AZ Alkmaar – CFR Cluj 2-0. Meci de coșmar pentru Dan Petrescu! Campioana României, fără victorie în Conference League

Alexandru Ivan Publicat: 4 noiembrie 2021, 21:30

AZ Alkmaar - CFR Cluj 2-0

FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

Formaţia CFR Cluj a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-0, de echipa AZ Alkmaar,în etapa a patra a grupei D a Conference League. Au marcat Gudmundsson ‘5 şi Pavlidis ’86.

În celălalt meci din grupă, Randers a remizat acasă cu Jablonec, scor 2-2. Au înscris Mistrati ’46 şi Kubista ’53 (autogol) pentru Randers, respectiv Cvancara ’73 şi Kratochvil ’83 pentru Jablonec. În minutul 90+1, de la gazde a fost eliminat Odey. Trei minute mai târziu, a fost eliminat şi Kubista, de la oaspeţi.

În primele trei etape ale grupei, CFR Cluj a fost învinsă în deplasare de Jablonec, scor 1-0, a remizat acasă cu Randers, scor 1-1, şi a pierdut pe teren propriu cu Alkmaar, scor 0-1.

Min 90: Final de meci! AZ Alkmaar a câștigat cu 2-0

Min 86: AZ – CFR 2-0! Grecul Pavlidis a dublat avantajul gazdelor, la câteva minute după ce Ciprian Deac a lovit bara

Min 80: Ocazie pentru CFR Cluj! Deac a trimis un șut înșelător care a lovit bara

Min 45: Pauză! Scorul este 1-0

Min 40: Prima fază importantă pentru CFR Cluj! Mario Camora a trimis o minge înșelătoare în careul, respinsă cu greu în corner de portarul lui AZ

Min 10: Ocazie uriașă pentru AZ! Același Gudmundsson nu a reușit să înscrie cu poarta goală, după ce Bălgrădean a respins în față un balon șutat de cei de la AZ

Min 5: AZ – CFR 1-0! Islandezul Gudmundsson a deschis scorul pentru gazde cu o reluare sigură din interiorul careului.

Min 1: A început meciul

AZ Alkmaar: Vindahl – Sugaawara, Chtzidiakos, Martins Indi, Wijndal – Midtsjo, de Wit, Clasie – Gudmundsson, Pavlidis, Karlsson
Rezerve: Aboukhlal, Beukema, Duin, Evjen, Koopmeiners, Letschert, Reijnders, Reus, Taabouni, Verhulst, Witry
Antrenor: Pascal Jansen

CFR Cluj: Bălgrădean, Susic, Bouhenna, Burcă, Camora – Bordeianu, Graovac, Culio – Deac, Alibec, Păun
Rezerve: Cristiano, Hindrich, Ciobotariu, Manea, Ștefan, Boateng, Rodriguez, Costache, Debeljuh, Gîdea, Petrila
Antrenor: Dan Petrescu

Știrea inițială

Dan Petrescu, pariu nebun înainte de AZ Alkmaar – CFR Cluj

Dan Petrescu a ridicat în slăvi fotbalul din Olanda, înaintea duelului dintre AZ Alkmaar și CFR Cluj. Constatând că sunt cinci formaţii olandeze în grupele cupelor europene, Petrescu a spus că se va lăsa de antrenorat când România va fi în aceeaşi situaţie, „adică niciodată”.

„Este un meci foarte greu, echipa Alkmaar este favorită la câştigarea grupei, acasă e foarte bună, trebuie să facem un meci perfect ca să obţinem ceva, nu neapărat victoria. Orice rezultat pozitiv este un lucru mare pentru noi, în momentul ăsta. Echipa lor arată foarte bine, cu jucători tineri. Primii 11 joacă toţi la echipa naţionale, la naţionale foarte bune, mai bune ca a României. Ştim ce ne aşteaptă mâine.

Am simţit asta şi la Cluj, mai ales în prima repriză. Noi ştiam că Alkmaar are probleme în deplasare, sunt mai buni acasă, deci vă daţi seama că trebuie să fim de patru ori mai buni ca la Cluj ca să obţinem un rezultate pozitiv. Când o să avem noi cinci echipe în grupele europene cred o să mă las de antrenorat. Adică niciodată”, a spus Dan Petrescu într-o conferință de presă.

Un singur punc a adunat CFR Cluj în primele trei meciuri din Conference League. Campioana României este codașa grupei. În tur, Alkmaar s-a impus cu 1-0 la Cluj.

Ajunge FCSB în grupele UEFA Champions League?

Carlos Alcaraz s-a calificat în optimi la Wimbledon după un „thriller” de 5 seturi cu Frances Tiafoe!

20:32

Farul, victorie la scor în amicalul cu CSA Steaua! Echipa lui Gică Hagi, „repetiţie” perfectă înainte de startul sezonului

20:30

LIVE TEXTSpania – Germania 1-0. Dani Olmo a deschis scorul din pasa lui Lamine Yamal! Bară pentru nemţi

20:08

„Nu va fi simplu!” Avertisment pentru FCSB, după prima victorie a sezonului! Mesajul clar al lui Florin Prunea

19:34

Bernadette Szocs – Miyu Nagasaki, LIVE VIDEO (09:00), în AntenaPLAY! „Bernie” luptă pentru sferturi la WTT Star Contender Bangkok

19:32

Madison Keys şi Paula Badosa s-au calificat în optimile de finală de la Wimbledon!

1 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 2 FotoPovestea emoţionantă de viaţă a lui Andrei Raţiu: „A fost cumplit, dar toate sacrificiile se întorc!” Dezvăluirile lui „Sonic” 3 FotoValentin Mihăilă a semnat chiar din cantonamentul României! Contract pe trei sezoane şi un salariu uriaş 4 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norris 5 România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabil 6 FotoReacţia imediată a iubitei lui Valentin Mihăilă, după ce internaţionalul român şi-a decis viitorul. Ami îi e alături la EURO 2024