Super Liga Europei | Guvernul italian contraatacă! Autoritățile se implică în război de partea UEFA. Cluburile au început revoluția în Serie A

Alexandru Ivan Publicat: 19 aprilie 2021, 18:00

Comentarii
Super Liga Europei | Guvernul italian contraatacă! Autoritățile se implică în război de partea UEFA. Cluburile au început revoluția în Serie A

Super Liga Europei a stârnit revoluția în fotbal

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google
ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Super Liga Europei | Guvernul italian contraatacă

Șeful Guvernului italian, Mario Draghi, a precizat că UEFA are toată susținerea autorităților din peninsulă. 

"Guvernul urmăreşte cu atenţie dezbaterea în jurul proiectului Superligii şi susţine cu determinare poziţiile autorităţile italiene şi europene în dorinţa de a păstra valorile meritocraţiei şi funcţia socială a sportului", se arată într-un comunicat emis de Guvernul din Italia. 

Până în acest moment, 12 echipe sunt gata să facă parte din Super Liga Europei: Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool, Tottenham, Chelsea, Juventus, Inter, AC Milan.

Super Liga Europei | Cluburile din Serie A au pornit revoluția

În contextul în care Milan, Inter și Juventus s-au alăturat Super Ligii, restul cluburilor din Serie A au pornit boicotul. Atalanta, Verona și Cagliari au cerut excluderea acestora din campionat.

Reclamă
Reclamă

Intervenția a venit după ce președintele Milanului a refuzat categoric să semneze un document prin care La Lega se opune înființării Super Ligii.

Giganţii de pe "Batrânul continent" vor să înceapă noua competiţie în 2022. Aceasta va fi susţinută de banca JP Morgan, iar cluburile fondatoare ar urma să primească câte 350 de milioane de euro, potrivit New York Times.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:54 2 iun.

VIDEOGică Hagi i-a luat apărarea lui Marian Aioani, după gafa din Georgia – România 1-1: “Sper să înveţe”

23:24 2 iun.

Georgienii au remarcat un “tricolor”, după remiza cu România: “A dezamorsat pericolul”

23:11 2 iun.

VIDEOVeste mare primită de Louis Munteanu! Anunţul făcut de DC United, imediat după golul marcat în Georgia – România

23:04 2 iun.

EXCLUSIVDavid Matei, în al nouălea cer după debutul la echipa națională! Ce i-a transmis Gică Hagi înainte să intre pe teren

22:50 2 iun.

EXCLUSIVFlorinel Coman, reacție după primul meci la națională în 571 de zile: „Cu încredere vom putea ajunge departe”

22:50 2 iun.

VideoRezumatul meciului Georgia – România 1-1. Remiză pentru Gică Hagi, la revenirea pe banca naţionalei

1 Ioan Ovidiu Sabău s-a înţeles cu clubul şi revine pe banca tehnică! 2 NEWS ALERTPlecat de la Dinamo şi dorit de FCSB, Kennedy Boateng a semnat 3 Se face transferul lui Lindon Emerllahu la FCSB? Fotbalistul a dat răspunsul la ofertă 4 FCSB a găsit fundaș stânga pentru viitorul sezon. Merge în cantonament. Gigi Becali: “Fotbalist de fotbalist!” 5 Exod la un club de Liga 1! Șase plecări în aceeași zi 6 Darius Olaru l-a sunat pe Gigi Becali după victoria FCSB-ului cu Dinamo şi a avut o dorinţă clară
Citește și