ULUITOR! Christian Eriksen a marcat un supergol la două minute după ce a revenit în echipa Danemarcei. Au trecut 287 de zile de la momentele teribile de la Euro

Dan Roșu Publicat: 26 martie 2022, 23:03

Christian Eriksen se bucură după marcarea unui gol

Fabrizio Romano

• Christian Eriksen a marcat un supergol
  • Eriksen a marcat la 287 de zile de la Euro 2020

Christian Eriksen a marcat primul său gol de la revenirea la echipa naţională. Mijlocaşul a înscris în meciul Olanda – Danemarca, la doar două minute după ce a fost trimis pe teren, în repriza secundă.

Eriksen a marcat în minutul 47 după un şut în forţă, din interiorul careului, care l-a lăsat fără replică pe portarul
Flekken. Reuşita a venit după o pasă perfectă a lui Olsen.

Golul a venit la 287 de goluri de la teribilul moment de la Euro 2020, atunci când a suferit un infarct în meciul cu Finlanda.

Intră aici pentru a vedea golul lui Eriksen

Christian Eriksen, convocat la naţionala Danemarcei, la 9 luni după ce a suferit stopul cardiac

Christian Eriksen a fost convocat la echipa naţională a Danemarcei la nouă luni după ce a suferit un stop cardiac pe teren, la meciul cu Finlanda de la Euro-2020, informează BBC.

Federaţia daneză a anunţat că Eriksen a fost inclus în lotul pentru meciurile amicale cu Olanda şi Serbia, din 26 (în deplasare) respectiv 29 martie (acasă).

Eriksen a fost convocat la echipa naţională

După se s-a prăbuşit pe teren la 12 iunie 2021, jucătorului i s-a implantat un defibrilator. El a fost nevoit să-şi rezilieze contractul cu Inter Milano, în decembrie, deoarece fotbaliştii aflaţi în asemenea situaţii, cu defibrilator implantat, nu au drept de joc în Italia.

În ultima zi a perioadei de transferuri din ianuarie, Christian Eriksen a semnat un contract până la finalul sezonului cu gruparea engleză Brentford şi a redebutat în Premier League, la 26 februarie.

Danemarca este calificată la turneul final al Cupei Mondiale din Qatar, care va avea loc la finalul acestui an.

Eriksen, moment amuzant în Premier League

Christian Eriksen a fost protagonistul unui moment viral în timpul meciului Norwich – Brentford 1-3. Un adversar a fost faultat de danez și a avut o reacție de milioane.

Christian Eriksen a fost titular în Norwich – Brentford 1-3 și a oferit faza meciului. Danezul l-a faultat pe Brandon Williams, care a avut o reacție de milioane.

Tânărul fotbalist împrumutat de la Manchester United a fost scos din sărite, însă l-a îmbrățișat pe mijlocaș, după ce a realizat instantaneu drama adversarului său de la EURO 2020.

Momentul a făcut în scurt timp înconjurul lumii, iar fanii l-au lăudat pe Brandon Williams pentru maniera în care a gestionat momentul.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

mart.
23:35
Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania
28
mart.
23:35
Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul!
28
mart.
23:01
FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se!
28
mart.
23:01
Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine”
28
mart.
22:16
VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte
28
mart.
22:15
Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024
28
mart.
21:50
Eliza Samara – Wang Yidi (vineri, 07:30, AntenaPLAY), duel pentru sferturile de finală de la WTT Champions Incheon 2024
28
mart.
21:37
VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor
28
mart.
21:29
Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el”
28
mart.
20:30
Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune!
Franţa e noua campioană europeană la handbal masculin, după o finală dramatică
Handbal • 28 ian., 20:18
Franţa – Danemarca 33 – 31. Franţa e noua campioană europeană la handbal masculin, după o finală dramatică
Spania - Olanda 7-8, în AntenaPLAY
Alte sporturi • 13 ian., 22:20
Spania – Olanda 7-8, în AntenaPLAY! Olanda a câştigat Campionatul European de polo feminin. A răpus campioana en-titre!
Norvegia s-a calificat dramatic în finala Campionatului Mondial
Handbal • 15 dec., 21:25
Norvegia s-a calificat dramatic în finala Campionatului Mondial! Victorie cu Danemarca, după un gol marcat în ultima secundă