În duelul dintre Napoli şi Lazio (3-1), atacantul de 30 de ani a marcat din penalty golul cu numărul 36 al acestei stagiuni, în Serie A.
El a egalat recordul stabilit de argentinianul Gonzalo Higuain la Napoli în sezonul 2015-2016. În Serie A, în acest sezon, el i-a depăşit pe Cristiano Ronaldo (31 de goluri) şi pe Romelu Lukaku (23 de goluri).
În acest sezon, în Top 5 campionate din Europa, doar 6 jucători au marcat cel puţin 36 de goluri într-un sezon: Cristiano Ronaldo, Gonzalo Higuain, Zlatan Ibrahimovic, Lionel Messi, Luis Suarez şi Ciro Immobile.
Ciro Immobile a câştigat Gheata de Aur a Europei
Succesul lui Ciro Immobile nu este doar pe plan intern. Pentru ca sezonul său să fie unul uriaş, italianul a câştigat şi Gheata de Aur a Europei.
După ce l-a depăşit pe Robert Lewandowski (34 de goluri), Immobile a profitat de ultimele meciuri mai slabe făcute de Cristiano Ronaldo în tricoul lui Juventus.
Francesco Totti fusese ultimul italian care pusese mâna pe prestigiosul trofeu (2007). De atunci, doar 4 jucători au mai câştigat titlul, Forlan, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi şi Luis Suarez.
- Ciro Immobile a marcat 36 de goluri în acest sezon, în Serie A
- Doar Gonzalo Higuain reuşise această performanţă în istorie
- Ciro Immobile a câştigat Gheata de Aur a Europei
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Panathinaikos - PAOK, turul semifinalei Cupei Greciei, e live în AntenaPLAY, miercuri, de la ora 20:30
- Peluza Sud Craiova a sărbătorit victoria din instanță a lui Adrian Mititelu. Bannerul afișat la “Ion Oblemenco”
- Adrian Mititelu a câștigat procesul pentru palmaresul Universității Craiova! Lovitură pentru Rotaru
- Cătălin Hîldan ar fi împlinit 50 de ani! Mesajul emoţionant al lui Florentin Petre: “Dinamo încă te strigă”
- Florin Prunea şi Ilie Dumitrescu s-au contrat în legătură cu scandalul pariurilor: “Vrei să protejezi FRF”!
- Ilie Stan începe lupta pentru banii neprimiți de la Gloria Buzău: “Ai la dispoziție 6 mil. de € și nu reușești”


































