Yassine Bounou a semnat contractul cu Al Hilal şi va fi coechipier cu Neymar în Arabia Saudită. Şeicii l-au convins pe portarul de 32 de ani cu un salariu spectaculos.
După ce a jucat în Supercupa Europei, cu FC Sevilla, Yassine Bounou a parafat o înţelegere cu gruparea saudită Al-Hilal. Bounou tocmai ratase un trofeu. A cedat în meciul cu Manchester City la lovituri de departajare.
Yassine Bounou a semnat cu Al Hilal şi va fi coechipier cu Neymar
Contractul jucătorului este valabil până în 2026. Jurnaliştii de la marca.com anunţă că în conturile andaluzilor vor intra aproximativ 21 de milioane de euro. Şi portarul va primi o sumă uriaşă. Va încasa un salariu net care depăşeşte 12 milioane de euro pe an. Este de şase ori mai mult decât încasa în La Liga.
🎬 ياسيـن.. يخط الحرف الأول ✍🏻💙#بونو_هلالي pic.twitter.com/cEa4HKWOuP
— نادي الهلال السعودي (@Alhilal_FC) August 17, 2023
Bounou a apărat poarta echipei FC Sevilla timp de cinci sezoane. El a câştigat cu echipa spaniolă de două ori Liga Europa (2020, 2023).
Portarul care în urmă cu opt ani a fost în probe şi în România, la Ceahlăul Piatra Neamţ, a fost dorit şi de echipe precum Bayern Munchen şi PSG. De asemenea, s-a vorbit la un moment dat de posibilitatea ca el să ajungă la Real Madrid, înainte ca formaţia de pe Santiago Bernabeu să îl aducă pe Kepa, după ce Courtois s-a accidentat.
Al-Hilal a recrutat în această vară nume importante din fotbalul mondial: Neymar, Kalidou Koulibaly, Sergej Milinkovic-Savic, Ruben Neves.
Neymar a avut cerințe incredibile pentru el și familia lui
Neymar a avut cerințe incredibile pentru el și familia lui, de la șeicii de la Al Hilal. Starul brazilian în vârstă de 31 de ani și-a trecut în contract clauze uluitoare, iar șefii clubului din Arabia Saudită i-au făcut toate poftele.
