Villarreal – FC Barcelona 1-3 | Catalanii fac spectacol în La Liga! Gruparea blaugrana, al doilea succes consecutiv în La Liga în „era Xavi”

De Dragoș Vasile
Publicat: 28 noiembrie 2021, 0:02

Villarreal - FC Barcelona s-a încheiat cu victoria la scor a catalanilor, 1-3, care au ajuns la al doilea succes consecutiv în La Liga în "era Xavi".

FC Barcelona bucurie gol

Villarreal - FC Barcelona 1-3

Villarreal – FC Barcelona 1-3

După o primă repriză fără goluri, Frenkie de Jong a deschis scorul, în minutul 48. După ce bifase 28 de meciuri consecutive fără reuşite, mijlocaşul olandez a marcat primul gol din ianuarie încoace.

Avantajul catalanilor nu a durat mult. „Perla” Samuel Chukwueze a restabilit egalitatea, în minutul 76. Fotbalistul nigerian este jucătorul lui Villarreal care a marcat cele mai multe goluri pe „La Ceramica”, trei goluri în patru meciuri.

Memphis Depay a adus liniştea în tabăra catalanilor cu reuşita din minutul 88, iar Philippe Coutinho a închis tabela din penalty.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona ocupă locul 7 în La Liga, cu 23 de puncte, în timp ce Villarreal ocupă locul 12, cu 16 puncte.

🚨 𝐅𝐔𝐋𝐋 𝐓𝐈𝐌𝐄!!! 🚨#VillarrealBarça pic.twitter.com/qtZznVdIC1
— FC Barcelona (@FCBarcelona) November 27, 2021

Barcelona putea să facă un pas uriaş pentru calificarea în faza următoare a UEFA Champions League, însă s-a încurcat cu Benfica chiar pe Camp Nou, scor 0-0.

În ultimul meci din faza grupelor, catalanii sunt obligaţi să o învingă pe Bayern pentru a obţine biletele pentru „optimile” de finală.

După remiza albă cu lusitanii, Xavi a avut un discurs fabulos. „A fost un meci bun. Nu îmi convine rezultatul. Am jucat ca să câştigăm. Nu sunt nervos, dar e o ruşine. Am pierdut o oportunitate. Mai avem un singură şansă. Sunt fericit cu ceea ce arată băieţii. Am avut multe ocazii, dar trebuie să şi profităm. Totul a fost perfect cu excepţia golului. Mergem la Munich să câştigăm, nu avem încotro. Putem să ne batem cu oricine. Avem această iluzie”, a transmis Xavi la finalul meciului, citat de Marca.

Mihai Petre, la AS.ro LIVE

Barcelona - Real Madrid 2-3 | Joan Laporta a mers în vestiar la finalul meciului
Fotbal extern • 13 ian., 13:46
Barcelona – Real Madrid 2-3 | Joan Laporta a mers în vestiar la finalul meciului! Discursul spectaculos al președintelui catalanilor
Fotbal • 12 ian., 23:35
Inter – Juventus 2-1. Alexis Sanchez a adus primul trofeu al sezonului pentru campioana Italiei. Barcelona – Real Madrid 2-3! Răzvan Lucescu, victorie uriașă în PAOK – Panetolikos 2-0
Barcelona - Real Madrid 2-3
Fotbal extern • 12 ian., 23:30
Barcelona – Real Madrid 2-3. Nebunie totală în El Clasico! „Galacticii” s-au calificat în finala Supercupei Spaniei. Valverde, eroul serii
13:45 FotoUpdate: Edi Iordănescu a plecat de la sediul FRF, unde a negociat cu Burleanu preluarea naționalei României 13:41 VIDEOAustralian Open 2022 | Nick Kyrgios i-a lăsat mască pe toţi! A servit printre picioare și a câștigat punctul. Fanii au aplaudat la scenă deschisă 13:15 Australian Open 2022 | Dezvăluiri despre viitoarea adversară a Simonei Halep! Carieră plină de probleme. Ce s-a întâmplat în ultimul meci direct între cele două 13:04 Australian Open 2022 | Simona Halep: ”E unul dintre visurile mele!”. Dezvăluirea Simonei, după calificarea în turul 2 12:45 Gigi Becali uimește din nou! Unde a început să construiască o nouă biserică! ”Eu dau de mâncare la mii de copii” 12:42 Marco Serra, ”în stare de șoc” după eroarea gravă de arbitraj din AC Milan – Spezia 1-2! Zlatan Ibrahimovic, gest de mare campion 12:18 Francisco „Paco” Gento, legenda lui Real Madrid, a murit la 88 de ani 12:05 Australian Open 2022 | Mats Wilander o vede pe Simona Halep din nou pe locul 1 WTA! Ce ar face pentru asta dacă ar fi în locul Simonei 11:53 ”Inacceptabil!” Deian Sorescu și Steliano Filip, blocați la Dinamo. Fotbaliștii au oferte, însă conducerea din Ștefan cel Mare nu este mulțumită 11:37 Australian Open 2022 | Simona Halep ne dă speranțe după calificarea în turul 2: ”Am încredere că există o șansă pentru un rezultat mare”