CFR Cluj, campioana României 2021! Andrei Burcă: „Toată lumea ne cataloga bătrâni!” Momentul decisiv: „Am marcat acel gol la Giurgiu!”Ce a spus de o plecare

Publicat: 18.05.2021, 22:44.
Actualizat: 19.05.2021, 0:24

Andrei Burcă, după ce CFR Cluj a devenit campioană, s-a arătat extrem de încântat de faptul că a reuşit să o ajute pe CFR Cluj să câştige al patrulea titlu consecutiv.

Andrei Burcă

Andrei Burcă, decisiv pentru CFR Cluj în acest play-off

Andrei Burcă, după ce CFR Cluj a devenit campioană, s-a arătat extrem de mulţumit de aportul pe care şi l-a adus în acest sezon. CFR Cluj a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa FC Botoşani, şi a câştigat al patrulea titlu consecutiv de campioană a României şi al şaptelea din istoria sa. Unica reuşită a meciului a fost semnată de Ţigănaşu, în proprie poartă, în minutul 53. Andrei Burcă este cel care a provocat autogolul marcat de Ţigănaşu. Burcă este şi cel care a egalat în minutul 93, la Giurgiu, în derby-ul cu FCSB. Acel gol a menţinut echipa lui Edi Iordănescu pe primul loc.

Andrei Burcă, după ce CFR Cluj a devenit campioană: „Toată lumea ne cataloga bătrâni

Andrei Burcă a ieşit din nou la rampă. Fundaşul lui CFR Cluj a provocat autogolul care a deschis scorul în confruntarea cu FC Botoşani, meci la capătul căruia ardelenii au  câştigat al patrulea titlu consecutiv.

Faza autogolului a început în minutul 53, când Ciprian Deac a executat un corner. Andrei Burcă şi a trimis cu capul spre poarta lui Pap, iar portarul oaspeților a fost păcălit de devierea lui Țigănașu.

FCSB a remizat cu CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 1. Andrei Vlad a gafat în minutul 90+3 şi l-a ajutat pe Andrei Burcă să restabilească egalitatea. Andrei Burcă a fost extrem de fericit după ce CFR Cluj a devenit campioană.

Nu ştiu dacă a mai reuşit altcineva după Revoluţie. Au fost două meciuri foarte grele, după înfrângerea cu Sepsi. Mă bucur că mi-am ajutat echipa, că am marcat în acel minut la Giurgiu că altfel nu eram în această postură. Toată lumea ne cataloga bătrâni, că nu mai avem vlagă. Vreau să mă bucur de aceste momente, este o realizare să fim campioni (n.r. – întrebat dacă va plec)„, a spus Andrei Burcă, după ce CFR Cluj a devenit campioană, la Digisport.

CFR Cluj a devenit campioana României

Andrei Burcă a marcat unicul gol al meciului în minutul 53, datorită unei devieri norocoase. Arlauskis i-a salvat pe ardeleni în prelungiri, când a intervenit decisiv în fața lui Al Mawas. S-a terminat 1-0 pentru CFR Cluj, iar ardelenii au cucerit al 4-lea titlu la rând. Acesta este şi primul trofeu pentru Edi Iordănescu ca antrenor.

CFR Cluj, campioana României
Fotbal extern • 12:54
CFR Cluj şi-a aflat posibila adversară din turul doi preliminar UEFA Champions League!
Fotbal extern • 15 iunie, 15:51
FK Borak Banja Luka, prima reacţie după tragerea la sorţi din UEFA Champions League: „N-avem cum să fim fericiți când picăm cu Clujul! CFR e favorită clară!”
FK Borak Banja Luka
Fotbal • 15 iunie, 15:03
Cine este FK Borak Banja Luka, adversara campioanei României din primul tur preliminar Champions League! Căpitanul clubului a jucat la CFR Cluj + diferenţă uriaşă de valoare
Kate Middleton a folosit în public, din greșeală, un apelativ familial. Cum i s-a adresat Ducesa de Cambridge Prințului Charles
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului
1
15:52 Euro 2020 | Italia – Elveţia, 22:00. „Squadra Azzurra” promite spectacol pe Olimpico! Italienii pot obţine calificarea în optimile de finală 15:37 EXCLUSIV AS.ro LIVE”CRZ Team”, aventuri cu Dacia neagră! Povești fabuloase din lumea raliului: ”Am plecat cu mașina de curse, pe străzi, până la Timișoara!” 15:33 Euro 2020 | Finlanda – Rusia 0-1. Gol superb marcat de Miranchuk. Golovin, aproape să dubleze avantajul rușilor 15:28 Cine este Șahtior Karagandy, adversara FCSB-ului din Conference League! Roş-albaştrii vor juca împotriva unei echipe care se luptă la retrogradare + Diferenţă uriaşă de valoare 15:01 FCSB, Universitatea Craiova şi Sepsi şi-au aflat adversarele din UEFA Conference League! Când şi unde se joacă meciurile 14:01 FABULOS! Ilie Dumitrescu a interzis apa minerală la Steaua: ”De mâine, toată lumea, apă plată!” Florin Tene, lecție de viață de la ”bătrânii vestiarului” :) 13:36 Un altfel de Euro 2020 | CR7, 11 din 5, cât Platini într-unul 13:07 Tyson Fury vs Wilder în iulie. Momente ciudate între cei doi la conferința de presă – VIDEO 12:58 Dinu Todoran i-a cucerit deja pe suporterii FCSB: „Ne-a şocat pe toţi! Este un super caracter!” Alesul lui Gigi Becali promite victorii pe bandă rulantă 12:54 CFR Cluj şi-a aflat posibila adversară din turul doi preliminar UEFA Champions League!