Academica Clinceni a pierdut licenţa pentru Liga 1! Dinamo şi-a asigurat prezenţa la baraj

Dan Roșu Publicat: 17 martie 2022, 12:48

Comentarii
Academica Clinceni a pierdut licenţa pentru Liga 1! Dinamo şi-a asigurat prezenţa la baraj

Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Academica Clinceni a cerut intrarea în insolvenţă, dar Tribunalul Ilfov a respins-o. Conform gsp.ro, chiar dacă ar mai putea face apel, ilfovenii nu se mai pot încadra în termenul prevăzut de FRF pentru licenţiere, aspect recunoscut şi de primarul Adrian Budeanu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Academica Clinceni nu va primi licenţa. Adrian Budeanu: Nu mai este nicio şansă

“Nu mai este nicio șansă, gata! Apelul e de durată, cel puțin două luni. Următorul termen ar pute fi în aprilie-mai. Trece perioada de a lua licența. Nu mai putem lua licența.

Situația poate fi deblocată doar dacă apare cineva și girează în numele clubului Academica cu un imobil, ceva. Atunci pot fi deblocate conturile din ANAF și plătite eșalonat datoriile în interval de 5 ani. E complicat, nu putem face operațiuni bancare”, a spus Budeanu pentru sursa citată.

Academica Clinceni nu scapă de retrogradare

Academica rămâne cu datorii de 900.000 de euro. „Datoriile la jucători sunt de 200.000 de euro, restul sunt la ANAF, iar foarte puțin la creditori”, a mai spus Budeanu.

Astfel, Dinamo beneficiază de situaţia ilfovenilor şi are ca şi asigurat locul 14, ultimul care duce la barajul pentru salvarea de la retrogradare. Câinii roşii au 9 puncte, cu două peste Academica Clinceni. Gazul are -1 punct.

Reclamă
Reclamă

Gaz Metan Mediaş, situaţie dezastruoasă

Gaz Metan Mediaş este cu un picior în groapă! Medieşenii au primit o nouă depunctare, tot din cauza datoriilor faţă de foşti antrenori şi jucători.

Comisia de Disciplină din cadrul FRF i-a depunctat cu două puncte pe medieşeni, după ce aceştia nu au stins datoriile faţă de Ronaldo Diaconu. După această decizie, Gazul a ajuns la cota -1 în clasamentul play-out-ului Ligii 1.

Decizia a venit la o săptămână după ce Gaz Metan încasase o altă lovitură, mai dură. O depunctare de 8 puncte, tot din cauza sumelor de bani rămase restante către foşti angajaţi. În total, medieşenii au fost depunctaţi cu 24 de puncte.

Reclamă

Clasament play-out Liga 1

  • 1. FC Botoşani 26p
  • 2. UTA Arad 23p
  • 3. Rapid 23p
  • 4. Sepsi 23p
  • 5. Chindia Târgovişte 19p
  • 6. U Craiova 1948 18p
  • 7. CS Mioveni 15p
  • 8. Dinamo 9p
  • 9. Academica Clinceni 7p
  • 10. Gaz Metan Mediaş -1p
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Merită Istvan Kovacs să arbitreze finala Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
5:04

Iordania – Algeria, 06:00, LIVE VIDEO (Antena 1, AntenaPLAY). Mahrez, titular. Echipele de start

5:00

VIDEONorvegia 3-2 Senegal. Meci superb la New York! Pedersen şi dubla lui Haaland trimit “vikingii” în 16-imile Cupei Mondiale

3:50

VIDEOFranța 3-0 Irak. Mbappe, dublă la meciul 100 pentru Franța! Partida a fost suspendată timp de două ore

1:48

Julian Alvarez a răbufnit după meciul Argentinei! A cerut la microfon transferul: „Știți că sunt o persoană sinceră!”

1:40

VideoMeciul Franţa – Irak, suspendat din cauza unei furtuni! Primul meci întrerupt de la Cupa Mondială 2026

0:32

Final fericit în scandalul de la Mondial! Jeremy Doku a devenit tată! Când revine în SUA

1 Transfer pregătit de Universitatea Craiova. O nouă mutare de Liga Campionilor 2 Denis Drăguş, liber spre FCSB. Anunţul din Turcia care îi dă speranţe lui Gigi Becali 3 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 4 Fostul fotbalist de la FCSB a recunoscut un adevăr dureros: „Din cauza drogurilor mi-am pierdut cariera” 5 Mesajul lăsat de iranieni în vestiar pentru Donald Trump şi americani 6 Brazilianul Gustavo Cascardo a semnat în Liga 1
Citește și