“Ce mare rapidist e Șumudică?” Ion Dumitru, uitat pe dinafară de șefii Rapidului. Liță nu a fost invitat la inaugurarea noului stadion Giulești. “Eu am iubit acest club!”

Alexandru Ivan Publicat: 25 martie 2022, 16:56

Comentarii
Ce mare rapidist e Șumudică? Ion Dumitru, uitat pe dinafară de șefii Rapidului. Liță nu a fost invitat la inaugurarea noului stadion Giulești. Eu am iubit acest club!

Hepta

Noul stadion din Giulești va fi inaugurat, sâmbătă, cu un meci amical între Rapid și Poli Timișoara. Șefii clubului alb-vișiniu l-au invitat la eveniment pe Marius Șumudică, dar “au uitat” de marele Ion Dumitru. “Liță” s-a enervat pe conducătorii Rapidului, dar și pe Șumudică, pe care l-a criticat dur.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„M-aș fi așteptat ca Rapid să mă invite și pe mine la inaugurarea stadionului. Poate cei care sunt acum la Rapid sunt prea tineri ca să știe că eu am jucat acolo, că eu am copilărit la Rapid, că eu am iubit acest club și că suporterii mă iubeau pe mine.

Ion Dumitru, uitat pe dinafară de șefii Rapidului. “Ce mare rapidist e Șumudică?”

Că am plecat la Steaua, asta da, s-a întâmplat, dar n-a fost decizia mea, ci a clubului, a conducerii de acolo. Plus că era și chestiunea cu stagiul militar. Dar eu am transmis la acea vreme celor din galerie că nu vreau să plec. Apoi am fost cedat, ce era să fac? Însă eu fac parte din istoria Rapidului și mi s-ar fi părut un gest de mare bun simț să fiu și eu invitat.

În schimb, tot văd că se face mare caz dacă e sau nu invitat Șumudică, dacă va participa sau nu. Păi, ce mare rapidist e Șumudică? A, a fost în galerie, asta da, nu contest, dar de jucat în echipa Rapidului … Șumudică a mai jucat și el acolo. Rețineți: a mai jucat și el la Rapid, nu că a jucat. În schimb, eu am fost în echipa Rapidului 5-6 ani”, a spus Ion Dumitru, potrivit gsp.ro.

Liță Dumitru, ajuns la 72 de ani, a evoluat pentru Rapid între 1967 și 1972, perioadă în care a bifat 110 meciuri în campionat și 11 goluri. El a evoluat timp de opt ani și pentru Steaua, între 1972 și 1980, reușind să câștige două titluri de campion și patru Cupe alături.

Reclamă
Reclamă

Ion Dumitru a făcut parte din lotul României care a făcut deplasarea la Campionatul Mondial din Mexic 1970. El a strâns 57 de selecții sub tricolor de-a lungul carierei.

Marius Șumudică, în scadal cu șefii Rapidului

Liber de contract după ce a fost dat afară de la Malatyaspor, Marius Șumudică a sperat să fie angajat pe banca Rapidului în locul lui Mihai Iosif. Șefii giuleșteni au avut însă alte planuri. În cele din urmă, antrenor al Rapidului a fost numit Adrian Mutu.

“M-au pierdut, din toate punctele de vedere! I-au pierdut și p-ăștia (n.r. – Șumudică și Pancu). Pe mine m-au pierdut, ți-o spun cu mâna pe suflet. M-au pierdut, din toate punctele de vedere. Mai au și tupeul să mă invite la inaugurare? Păi, cum să mă duc la inaugurare? Mi se face rău. Cad acolo„, a declarat Marius Șumudică la prosport.ro.

Reclamă

Dacă inițial refuzase invitația la inaugurare, Șumudică s-a răzgândit și a anunțat că îi va da curs. Numai că între timp a plecat în Arabia Saudită, ca să semneze contractul cu Al Shabab.

Ce jucători legendari ai Rapidului vor fi prezenți la inaugurarea noului stadion Giulești

Fanii Rapidului au aflat care sunt foştii jucători care vor participa la meciul legendelor Rapidului cu cele ale lui Poli Timişoara: Mugurel Buga, Ion Goanță, Vladimir Bozovic, Adi Iencsi, Jean Barbu, Viorel Hizo, Cristi Dulca, Ion Ionescu, Mircea Lucescu, Daniel Pancu, Dan Alexa, Rică Răducanu, Răzvan Raț, Dani Coman, Nicolae Stanciu, Ion Vlădoiu, Marius Măldărășanu, Bogdan Stelea, Viorel Kraus, Ion Motroc, Costin Lazăr, Dănuț Lupu, Ion Manu, Ovidiu Herea, Ionuț Mazilu, Vasile Maftei, Robert Niță, Ștefan Nanu, Vali Negru, Ionuț Voic

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:38 4 mai

“De la cea mai neagră noapte la triumful semnat Chivu”. Gazzetta dello Sport, articol fabulos despre român

0:30 4 mai

“Incredibil” Reacţia lui Andrei Nicolescu după ce Dinamo a fost iar dezavantajată! Ce le va propune cluburilor

0:27 4 mai

“Pot să plângă”. Steven Nsimba, mesaj plin de tupeu după golul din offside marcat în Craiova – Dinamo

0:10 4 mai

FotoCele mai tari imagini după ce Cristi Chivu a câștigat titlul cu Inter. Nebunie totală pe Giuseppe Meazza

23:59

Zeljko Kopic a răbufnit, după ce Craiova a înscris golul victoriei cu Dinamo din offside: “Din nou domnul Kovacs”

23:48

Jackpot pentru Cristi Chivu şi Inter! Suma uriaşă pe care o încasează românul şi jucătorii săi după ce au luat titlul în Italia

1 Miraculos! O nou-promovată din Europa a cucerit titlul și primul trofeu din istoria de 128 de ani a clubului 2 FotoDavid Miculescu și-a cumpărat o mașină de lux. Octavian Popescu și-a însoțit colegul de la FCSB 3 VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa Marelui Premiu de la Miami, stabilind un record uriaş în Formula 1! 4 Victorie uriaşă pentru echipa României la Campionatele Mondiale: 3-2 cu Coreea de Sud 5 Ce scenariu ar fi! Florin Prunea aruncă un nume-surpriză în discuția pentru viitorul antrenor de la FCSB 6 Eroare de arbitraj în Universitatea Craiova – Dinamo! Oltenii au marcat golul victoriei după un offside clar
Citește și