Turcii au stabilit preţul pentru Denis Drăguş. Suma pentru care sunt dispuşi să-l vândă la Rapid: „Șumudică i-a sucit mintea!”

Alexandra Costea Publicat: 16 ianuarie 2025, 10:42

Comentarii
Turcii au stabilit preţul pentru Denis Drăguş. Suma pentru care sunt dispuşi să-l vândă la Rapid: Șumudică i-a sucit mintea!”

Denis Drăguş în timpul unui meci - Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Turcii de la Trabzonspor au stabilit prețul pentru care îl lasă să plece pe Denis Drăguş la Rapid. Internaționalul român în vârstă de 25 de ani are contract cu gruparea antrenată de Şenol Güneş până în iunie 2028.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Chiar dacă atacantul român se reface în urma unei leziuni suferite în decembrie 2024, numele lui Denis Drăguş este din ce în ce mai prezent în rubrica de mercato a publicațiilor din Turcia. Atacantul este dorit de Marius Şumudică la Rapid.

Suma cerută de Trabzonspor pentru transferul lui Denis Drăguş la Rapid

În acest sezon, Denis Drăguş a bifat 13 apariții în tricoul celor de la Trabzonspor, unde a marcat un singur gol şi a oferit doar o pasă decisivă. Chiar dacă românul nu şi-a mai egalat performanțele din sezonul trecut, este în continuare dorit de Rapid. Presa din Turcia a transmis că Trabzonspor a stabilit prețul de plecare al românului: 4 milioane de euro, cotă la care este evoluat atacantul şi de site-urile de specialitate.

„Pleacă sau rămâne la Trabzonspor? Care e situația”, au titrat jurnaliștii de la cotidianul Gunebakiș.

Ziariștii au continuat seria de dezvăluiri despre situația internaționalului român: „Decizia este pe cale să fie luată pentru Drăguş, al cărui viitor la Trabzonspor este incert. Güneş (n.r. – antrenorul lui Trabzonspor) vrea ca el să rămână, dar antrenorul său român Șumudică şi managerul său i-au sucit mintea lui Drăguș. Există o posibilitate de separare, dar…”, a relatat publicația citată anterior.

Reclamă
Reclamă

Ce au spus jurnaliştii turci despre Marius Şumudică

De asemenea, turcii au precizat că momentan, conducerea clubului exclude încheierea colaborării cu atacantul român. Denis Drăguş va mai avea nevoie de încă 2 săptămâni de recuperare înainte de a reveni pe teren. Printre altele, turcii au ţinut să precizeze că românul ar fi fost influenţat să-şi dorească plecarea de fostul său antrenor, Marius Şumudică.

„Drăguş, care nu a putut să se ridice la înălţimea aşteptărilor şi a venit constant în prim-plan cu pretenţii de separare, este momentan departe de echipă din cauza accidentării şi nu va mai putea juca cel puţin 2 săptămâni. Antrenorul Şenol Güneş nu i-a închis porţile şi vrea ca un Drăguş bun să rămână în echipă. Profesorul i-a explicat gândurile sale în această direcţie într-o întâlnire privată. Totuşi, în cazul în care va decide să plece, Güneş i-a transmis jucătorului său că trebuie făcută o ofertă care să satisfacă clubul.

Trabzonspor înclină să continue cu Drăguș, dar este reticent după parcursul modest al jucătorului în prima jumătate a sezonului. Drăguş își dorește de fapt să rămână şi să aibă succes. Deşi nu vrea să părăsească echipa mare cu imaginea unuia care n-a reușit, managerul său şi fostul său antrenor Marius Șumudică, care nu şi-a dorit de la bun început ca el să vină la Trabzon, încearcă să-l ia la Rapid Bucuresti”.

Reclamă

Mai mult, cotidianul turc a dezvăluit şi ce sumă cere conducerea lui Trabzonspor în cazul unui împrumut. Dacă Rapid ar fi de acord cu această variantă, Dan Şucu va fi nevoit să scoată din conturi 1,5 milioane de euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:12

Şase echipe sunt deja calificate la Cupa Mondială 2030!

13:48

Ei stau în calea Craiovei! Sezonul trecut au pus probleme ultimelor două finaliste din competiție, vedeta lor a semnat cu Chelsea

13:10

UPDATEUniversitatea Craiova şi-a aflat posibila adversară din turul 3 preliminar Champions League

12:43

Jurgen Klopp, schimbare de planuri după ce a bătut palma cu naţionala Germaniei: „Nu mai există niciun obstacol”

12:40

Când semnează Denis Drăguş cu FCSB? Anunţul venit din Turcia

12:36

FotoCine este românca prezentă pe scenă lângă Trump la finala Mondialului: „Când a venit la mine Yamal… am leșinat!”

1 Cum s-a despărţit Simona Halep de iubit printr-un SMS. Tatăl ei a intervenit: „Nu i-a picat bine…” 2 VIDEOFotbalistul care a refuzat să-l salute pe Donald Trump la ceremonia de premiere 3 VIDEOBătaie pe teren după ce Spania a câștigat Cupa Mondială! Gesturi golănești comise de Leandro Paredes 4 Rodri, „Balonul de Aur” al Cupei Mondiale. Toate premiile acordate după finala Spania – Argentina 5 Dusan Vukovic a semnat în Liga 1. Cu ce echipă a bătut palma 6 Anunţul făcut de Trabzonspor despre transferul lui Denis Drăguș la FCSB
Citește și