Închide meniul

UEFA anunţă sancţiuni pentru cluburile care au înfiinţat Super Liga Europei. Ce se întâmplă cu semifinalele Ligii Campionilor

Antena Sport Publicat: 22 aprilie 2021, 7:04

Comentarii
UEFA anunţă sancţiuni pentru cluburile care au înfiinţat Super Liga Europei. Ce se întâmplă cu semifinalele Ligii Campionilor

UEFA ameninţă cluburile fondatoare ale Super Ligii Europei

"Au existat deja consecinţe într-un fel, deoarece trebuie să trăiască cu ruşinea lor", a spus el, miercuri. Suedezul a declarat apoi că liderii UEFA vor "discuta posibile consecinţe suplimentare", în cadrul unei întâlniri de vineri. "Dar vor exista oricum consecinţe, în special pe probleme de încredere şi cu privire la credibilitatea lor în viitor", a adăugat el.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Aleksander Ceferin: semifinalele din Champions League se joacă

La rândul său, preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, a declarat că echipele "rebele" nu vor fie excluse din Liga Campionilor, sezonul acesta.

O semifinală a Ligii Campionilor este programată pentru săptămâna viitoare, între două dintre aceste echipe, Real Madrid şi Chelsea, aşa că şeful UEFA a fost întrebat la o televiziune slovenă dacă există şanse să nu se joace.

"Cheia este că acest sezon a început deja, aşa că deţinătorii de drepturi ar veni la noi pentru daune dacă nu jucăm semifinalele. Deci, există o posibilitate relativ mică ca acest meci să nu se joace săptămâna viitoare. Dar lucrurile ar putea fi puţin diferite în viitor", a spus el, pentru 24UR, informează marca.com.

Ceferin, răspuns pentru Florentino Perez după dispariţia Super Ligii Europei

De asemenea, conducătorul UEFA a fost întrebat despre comentariile lui Florentino Perez, conform cărora că nu vrea un preşedinte UEFA precum Ceferin.

Reclamă
Reclamă

"Ei bine, asta este mai mult un stimulent pentru mine să rămân. Îşi doreşte un preşedinte care se supune la orice spune, care îl ascultă şi care face ceea ce crede el. Eu fac ceea ce cred eu că este bun pentru fotbalul european şi mondial", a răspuns Ceferin

Şase cluburi din Anglia, Manchester City, Liverpool, Manchester United, Arsenal, Tottenham şi Chelsea, două din Italia, AC Milan şi Inter Milano, şi unul din Spania, Atletico Madrid, au renunţat oficial la Superliga europeană, la 48 de ore de la anunţul înfiinţării. Dintre fondatori, au mai rămas trei grupări, Juventus, Real Madrid şi FC Barcelona, care nu au renunţat oficial la proiect.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

A fost eliminat prea uşor Ştefan Târnovanu, în FCSB - Farul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:37
Marele Arrigo Sacchi, avertisment pentru Cristi Chivu: “Lucrurile vor fi diferite la Inter”
10:27
VideoCursa de Formula 3 din Belgia a fost anulată! Haos din cauza ploii la Spa
9:45
VideoHaos în cursa de Formula 3 de la Spa! Ploaia le dă mari bătăi de cap piloţilor. Cursa a fost întreruptă de două ori
9:40
EXCLUSIVConstantin Popovici, după ce a cucerit bronzul la Mondialele din Singapore: “Am muncit mult pentru această medalie”
9:30
Americanii au anunţat ce medalii va câştiga David Popovici la Campionatul Mondial din Singapore
9:21
Marea dilemă a lui Gigi Becali, înainte de FCSB – Shkendija: “Să vedem”. Anunţul făcut despre Alibec şi Bîrlgea
1 Gigi Becali vrea să dea afară un jucător de la FCSB, după eşecul cu Farul: “A pierdut toate mingile” 2 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 3 Ştefan Târnovanu a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, arbitrului Găman, înainte să fie eliminat în FCSB – Farul 1-2: “E vina mea” 4 Lovitură pentru Dinamo. Echipa de play-off care a intrat în cursa pentru transferul lui Marius Ştefănescu 5 “A venit Găman şi ne-a luat punctele”. Florin Tănase, discurs dur după ce FCSB a fost învinsă de Farul 6 FCSB a primit o veste excelentă înaintea meciului decisiv cu Shkendija!
Citește și