Zinedine Zidane i-a spus “pas” celui mai bogat club din lume! De ce a refuzat “Zizou” să o antreneze pe Newcastle. Planul francezului, dat de gol de englezi

Dragoș Vasile Publicat: 15 octombrie 2021, 14:20

Comentarii
Zinedine Zidane i-a spus pas celui mai bogat club din lume! De ce a refuzat Zizou să o antreneze pe Newcastle. Planul francezului, dat de gol de englezi

profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Zinedine Zidane i-a spus “pas” lui Newcastle

Newcastle este cel mai bogat club din lume. „Coțofenele” au fost cumpărate de către Mohammed bin Salman, prințul moștenitor al Arabiei Saudite, pentru aproximativ 300 milioane de euro. Cu toate acestea, Zinedine Zidane a refuzat propunerea de a antrena în Premier League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Motivul principal, scrie mirror.co.uk, este faptul că “Zizou” își dorește să preia naționala Franței în viitorul apropiat. Planul lui Zidane, notează englezii, este să aștepte până când contractul lui Didier Deschamps va expira.

În vârstă de 49 de ani, Zinedine Zidane a cucerit 11 trofee cu Real Madrid. Francezul a preluat prima dată gruparea de pe Santiago Bernabeu în ianuarie 2016. În doar doi ani şi aproape cinci luni, el a câştigat nouă trofee cu formaţia madrilenă: de trei ori consecutiv Liga Campionilor (2016-2018), campionatul Spaniei în 2017, Supercupa Spaniei în 2017, Supercupa Europei în 2016 şi 2017, şi Cupa Mondială a cluburilor, în aceiaşi ani.

Francezul a revenit la conducerea tehnică a Realului pe 11 martie 2019, după 284 de zile de la plecarea sa, în locul lui Santiago Solari. În al doilea mandat, el a cucerit titlul în Spania şi Supercupa Spaniei, în sezonul 2019/2020.

Zinedine Zidane, înlocuitorul lui Didier Deschamps la naţionala Franţei

Didier Deschamps a fost numit la naţionala Franţei în 2012. Acesta a bifat o finală de EURO, în 2016, şi a cucerit titlul mondial, în 2018, și Liga Națiunilor, în 2021. Totuşi, eliminarea din optimile de finală de la Campionatul European 2020 a lăsat urma adânci.

Reclamă
Reclamă

Noel Le Graet, preşedintele Federaţiei Franceze de Fotbal, nu s-a ferit să recunoscă cine e succesorul actualului selecţioner. „Zidane va veni la naționala Franței. Când? Nu știu”, a anunţat şeful Federaţiei Franceze de Fotbal, citat de L’Equipe.

Contractul lui Deschamps expiră în 2022, după Campionatul Mondial din Qatar, însă o decizie finală va fi luată în curând, precizează sursa citată.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:54

VIDEOGică Hagi i-a luat apărarea lui Marian Aioani, după gafa din Georgia – România 1-1: “Sper să înveţe”

23:24

Georgienii au remarcat un “tricolor”, după remiza cu România: “A dezamorsat pericolul”

23:11

VIDEOVeste mare primită de Louis Munteanu! Anunţul făcut de DC United, imediat după golul marcat în Georgia – România

23:04

EXCLUSIVDavid Matei, în al nouălea cer după debutul la echipa națională! Ce i-a transmis Gică Hagi înainte să intre pe teren

22:50

EXCLUSIVFlorinel Coman, reacție după primul meci la națională în 571 de zile: „Cu încredere vom putea ajunge departe”

22:50

VideoRezumatul meciului Georgia – România 1-1. Remiză pentru Gică Hagi, la revenirea pe banca naţionalei

1 Ioan Ovidiu Sabău s-a înţeles cu clubul şi revine pe banca tehnică! 2 NEWS ALERTPlecat de la Dinamo şi dorit de FCSB, Kennedy Boateng a semnat 3 Se face transferul lui Lindon Emerllahu la FCSB? Fotbalistul a dat răspunsul la ofertă 4 FCSB a găsit fundaș stânga pentru viitorul sezon. Merge în cantonament. Gigi Becali: “Fotbalist de fotbalist!” 5 Exod la un club de Liga 1! Șase plecări în aceeași zi 6 Darius Olaru l-a sunat pe Gigi Becali după victoria FCSB-ului cu Dinamo şi a avut o dorinţă clară
Citește și