Închide meniul

VIDEO | Om al străzii, lovit și umilit! Filmarea care a scandalizat Brazilia l-a făcut pe Juninho să ia atitudine

Antena Sport Publicat: 12 aprilie 2020, 5:40

Comentarii
VIDEO | Om al străzii, lovit și umilit! Filmarea care a scandalizat Brazilia l-a făcut pe Juninho să ia atitudine

Juninho îl ajută pe omul străzii care a fost agresat

Filmarea este realizată chiar din mașina agresorului. Omul străzii vine la geam și îi cere bani, iar bărbatul vorbește cu el și chiar scoate o bancnotă de 20 de reali. Apoi, brusc își schimbă atitudinea și îi dă o palmă amărâtului, îl numește "vagabond" și îi spune să se ducă la muncă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Imaginile au iscat o adevărat revoluție pe rețelele de socializare și foarte mulți oameni au vrut să-i dea o mână de ajutor omului străzii. 

Juninho a luat atitudine

Fostul jucător al lui Olympique Lyon, Juninho Pernambucano, a fost și el șocat de filmare și s-a hotărât să se implice. A luat legătura cu avocatul său din Brazilia pentru a-l găsi pe cel agresat. 

"După tortură (de nemăsurat, inexplicabilă), umilirea cuiva este cea mai gravă agresiune împotriva ființelor umane. Te afectează mai mult decât palma în sine. Rogerio Pereira (n.r. avocatul lui Juninho) va conduce procesul", a fost prima reacție a starului brazilian. 

Reclamă
Reclamă

Juninho a aflat cine este omul străzii. Numele său este Anderson și are probleme cu drogurile. Fostul fotbalist a decis să îl ajute în cel mai bun mod cu putință. 

"Îl vom trimite pe Anderson, cu acordul lui, la o clinică de dezintoxicare, unde va fi în siguranță pentru cel puțin trei luni. Familia lui Anderson a avut cuvinte frumoase despre el. Iar el este conștient că are nevoie de ajutor", a fost mesajul de pe Twitter al lui Juninho. 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Pleacă Mircea Lucescu după meciul României cu San Marino?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:13
România U19, calificată în faza decisivă a preliminariilor de la EURO. Victorie la scor contra Islandei
18:13
Camelia Voinea acuză un şantaj după apariţia imaginilor în care şi-ar fi abuzat verbal fiica! Ce a spus Sabrina
18:05
Constantin Budescu i-a ironizat pe contestatarii lui Mircea Lucescu: “Dacă nu le convine unora, poate să plece”
18:01
Miodrag Belodedici, verdict despre șansele României la baraj: “Toți vor să joace împotriva noastră, nu?”
18:00
LIVE SCOREIrak – Emiratele Arabe Unite se joacă ACUM. Cosmin Olăroiu luptă pentru calificarea la World Cup 2026
17:52
EXCLUSIVDecizia lui Mircea Lucescu înainte de România – San Marino, ultimul meci al tricolorilor din preliminarii!
1 Afacerea în care Cosmin Olăroiu a investit milioanele arabilor: “Nu mă văd antrenând la 80 de ani, ca Lucescu” 2 “L-au suspendat” Selecţionerul Mircea Lucescu a apelat la UEFA, iar forul european a luat decizia! 3 EXCLUSIVAcuze fără precedent la adresa Cristinei Neagu. Atacul handbalistei care ne-a adus Liga Campionilor 4 Prima mutare făcută de FCSB. De astăzi este la club, Meme Stoica a făcut anunţul 5 Marius Șumudică, ținta unui derapaj șocant: “Schizofrenic, gunoi absolut. Se considera cel mai tare antrenor” 6 Denis Drăguş a plecat din cantonamentul naţionalei. Mircea Lucescu: “Nici nu l-am mai văzut”
Citește și