Închide meniul
NEWS ALERT

UEFA a decis! Când se va juca Ucraina – Scoţia, din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială

Dragoș Vasile Publicat: 14 aprilie 2022, 18:03

UEFA a decis! Când se va juca Ucraina – Scoţia, din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială

Profimedia

UEFA a anunţat când se va disputa confruntarea dintre Ucraina şi Scoţia din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială. Prima partidă dintre cele două națiuni ar fi trebuit să se joace pe 24 martie, în Scoția. Învingătoarea se va duela cu Țara Galilor în finala pentru turneul final din Qatar.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe 3 martie, la scurt timp după declanşarea războiului, Ucraina a cerut în mod oficial ca meciul cu Scoția de la barajul pentru Campionatul Mondial din Qatar 2022 să fie amânat. Majoritatea fotbaliștilor ucraineni sunt blocați în țară după ce a fost pusă în aplicare legea marțială, care nu le permite bărbaților cu vârste între 18 și 60 de ani să treacă granițele.

Când se va juca Ucraina – Scoţia, din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială

FIFA a anunţat, joi, că a programat la 1 iunie meciul Scoţia – Ucraina, de pe traseul A al play-off-ului pentru Cupa Mondială din Qatar, joc amânat din cauza războiului.

Câştigătoarea acestei confruntări va întâlni Ţara Galilor la 5 iunie, în finala play-off-ului.

Câştigătoarea play-off-ului va juca în grupa B a Cupei Mondiale, cu Anglia, Iran şi SUA.

Reclamă
Reclamă

Meciurile României se văd la Antena 1

Antena 1 este noua destinaţie pentru meciurile României din următorii 6 ani! Spectacolul va începe în luna iunie, atunci când tricolorii debutează în Nations League.

Antena 1 și platforma Antena Play vor difuza 40 din următoarele 60 de meciuri ale tricolorilor începând cu iunie 2022 până în 2028. Este pentru prima dată când o televiziune privată din România a semnat un parteneriat atât de lung cu UEFA pentru meciurile României.

4 iunie 2022: Muntenegru – România (21:45)
7 iunie 2022: Bosnia și Herțegovina – România (21:45)
11 iunie 2022: România – Finlanda (21:45)
14 iunie 2022: România – Muntenegru (21:45)
23 septembrie 2022: Finlanda – România(21:45)
26 septembrie 2022: România – Bosnia și Herțegovina (21:45)

Reclamă

Cele mai tari meciuri ale naționalei României vor fi în direct pe Antena 1. Edi Iordănescu are ca obiectiv clasarea pe unul dintre primele două locuri în grupă și calificarea selecționatei noastre la EURO 2024.

În plus față de meciurile României, Antena 1 și Antena Play vor transmite finala Ligii Națiunilor în 2023 și 2027.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:44 2 iun.

Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea”

23:23 2 iun.

FotoAdrian Mihalcea, în lacrimi după ce Unirea s-a salvat de la retrogradare! Gesturile făcute de antrenor

23:18 2 iun.

Culisele mutării lui Denis Alibec la FCSB! Gică Popescu a dezvăluit de ce Farul l-a cedat pe atacant

23:16 2 iun.

Adrian Mihalcea s-a dezlănţuit: “Aroganţa se plăteşte” + Şi-a anunţat plecarea de la Slobozia

22:53 2 iun.

Unirea Slobozia rămâne în Liga 1! Echipa lui Adrian Mihalcea a învins Voluntari la loviturile de departajare!

22:27 2 iun.

Alexander Bublik s-a calificat în premieră în sferturi la un turneu de Grand Slam!

1 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 2 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 3 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei 4 VIDEOLewis Hamilton, dărâmat după Marele Premiu al Spaniei: “Cea mai proastă cursă! Zero lucruri pozitive” 5 Neluţu Varga se ia la întrecere cu Gigi Becali! Jucătorul care e aproape de a semna cu CFR Cluj 6 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore
Citește și