GOOOL! Haller s-a revanșat față de coechiperi și i-a readus pe ”lăncieri” în avantaj.

Update: Benfica – Ajax 1-1. GOOOL! ”Vulturii” au egalat după autogolul lui Haller.

Update: Benfica – Ajax 0-1. GOOOL! Tadic a punctat pentru ”lăncieri”.

Update: Atletico Madrid – Manchester United 1-0. GOOOL! Joao Felix a deschis scorul pe Wanda Metropolitano după doar 7 minute!

Update: Au început meciurile serii în UEFA Champions League!

Starul portughez, care a scris istorie în tricoul lui Real Madrid, are cifre de senzație împotriva trupei lui Diego Simeone. A marcat de 25 de ori în cele 35 de confruntări din toate competițiile cu Atletico. CR7 este golgheterul all-time din Liga Campionilor, cu 140 de reușite. Are cu 15 mai mult decât Lionel Messi!

Întâlnim una dintre cele mai bune echipe din lume. Sunt foarte buni la mijlocul terenului și în atac. Văd un Manchester United mai puternic, care este mai compact. Sunt puternici din punct de vedere defensiv, în jocul aerian. Este greu să găsești puncte slabe. Mă pregătesc mereu de astfel de meciuri și caut modalitatea de a le răni pe adversare„, a declarat Diego Simeone.

Echipele de start la Atletico Madrid – Manchester United:

Ovidiu Hațegan a fost delegat să arbitreze meciul de cinci stele de pe Wanda Metropolitano. El va fi ajutat de asistenţii Mircea Grigoriu şi Sebastian Gheorghe, precum şi de rezerva Radu Petrescu. În camera VAR se vor afla italienii Massimiliano Irrati şi Marco Guida.

Sunt așteptări mari și de la celălalt meci al zilei din UEFA Champions League. Benfica primește vizita lui Ajax, echipă care a surprins în faza grupelor. Olandezii au câștigat toate meciurile și dau golgheterul acestui sezon. Sebastien Haller a înscris deja 10 goluri!

Am studiat cum joacă Benfica și vom fi mai mult decât pregătiți. Ne gândim la un plan de joc bun, dar în final jucătorii trebuie să ia deciziile corecte și să citească foarte bine jocul pentru a-l câștiga„, a declarat antrenorul lui Ajax, Erik Ten Hag, potrivit uefa.com.

Echipe de start la Benfica – Ajax:

9:50 Primul jucător dat afară de Dan Petrescu de la CFR Cluj! Neluţu Varga a făcut anunţul: „Nu îl vrea” 9:33 Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania şi a făcut un anunţ uriaş: „Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă” 9:07 EXCLUSIVDenis Alibec, avertizat de Victor Piţurcă, înainte de revenirea la FCSB: „Va păți exact ca data trecută. De asta să fie convins 8:55 Aryna Sabalenka, revenire senzaţională la Madrid! Campioana en-titre a încheiat seria fabuloasă a lui Danielle Collins 8:30 Lupta dintre Mike Tyson şi Jake Paul va fi considerată meci profesionist 8:22 Dan Petrescu are un contract record la CFR Cluj! Anunţul făcut de Neluţu Varga: „Nu se compară nimeni cu el” 8:14 John Higgins, uriaş la Campionatul Mondial de snooker! E în sferturi după o revenire memorabilă în decisiv. Tabloul complet 7:37 VIDEOBogdan Lobonţ, lăsat cu mâna întinsă de Cristi Săpunaru. Moment ruşinos pentru antrenor, după Rapid – Craiova 1-2 0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante