Yeremi Pino, noua senzație din La Liga! Puștiul de 19 ani a marcat 4 goluri în Villarreal – Espanyol și intrat în istorie

Dragoș Vasile Publicat: 27 februarie 2022, 16:49

Yeremi Pino, noua senzație din La Liga

Yeremi Pino a fost de neoprit în meciul cu Espanyol. Mijlocașul de doar 19 ani al lui Villarreal a marcat de patru ori în poarta rivalilor, în doar 53 de minute. Acesta a reușit un hat-trick în prima repriză, iar al patrulea gol a venit la începutul reprizei secunde. A fost pentru prima dată în cariera sa când reușește o ”dublă” și un hat-trick.

La 19 ani și 130 de zile, Yeremi Pino este al doilea cel mai tânăr jucător din top 5 campioane ale Europei care marchează un hat-trick în prima repriză a unui meci din sezonul 2006-2007 încoace.

Lider în acest clasament este Ousmane Dembele, care la 18 ani și 296 de zile marca de trei ori în poarta lui Nantes, în perioada în care evolua la Rennes.

Cotat la 30 de milioane de euro pe site-urile de specialitate, Yeremi Pino mai marcase două goluri în La Liga și unul în UEFA Champions League în acest sezon. Acesta a bifat 32 de apariții pentru Villarreal, în toate competițiile.

Villarreal și Juventus au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din turul optimilor din UEFA Champions League.

Dusan Vlahovic a deblocat tabela după numai 32 de secunde de la startul meciului. Sârbul a finalizat cu un șut din întoarcere și și-a trecut în cont primul gol într-un duel din Champions League, chiar la prima sa apariție în prestigioasa competiție.

Spaniolii au restabilit egalitatea în minutul 66, prin Dani Parejo. Mijlocașul spaniolilor a profitat de o neatenție în defensiva torinezilor și a transformat în gol o centrare, complet scăpat din marcaj.

Cine va fi golgheterul Ligii 1?

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”