Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA. „Nu îi interesează despre jucători, ci doar ce se întâmplă cu buzunarele lor”. Discurs incredibil al vedetei de la Real Madrid

De Antena Sport
Publicat: 11.10.2021, 12:58
Actualizat: 11.10.2021, 13:02

Thibaut Courtois a avut un discurs extrem de dur la adresa conducătorilor fotbalului mondial şi european. Asta după Belgia a jucat finala mică a Ligii Naţiunilor, meci considerat inutil de către vedeta lui Real Madrid.

Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA

Profimediaimages

„În acest sport, am ajuns să fie vorba doar de bani. Acest meci l-am jucat pentru că pentru UEFA sunt bani în plus, e un meci televizat în plus. A fost un meci bun pentru noi, am jucat contra Italiei şi pentru ei a fost bine, au jucat contra Belgiei. Toată lumea vrea să joace acest meci, dar au apărut foarte multe schimbări.

Thibaut Courtois a „explodat” după Belgia – Italia 1-2

Dacă era finala mare, erau alţi jucători pe teren. Sunt prea multe meciuri şi nimănui nu îi mai pasă de accidentările jucătorilor. După un sezon epuizant, mai ai câteva meciuri în iunie. Sunt două săptămâni de vacanţă şi nu ajung pentru ca jucătorii să rămână la un nivel ridicat. Dacă nu vom spune nimic, va rămâne aşa. Sunt împotriva Super Ligii, dar ei fac la fel, au adus meciuri în plus, a apărut încă un trofeu în Conference Cup, sau cum se numeşte.

Nu îi interesează despre jucători, ci doar ce se întâmplă cu buzunarele lor. E un lucru rău şi faptul că jucătorii nu au spus nimic despre asta. Acum, vor să pună turnee în fiecare an, când ne mai putem odihni? Jucătorii de top vor avea parte de accidentări repetate. Acesta va fi deznodământul. Nu suntem roboţi. Sunt prea multe meciuri şi nimănui nu îi pasă de noi. Asta e”, a spus Courtois după meciul cu Italia.

🗣️ „They don’t care about the players they just care about their pockets.”
Thibaut Courtois accused UEFA and FIFA of prioritising money over player welfare after Belgium were beaten 2-1 by Italy in the Nations League third-place play-off. pic.twitter.com/0RbBu0Ux6h
— Sky Sports News (@SkySportsNews) October 11, 2021

Italia a câştigat finala mică a Ligii Naţiunilor

Reprezentativa Italiei a învins, duminică, la Torino, cu scorul de 2-1, selecţionata Belgiei, în finala mică a Ligii Naţiunilor.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Barella ’46 şi Berardi ’65 (penalti). Pentru Belgia a înscris De Ketelaere, în minutul 86.

Momente dramatice pentru Denis Drăguș
Fotbal extern • 17 oct., 10:10
Momente dramatice pentru Denis Drăguș: i-a fost anulat un gol după 7 minute și Standard a fost egalată în minutul 90+10
Ce i-a spus arbitrul Antony Taylor lui Eric Garcia
Fotbal extern • 11 oct., 9:33
Spania – Franţa 1-2 | Ce i-a spus arbitrul Anthony Taylor lui Eric Garcia după ce a validat golul lui Kylian Mbappe, care a declanşat revolta în Spania
Scandal uriaș după golul lui Kylian Mbappe
Fotbal extern • 11 oct., 0:38
Spania – Franța 1-2 | Scandal monstru după golul controversat marcat de Kylian Mbappe! Sergio Busquets „a luat foc”: „Nu are niciun sens ce ne-a spus arbitrul!”

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Culiță Sterp, întâlnire emoționantă cu tatăl său. Bărbatul și-a părăsit familia când copiii săi erau mici:
23
oct.
23:34
„Mi-a intrat puţin glonţul”. Mihai Iosif, spumos după Dinamo – Rapid. Ce spune despre problemele lui Răuţă
23
oct.
23:33
Dinamo – Rapid 1-1 | „N-au fost cântăriți niciodată!” Mircea Rednic, dezvăluiri halucinante. „Câinii”, ca în ligile de amatori. „Au avut și 7 kg în plus!”
23
oct.
23:32
Negumereanu își distruge adversarul din UFC! Victorie prin TKO în mai puțin de 2 minute
23
oct.
23:24
Dinamo – Rapid 1-1 | Scandal la finalul derby-ului. Cristi Săpunaru, în conflict cu fanii celor din Ştefan cel Mare. Fundaşul a sărit la bătaie
23
oct.
23:11
Dinamo – Rapid 1-1 | „Ne încurcăm cu echipele mici!” Rapidiștii, supărați că n-au dat de pământ cu echipa lui Rednic. „Nu am jucat nimic!”
23
oct.
23:10
Dinamo – Rapid | „Trebuie să ne ridicăm”. Deian Sorescu, dezamăgit după Derby. Ce le-a transmis fanilor după noile restricţii
23
oct.
22:47
Dinamo – Rapid | „E greu să rezişti 30 de minute în apărare”. Gabriel Torje, supărat după derby. Ce i-a spus Mircea Rednic la finalul meciului
23
oct.
22:25
Dinamo – Rapid 1-1. Super-goluri în derby-ul etapei! „Câinii” sunt blestemați. 10 etape la rând fără victorie pentru dinamoviști
23
oct.
22:10
Dinamo – Rapid | Gabi Torje, gol de poveste în derby! Execuție fabuloasă a căpitanului „câinilor”
23
oct.
22:07
VIDEO Benny Adegbuyi, făcut KO în runda a doua! Meci de coșmar pentru luptătorul român
Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6 | Simona, eliminată în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Sportiva noastră a luptat eroic în setul secund