Academica Clinceni – Rapid 0-1. Reacția lui Adrian Mutu, după a 3-a victorie consecutivă: “Le-am spus asta băieților!”. Cum a comentat penalty-ul ratat de Adrian Bălan: “Am fost și eu fotbalist…”

De Cosmin Cioboată
Publicat: 19 martie 2022, 17:31
Actualizat: 19 martie 2022, 19:30

Adrian Mutu a oferit prima reacție, după Academica Clinceni - Rapid 0-1. Antrenorul giuleștenilor a lăudat atitudinea jucătorilor săi și a vorbit despre penalty-ul ratat de Adrian Bălan în minutul 4.

Adrian Mutu, în timpul unui meci

Adrian Mutu, în timpul unui meci / Hepta

Academica Clinceni – Rapid 0-1. Adrian Mutu, 3 victorii în 3 meciuri. Reacția antrenorului giuleștenilor

Academica Clinceni – Rapid 0-1. Adrian Mutu a ajuns la 3 victorii din tot atâtea meciuri pe banca giuleștenilor.

Rapid a câștigat duelul cu Academica Clinceni, din etapa a doua a play-out-ului, scor 1-0.

“Știam că va fi un meci complicat, le-am zis băieților. Mai ales la nivel mental. Și s-a dovedit că așa a fost. A fost și mai greu, după penalty-ul ratat. Dacă dădeam gol, ne făceam meciul mult mai ușor. M-a mulțumit atitudinea băieților, au luptat pentru fiecare minge. Le-am spus și înainte de meci și la pauză că trebuie să luptăm dacă vrem să obținem victoria.

Normal că s-a simțit o apăsare (n.r. – pentru Adrian Bălan). S-a simțit că a avut moralul jos. Am fost și eu fotbalist și știu că dacă ratezi un penalty în primele minute, meciul devine mult mai complicat. Dar nu e nicio problemă, să ne amintim că Adi a marcat în meciul precedent (n.r. – cu Dinamo) și ne-a ajutat.

Am fost să îi salutăm pe suporteri după victorie. Chiar dacă a părut o victorie chinuită, pe teren a fost altfel, am dominat. Terenul și vântul nu ne-au avantajat, dar nu mai contează. Am reușit să luăm cele 3 puncte.”, a spus Adrian Mutu, pentru digisport.ro.

Romario Moise a marcat unicul gol al meciului din „Ștefan cel Mare”

Rapid a ajuns la 3 victorii din 3 posibile, sub comanda lui Adrian Mutu. Giuleștenii s-au impus în această după-amiază în partida cu Academica Clinceni, scor 1-0, în etapa a 2-a din play-out.

Romario Moise a marcat unicul gol al meciului din “Ștefan cel Mare” în minutul 67, cu o lovitură de cap. Antonio Sefer a fost omul cu centrarea.

Trupa lui Adrian Mutu se află pe locul al doilea în play-out, cu 26 de puncte, la 3 lungimi sub FC Botoșani.

În următoarea etapă, Rapid și FC Botoșani se vor afla față în față, pentru poziția de lider în play-out-ul Ligii 1.

Mihai Iosif, în timpul unui meci pentru Rapid
Fotbal intern • 28 iun., 23:24
Mihai Iosif, reacţie savuroasă după acuzaţiile de blat: „Rapidiștii înjură ‘cu talent’, dar să meargă la poliţie!”
Vestea primită de handbaliştii de la Dinamo
Handbal • 28 iun., 23:17
Urnele pentru tragerea la sorţi a grupelor din Champions League la handbal! Fetele de la Rapid şi CSM Bucureşti îşi aşteaptă adversarele. Surpriză uriaşă pentru „dulăii” de la Dinamo