Antrenorul care şi-a dat demisia din cauza lui Gigi Becali îi dă dreptate patronului FCSB: „Dacă eram la echipă, clar că nu ar mai fi jucat Andrei Vlad!”

Avatar photo

De Dragoș Vasile
Publicat: 9 martie 2022, 17:46

Bogdan Andone, antrenorul care şi-a dat demisia din cauza lui Gigi Becali, îi dă acum dreptate patronului FCSB în cazul Andrei Vlad. Tehnicianul susţine că tânărul portar nu ar fi fost titular la gruparea roş-albastră, dacă acesta era antrenor.

Andrei Vlad, în timpul unui meci pentru FCSB

Andrei Vlad, în timpul unui meci pentru FCSB / Hepta

Bogdan Andone este de acord cu Gigi Becali în cazul Andrei Vlad

FCSB a câştigat meciul cu FC Voluntari, scor 1-0, cu Ştefan Târnovanu titular în poartă. Goalkeeper-ul de 21 de ani i-a luat locul lui Andrei Vlad, care a comis o greșeală monumentală în partida cu FC Argeș, din etapa precedentă.

Gigi Becali l-a scos din lotul FCSB-ului pe Vlad și spune că va fi foarte greu să redevină titular. Bogdan Andone, fost antrenor al grupării roş-albastre, este de acord cu decizia patronului.

”În momentul în care un portar greșește… Din păcate la ei se vede cel mai grav greșeala. Este acceptată o greșeală, se întâmplă, este omenesc, poate chiar două. Dar la greșeli repetate, în acest mod, e clar că nu ar mai fi jucat. Cel puțin dacă portarul de rezervă este apropiat valoric…

Ca exemplu: m-am dus la Astra. Era David Lazar și Kitanov. M-am dus la echipă, jucam în scurt timp. L-am întrebat pe Dani Coman, fiind portar, de echipă națională, de mare experiență, care este părerea lui, apoi voi lua o decizia. Jucând corect și concret cu Sepsi, l-a ales pe Kitanov”, a declarat Bogdan Andone, potrivit digisport.ro.

Bogdan Andone şi-a dat demisia de la FCSB din cauza lui Gigi Becali

Bogdan Andone a fost antrenorul lui FCSB în 2019. Antrenorul şi-a dat demisia după FCSB – Alashkert 2-3, meci în urma căruia gruparea roş-albastră a obţinut o calificare chinuită în turul al treilea tur preliminar Europa League.

”Eu mă opresc aici, nu mă interesează banii. Trebuie să muncesc pentru ceea ce cred eu. Le mulțumesc oamenilor care au avut încredere în mine. Nu am avut timp să le dau dreptate. Vreau să le mulțumesc jucătorilor. Am avut o relație extraordinară cu ei. Vreau să aibă încredere că pot ajunge în Europa League.

Îmi place să decid eu. Știam care e situația, dar e echipa patronului și deciziile le ia doar dânsul. A fost o experiență extraordinară, cu care nu mă voi mai întâlni.

Știți dumneavoastră care sunt deciziile pe care le iau eu sau pe care le iau antrenorii de la FCSB. Nu am vrut să iau această decizie înaintea unui meci de Europa League. Urma un meci important pentru club”, spunea atunci Bogdan Andone.

dec.
23:54
CM 2022 | Roy Keane, scos din sărite de gestul brazilienilor din meciul cu Coreea de Sud: “E lipsă de respect să faci asta!”
5
dec.
23:43
Gigi Becali vrea să dea afară opt jucători de la FCSB! „Lasă-i să înghețe pe banii pe care îi iau! Du-te, bă, pleacă!”
5
dec.
23:25
Ironia lui Mihai Stoica în timpul meciului Brazilia – Coreea de Sud. MM nu s-a abținut
5
dec.
23:20
CM 2022 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul Mondial. Grupele, rezultatele, programul complet şi favoritele. Se cunosc 3 sferturi de finală
5
dec.
23:15
CM 2022 | Toți pentru Pele! Starurile Braziliei, mesaj special pentru legenda fotbalului după calificarea în sferturile Campionatului Mondial
5
dec.
23:03
CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud! De ce l-a băgat Tite pe Weverton în locul lui Alisson
5
dec.
22:55
CM 2022 | Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Samba în Qatar! Selecao s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, unde va înfrunta Croația
5
dec.
22:41
CM 2022 | Neymar a scris istorie în Brazilia – Coreea de Sud! Starul Selecao, într-o ierarhie selectă alături de Pele și Ronaldo
5
dec.
22:28
Gigi Becali a anunțat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Plecarea care îi va rotunji conturile FCSB-ului