Franţa a renunţat la gradele de ocupare a stadioanelor şi sălilor de sport, însă spectatorii care doresc să asiste la meciuri trebuie să prezine un certificat sanitar, a anunţat ministrul delegat al Sporturilor, Roxana Mărăcineanu, potrivit lefigaro.fr.
Veşti excelente pentru fotbalul francez. Anunţul Roxanei Mărăcineanu
“Nu există nicio limită pentru gradul de ocupare a stadioanelor, astăzi“, a spus membrul guvernului înainte de a preciza că intrarea se va face numai cu condiţia prezentării unui certificat sanitar.
“Pentru a avea stadioane complete în Ligue 1 şi în alte competiţii, va fi necesar să treci prin cerinţele permisului sanitar, deci prin vaccinare ca prioritate”, a spus Mărăcineanu, potrivit news.ro.
Prezentarea permisului sanitar nu se va limita la incintele sportive. Toate persoanele care doresc să exercite o activitate fizică într-o cameră închisă, cum ar fi sălile de sport, vor fi, de asemenea, afectate de această măsură.
“Din luna august, de la prima intrare într-un loc, veţi avea nevoie de permisul sanitar. Este o modalitate prin care ecosistemul sportiv şi de agrement încurajează vaccinarea”, a explicat ministrul.
Permisul sanitar este, de la 1 iulie similar, cu Certificatul digital european Covid. Noul sezon din Ligue 1 va lua startul la începutul lunii august. PSG a făcut transferuri stelare şi i-a încântat pe fani.
- certificat sanitar
- franța
- ligue 1
- lille
- ministrul sportului
- olympique marseille
- pandemie
- psg
- restricţii
- roxana mărăcineanu
- Se anunţă stadioane pline în noul sezon din Ligue 1
- Detaliile oferite de Roxana Mărăcineanu
- Cupa Mondială Echipe Mixte 2025 e live în AntenaPLAY (30 noiembrie - 7 decembrie)
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Ce notă a primit Ianis Hagi după ce Alanyaspor a făcut egal cu liderul din Conference! Umit Akdag, omul meciului
- Trucul cu apa la care apelează Cristiano Ronaldo în timpul meciurilor. De ce nu o bea niciodată
- Fostul antrenor al lui Daniel Pancu și Florentin Petre, în stare critică. Cu ce boală gravă luptă
- Cu Răzvan Marin eliminat, AEK Atena a câştigat dramatic! Cristi Chivu, prima victorie după două înfrângeri cu Inter
- Cristi Chivu a tranşat conflictul cu Lautaro: “Eu iau decizii”
































