CFR Cluj, campioana României 2021! Andrei Burcă: „Toată lumea ne cataloga bătrâni!” Momentul decisiv: „Am marcat acel gol la Giurgiu!”Ce a spus de o plecare

Publicat: 18.05.2021, 22:44.
Actualizat: 19.05.2021, 0:24

Andrei Burcă, după ce CFR Cluj a devenit campioană, s-a arătat extrem de încântat de faptul că a reuşit să o ajute pe CFR Cluj să câştige al patrulea titlu consecutiv.

Andrei Burcă

Andrei Burcă, decisiv pentru CFR Cluj în acest play-off

Andrei Burcă, după ce CFR Cluj a devenit campioană, s-a arătat extrem de mulţumit de aportul pe care şi l-a adus în acest sezon. CFR Cluj a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa FC Botoşani, şi a câştigat al patrulea titlu consecutiv de campioană a României şi al şaptelea din istoria sa. Unica reuşită a meciului a fost semnată de Ţigănaşu, în proprie poartă, în minutul 53. Andrei Burcă este cel care a provocat autogolul marcat de Ţigănaşu. Burcă este şi cel care a egalat în minutul 93, la Giurgiu, în derby-ul cu FCSB. Acel gol a menţinut echipa lui Edi Iordănescu pe primul loc.

Andrei Burcă, după ce CFR Cluj a devenit campioană: „Toată lumea ne cataloga bătrâni

Andrei Burcă a ieşit din nou la rampă. Fundaşul lui CFR Cluj a provocat autogolul care a deschis scorul în confruntarea cu FC Botoşani, meci la capătul căruia ardelenii au  câştigat al patrulea titlu consecutiv.

Faza autogolului a început în minutul 53, când Ciprian Deac a executat un corner. Andrei Burcă şi a trimis cu capul spre poarta lui Pap, iar portarul oaspeților a fost păcălit de devierea lui Țigănașu.

FCSB a remizat cu CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1. Andrei Vlad a gafat în minutul 90+3 şi l-a ajutat pe Andrei Burcă să restabilească egalitatea. Andrei Burcă a fost extrem de fericit după ce CFR Cluj a devenit campioană.

Nu ştiu dacă a mai reuşit altcineva după Revoluţie. Au fost două meciuri foarte grele, după înfrângerea cu Sepsi. Mă bucur că mi-am ajutat echipa, că am marcat în acel minut la Giurgiu că altfel nu eram în această postură. Toată lumea ne cataloga bătrâni, că nu mai avem vlagă. Vreau să mă bucur de aceste momente, este o realizare să fim campioni (n.r. – întrebat dacă va plec)„, a spus Andrei Burcă, după ce CFR Cluj a devenit campioană, la Digisport.

CFR Cluj a devenit campioana României

Andrei Burcă a marcat unicul gol al meciului în minutul 53, datorită unei devieri norocoase. Arlauskis i-a salvat pe ardeleni în prelungiri, când a intervenit decisiv în fața lui Al Mawas. S-a terminat 1-0 pentru CFR Cluj, iar ardelenii au cucerit al 4-lea titlu la rând. Acesta este şi primul trofeu pentru Edi Iordănescu ca antrenor.

Edi Iordănescu, la AS.ro LIVE

CFR Cluj debutează în grupele Conference League
Fotbal • 16:17
Jablonec – CFR Cluj LIVE TEXT (22:00). Campioana României debutează în grupele Conference League! Echipele probabile
Denis Alibec
Fotbal intern • 13:35
Accidentarea lui Denis Alibec, mai gravă decât se credea! Veşti dezastruoase pentru Dan Petrescu. Cât va mai lipsi atacantul lui CFR Cluj
Edi Iordănescu este antrenorul lui FCSB
Fotbal intern • 9:54
Edi Iordănescu vrea să transforme FCSB într-o echipă de viteziști: „Îmi doresc o formație care să atace!” Principalul obiectiv al tehnicianului
Cine sunt fostele soții ale lui Toni Iuruc. Partenerul Simonei Halep a mai fost căsătorit de două ori
1
Foto Dezvăluiri răvăşitoare în documentarul despre Michael Schumacher, care tocmai a fost lansat. Soţia lui a început să plângă. Imagini unice
16:17 Jablonec – CFR Cluj LIVE TEXT (22:00). Campioana României debutează în grupele Conference League! Echipele probabile 15:51 EXCLUSIV AS.ro LIVEAre și Dinamo campionul ei… la SPLASH! Cristi Pulhac, dezvăluiri din interior: ”Voi nu sunteți sănătoși la cap, vreți să mergem la Tokyo :)” 15:36 OFICIAL | Alex Ioniţă a revenit la Rapid. „De asta m-am apucat de fotbal”. Ce le-a transmis fanilor 15:21 Cristiano Ronaldo nu a mai rezistat şi s-a mutat din vila de 7 milioane de euro. Motivul este unul incredibil! „Sunt extrem de zgomotoase” 14:21 A murit ”Maiorul”! Iuri Sedih a aruncat ciocanul pe Lună și acolo a rămas din 1986! 14:17 NEWS ALERTEdi Iordănescu a făcut anunţul momentului. Când va reveni Constantin Budescu pe teren. „Face eforturi, lucrează suplimentar!” 14:03 Edi Iordănescu, încântat de Gigi Becali. „Ne ţinem de convenţie!”. Cum a reuşit patronul lui FCSB să-l surprindă total! 13:57 EXCLUSIV AS.ro LIVECristi Pulhac, dispus să pună umărul la salvarea lui Dinamo! Cum crede că ar putea ajuta clubul său de suflet: ”Avem nevoie de cineva de genul ăsta!” 13:35 Accidentarea lui Denis Alibec, mai gravă decât se credea! Veşti dezastruoase pentru Dan Petrescu. Cât va mai lipsi atacantul lui CFR Cluj 13:15 Jose Mourinho a ajuns la 1.000 de meciuri ca antrenor. ”La Roma am procent de sută la sută!”