Închide meniul

Ultimele detalii despre transferul lui Olimpiu Moruțan la Ankaragucu! Cerințele celor de la Galatasaray

Viviana Moraru Publicat: 19 august 2023, 11:05

Comentarii
Ultimele detalii despre transferul lui Olimpiu Moruțan la Ankaragucu! Cerințele celor de la Galatasaray

Olimpiu Moruţan, în timpul unui meci amical la Galatasaray/ Profimedia

Ultimele detalii despre transferul lui Olimpiu Moruțan la Ankaragucu au fost dezvăluite în presa din Turcia. Galatasaray a avut o cerință specială, pentru a accepta împrumutul internaționalului român la formația din Superlig, în această vară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Olimpiu Moruțan se va despărți de Galatasaray în această vară și va fi împrumutat, timp de un sezon, la Ankaragucu. Și în sezonul trecut, internaționalul român a fost de asemenea cedat de campioana din Turcia, la Pisa.

Ultimele detalii despre transferul lui Olimpiu Moruțan la Ankaragucu

Presa din Turcia a anunțat că transferul lui Olimpiu Moruțan la Ankaragucu se va oficializa în următoarea perioadă. Turcii anunță că antrenorul celor de la Galatasaray a decis ca internaționalul român să fie cedat din nou în această vară.

Concret, Okan Buruk a vrut să reducă numărul de străini din lotul lui Galatasaray, astfel că Olimpiu Moruțan va fi cedat la Ankaragucu.

Presa din Turcia a mai anunțat că Galatasaray îi va plăti în totalitate salariul lui Moruțan, chiar dacă acesta va fi împrumutat la Ankaragucu. În schimbul acestui fapt, campioana Turciei a avut o cerință specială.

Reclamă
Reclamă

Mai exact, Olimpiu Moruțan a fost impus în primul 11 de la Ankaragucu, pentru a prinde cât mai multe minute și pentru a se putea dezvolta la noua sa echipă.

Contractul lui Olimpiu Moruțan cu Galatasaray expiră în vara lui 2026. Mijlocașul de 24 de ani a fost cumpărat de turci în vara lui 2021, de la FCSB, în schimbul sumei de 4,2 milioane de euro.

Giovanni Becali anunţă că a rezolvat transferul lui Olimpiu Moruţan

Giovanni Becali anunţă că a rezolvat transferul lui Olimpiu Moruţan. Deţinut de Galatasaray, Moruţan va rămâne în Turcia.

Reclamă

Fostul agent de jucători a spus că Olimpiu Moruţan va semna cu Ankaragucu sau Pendikspor, ambele echipe fiind din prima ligă turcă.

„Azi se rezolvă transferul lui Olimpiu Moruțan. Galatasaray a insistat ca jucătorul să rămână în Turcia. Va semna cu Ankaragucu sau cu nou-promovata Pendikspor, care e din Istanbul. E vorba de un împrumut pe un an.

Ambele îl doresc şi îi dau un salariu foarte bun în comparaţie cu ceea ce lua în Italia. Un salariu ca lui Cicâldău. Nu pot să spun, dar un salariu foarte, foarte bun.

Va avea maşină, va avea casă. După care va avea un contract foarte, foarte bun. Aşteptăm un mail din partea amândurora. E ca şi cum dai cu banul. Vedem unde mergem.

Galatasaray vrea să rămână jucătorul în Turcia. Au relaţii bune cu unele echipe, atât economice, cât şi politice”, a spus Giovanni Becali pentru fanatik.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:39
Leo Grozavu, furios după FC Argeș – FC Botoșani 0-0: „Luptă oarbă”
19:24
Mohamed Salah s-a întors la Liverpool şi a atins o nouă bornă impresionantă! Performanţa realizată în victoria cu Brighton
19:18
Filipe Coelho, îngrijorat înaintea jocului cu Hermannstadt: „Nu am avut mult timp să pregătim acest meci”
19:02
Rapid – Oțelul LIVE TEXT (20:30). Giuleștenii vor să-și mărească avansul în fruntea Ligii 1. Echipele de start
18:55
FC Argeș – FC Botoșani 0-0. Moldovenii ratează șansa de a urca pe primul loc
18:53
Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect”
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 4 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 5 Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB. Jucătorul din Liga 1 care semnează: “E la noi” 6 Primele plecări de la Universitatea Craiova după eşecul cu Sparta Praga
Citește și